Jak wysłać paczkę kurierem?

Witam :smiley: Będę sprzedawał mój stary komputer na części i nie raz mój tata, kiedy kupował coś na OLXie, z powodu dużej odległości między nim a sprzedawcą prosił o przesyłkę pobraniową. I z moim komputerem może być podobnie, np. ktoś oddalony ode mnie o 500km zechce żebym wysłał mu paczką podzespół. I tu rodzi się problem, bo mam 15 lat i nigdy nie robiłem tego :face_with_hand_over_mouth: więc chciałbym prosić osoby zaznajomione z tym o wytłumaczenie mi kilku kwestii.

  • czy muszę być pełnoletni żeby wysłać paczkę?
  • jak w końcu wysłać tę paczkę?
  • jak przygotować odpowiednio podzespół do wysyłki, np. procesor, do którego oryginalne pudełko zgubiłem oraz np. karta graficzna, do której je mam (naklejki, wypełniacze, kartony itp. itd.)
  • czy jest jakaś różnica w opłacie kiedy wyślę paczkę z centrali lub kurier odbierze ją ode mnie z domu?
  • czy jest coś jeszcze, o czym muszę wiedzieć jeśli ktoś mnie poprosi o przesyłkę pobraniową?
    Z góry dzięki za objaśnienie :blush:

Jeżeli nie jesteś pełnoletni i nie dysponujesz kontem bankowym, za pomocą którego możesz opłacić kuriera online, to najprościej będzie nadać przesyłkę w lokalnym oddziale Poczty Polskiej. Wbrew obiegowym opiniom, przesyłki dostarczane przez Pocztę Polską dochodzą na czas i są traktowane w całkiem przyzwoity sposób.

Więcej informacji na temat przesyłek Poczty Polskiej znajdziesz pod tym linkiem http://www.poczta-polska.pl/paczki-i-listy/wysylka/paczki/

Co do pakowania przesyłki, to zapakuj ją tak dobrze, jak sam byś chciał, aby dla Ciebie zapakowano.

1 polubienie

Nie musisz być pełnoletni.
Paczkę przygotować tak by przedmiot w środku jebnięty z wysokości 2m celowo o ziemię nie miał szans się uszkodzić (realia kurierskie).
Gruby karton, w środku przy kartonie wewnątrz kolejne kartony na wzmocnienie a wokół przedmiotu najlepiej jakąś folia, gąbki lub mega dużo papieru z gazet i wszystkiego nawalone tyle, że przedmiot się nie rusza, a karton zamyka na równo i nie zapada w dół.
Przy przesyłce pobraniowej podajesz w wartości przesyłki dokładną kwotę ile kurier ma pobrać od klienta. Pobraniowa to zawsze drobne ryzyko, więc ja się zabezpieczam zapłatą za koszty przesyłki wpłatą na konto.

1 polubienie

Czyli tę kwotę za ilę sprzedaję rzecz na olx? I w tę cenę kurier wliczy sobie opłatę za pobranie tak?

Nie rozumiem za bardzo co masz na myśli.

No i jeszcze chciałbym się dowiedzieć jak tę paczkę nadać. I czy potrzebuję jakichś naklejek na paczkę typu uwaga ostrożne. Widuję też często na paczkach taki dokument z danymi do wysyłki i to coś też muszę sporządzić ja czy kurier to zrobi?

To nie można innego słowa użyć?

Co do terminowości mogę się przynajmniej w jakimś stopniu (niepewnie) zgodzić. O tyle z tym “przyzwoitym” traktowaniem to tak średnio. Trochę jak te przysłowiowe kartofle.

Różnie bywa. Mnie akurat nigdy nic nie zniszczyli, ale paczki priorytetowe szły ponad 2 tygodnie.

No właśnie to jest jeden wielki totolotek, o czym także mówiłem, bo nawet ta terminowość jak zauważyłeś, niby się zgadzałem ale też nie do końca byłem pewny (może za słabo to zaakcentowałem ale też mi się nie wydaje aby to było niezauważalne, że mam co do tego spore “ale”). Ja mam dość konkretne doświadczenia z Pocztą Polską, dużo widziałem i spotkałem się z dużym spektrum ludzi z poczty i to były różne osobowości. Tak owszem, były uczciwe rzetelne osoby, do których przyczepienie się byłoby co najmniej wredne (żeby nie powiedzieć chamskie - za przeproszeniem, mam nadzieję, że nikogo nie obraziłem jeśli tak to przepraszam), mówiąc bardzo łagodnie ale też “ciemna strona mocy” była także silna.

Polecam stronę Furgonetka.pl , załatwisz wszystko, wybierzesz czego dusza pragnie i do domu przyjadą by odebrać przesyłkę w cenie. Do wyboru chyba wszystkie firmy spedycyjne. Można porównać ceny.