Jak wysortować z katalogów pliki o konkretnym rozszerzeniu?

Mam na dysku około 900 GB zdjęć i filmów wymieszanych ze sobą. Chciałbym wysortować z katalogów tylko filmy i przenieść je na inny dysk. Czy istnieje aplikacja, która wyszuka w folderach pliki o określonych rozszerzeniach (np. *.avi, *.mpg) i je przeniesie? Ze względu na wilekość archiwum i ilość plików “ręczne” kopiowanie odpada.

Tak, w systemie Windows jest aplikacja Windows Explorer która wyszuka ci pliki tak jak chcesz. Co jest bardzo śmieszne to sam napisałeś w swoim poście jak je wyszukać. Po prostu wpisz do pola wyszukiwania po prawej na górze np. “*.avi” (oczywiście bez cudzysłowiu), a wszystkie pliki avi zostaną wyświetlone w twoim oknie.

 

Załączam screen z przykładowego wyszukiwania plików *.exe w katalogu C:\Windows (w którym znajdziesz również wyżej wymienionego Explorera), oraz wyłączonym wyszukiwaniem podfolderów.

https://imgur.com/5ILo002

 

Co do przeniesienia plików to możesz je ręcznie przenieść bezpośrednio z okna wyszukiwania.

Ja od lat używam Total Commander - wyszukaj *.avi (Alt+F7), podświetl wyszukane pliki, w drugim oknie wyświetl miejsce docelowe i przenieś (F6).

 

Faktycznie działa. Jeszcze jeden problem. Czy przy kopiwaniu plików, wyszukanych w ten sposób, można w jakiś sposób zachować strukturę katalogów?

 

Czyli:

 

Wszystkie pliki *.avi z katalogów:

C:\Zdjęcia\Sesja I

C:\Zdjęcia\Sesja II

 

chciałbym skopiować do:

D:\Zdjęcia\Sesja I

D:\Zdjęcia\Sesja II

 

Chodzi mi o zachowanie struktury drzewka katalogów.

Niestety nie można bezpośrednio zachować struktury katalogów, ale można za to włączyć sortowanie wg lokalizacji plików i ręcznie tworzyć foldery, ewentualnie można pobawić się w skryptowanie, ale dla niedoświadczonych użytkowników jest to zbyt skomplikowana droga i zaleca się po prostu ręczne tworzenie folderów. Można także użyć programu Total Commander tak jak napisał kolega, ale jest to program bardzo rozbudowany i wymaga chwili na nauczenie, ale końcowo to dobry menedżer plików. Trzeba mieć na uwadze że licencja shareware TC nie pozwala na wykorzystywanie go dłużej niż 30 dni za darmo, później należy go usunąć, lub kupić pełną licencję, mimo że program będzie dalej działał jak gdyby nigdy nic.

Myślę, że w 30 dni zdąży to zrobić. Jak napisałem, to trzy naciśnięcia klawiszy. Nie ma słowa, że ma być struktura katalogów, Do tego bym użył robocopy, gdzie taka opcja jest. Dla mniej zaawansowanych, którzy nie lubią linii poleceń są wersje z GUI: przełącznik /E

win +r wpisz: 

xcopy C:\Zdjęcia\*.avi D:\Zdjęcia\ /sy