Jak wyśrodkować tekst w HTML5 i dodać kod CSS


(system) #1

No właśnie. Jakich znaczników trzeba użyć aby wyśrodkować tekst?

nie jest zgodny ze specyfikacją HTML5, tak samo jak

.


I jeszcze chciałbym się zapytać jak wstawić kod CSS na stronę która jest w HTML5, oczywiście aby było zgodne ze specyfikacją.
(Methylz) #2

nie jest zgodny ze specyfikacją?


#3

(ra-v) #4

Chyba DIVa oplatającego serwis (elementy w nim zawarte), bo body to jest toi wszystko co widać w oknie przeglądarki.

womperm , moze użycie DIVa jest niezgodne ze specyfikacją? Podaj kawałek kodu oraz jakiś screenshot albo tekst, gdzie takie bzdury Ci wypisało.


#5

Użycie margin:0 auto; na całym body powoduje wyśrodkowanie wszystkich div'ów do puki nie użyjesz na którymś float'a (ale na to też jest prosty sposób).


(Robert) #6

(GediMaster) #7

DIV nie jest zgodny z HTML 5? Gdzie to jest napisane, bo wszyscy jesteśmy ciekawi, mógłbyś podać jakieś źródło tej informacji?

Nie, to element HTML jest tym "co widać w oknie przeglądarki", a w zasadzie #document, który jest jeszcze wyżej, ale zależny od typu dokumentu, więc w przypadku HTML jest to element HTML. Trochę jak masło maślane, ale ma sens :].

Nie, spowoduje wyśrodkowanie tylko i wyłącznie BODY :).

Wyśrodkowanie elementów liniowych uzyskasz poprzez CSS i właściwość "text-align: center", a wyśrodkowanie elementów blokowych, a także elementów liniowych z nadanym "display: block", poprzez ustawienie lewego i prawego marginesu na auto, czyli "margin-left: auto" i "margin-right: auto" lub ew. różne warianty "margin" w zależności od potrzeby, np.: "margin: 0 auto", "margin: 0 auto 1em", "margin: 1em auto 2em auto" itp. :).


(M@ster) #8

Z wyśrodkowywaniem elementów blokowych przy pomocy margin: auto należy pamiętać aby element miał zdeklarowaną szerokość bo inaczej to i tak będzie na całą możliwą szerokość elementu nadrzędnego.