Jak wyświetlić wszystkie partycje w komputerze

Znalazłem screena na tym forum

44c1835127f86301m.jpg

więc chciałbym się dowiedzieć jakim sposobem można wyświetlić partycje w komputerze. Aktualnie mam Floppy Drive, CD-RW Drive i File System, a nie mam tam dodanych partycji (w windowsie to były C: i D: a na linuxie to sda1 i sda5). Teraz żeby się dostać do tych partycji to muszę przejśc do folderu /mnt/ (bo tam mam zamontowane)

ubuntu?? w konsoli

sudo fdisk -l

albo aplikacja

gparted

konsola

dh -f lub df -h

raczej to pierwsze ; p

D@wid

raczej to drugie :stuck_out_tongue:

Chyba źle mnie zrozumieliście. Wiem że tytuł tematu na to wskazuje ale chodzi mi o to żeby zrobić mój komputer tak jak jest w windowsie że są tam wszystkie partycje, czyli chce dodać skróty (chyba jaśniej się tego nie da wytłumaczyć :slight_smile: ). Mam wszystko zamontowane (w /mnt/)

U mnie jest coś takiego i nie ma tam partycji:

6c26d7fef0336fd9m.png

A na tym forum ktoś dał screena i jest tam jedna partycja (wolumin 9,8 GB hda1)

44c1835127f86301m.jpg

jak rozumiem chcesz podmontować partycje windowsowe ? ntfs-3g bodaj i edycja pliku /etc/fstab/

Jeszcze raz napiszę. Mam zamontowane tylko troszkę niewygodnie jest przechodzić do /mnt/ żeby się do nich dostać. Chodzi mi o to czy nie można utworzyć czegoś w rodzaju skrótów w oknie komputer (tak jak na 2-gim screenie) tak jak to jest w windowsie że wchodząc w mój komputer mam dostępne wszystkie partycje a na kubuntu wchodząc w mój komputer (komputer) mam dostępne tylko File system i żeby się dostać do partycji muszę wchodzić w File System/mnt/

Nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie nautilus działa ale spróbuj zamontować te dyski w /media, lub zamotuj je w /mnt a następnie zrób dowiązanie do /media. W konquerorze to działa (na ogół) - jak jest w nautilusie, nie wiem.

a propo jakie to distro?

Kubuntu + gnome

Co najwyżej mogę sobie dodać skrót na pulpicie, ale w komputerze nie da się nic utworzyć.

Jak się nie da? Jeżeli te partycje są montowane automatycznie, to zmień tylko /etc/fstab (oczywiście jako root). Dowiązanie do /media także możesz sobie zrobić (także jako root). Jak mówiłem, nie wiem na jakiej zasadzie działa nautilus, ale za bardzo to od konquerora pewnie się nie różni. Niemniej jednak, możesz sobie zrobić dowiązanie do pulpitu.

PS: jednak nie ma to jak odpalić terminal i wpisać cd /mnt/jajco i robić co się chce :wink: Ogólnie nie lubię robić rzeczy “graficznie”, o wiele szybciej idzie mi coś zrobić w konsoli (taki “ot” :wink: )