Jak wytępić pijawki?

Mam oczko wodne o pow. powyżej 1 ha. W jeziorku tym są niepożądane przeze mnie pijawki. Czy zna ktoś sposób jak się pozbyć tego “gościa”? Może jakaś ryba je lubi?

Karpia se kup, potem będzie na święta :slight_smile:

http://forum.wedkuje.pl/f,pijawka-dobra … 467,0.html tu jest coś co może ci pomóc:P

Ew jakiegoś suma europejskiego, jak masz pijawek sporo dobrze urośnie. Znając życie wszystko (łącznie z rybkami) zeżre i będziesz musiał go dokarmiać :slight_smile:

Naturalnym wrogiem pijawki jest kleń i sum. Kleń najbardziej zainteresowany jest pijawkami w czasie zimy, kiedy zaczyna mu brakować pokarmu roślinnego, który stanowi ok 50% jego diety. Wtedy zjada więcej pokarmu zwierzęcego (min pijawki). Drugim sposobem pozbycia się tego pasażera na gapę jest spuszczenie wody i zastosowanie na wilgotne dno roztworu wapna palonego. Kokony pijawek giną przy pH 8,6. Roztwór wapna palonego 0,5 g/l powoduje śmierć pijawek w ciągu 15 sekund. Tak radzą sobie z pijawkami właściciele stawów rybnych.

http://www.searchengines.pl/Sposob-na-p … 57217.html

A tak na serio, to też czytałem, że dobrym sposobem jest wapno.

Cytat z http://zadane.pl/zadanie/2684482

“Roztwor wapna palonego 0.4g/l - 0.6g/l powoduje śmierć pijawek w ciągu kilkudziesięciu sekund. Jeżeli to nie pomoże należy osuszyć staw i wywapnować dno gdy jeszcze dokladnie nie wyschnie czyli takie wilgotne”