Jak wytwarzany jest sygnał zegarowy?

Jak wytwarzany jest sygnał zegarowy? Wie ktoś? Szukam po googlu i nic sensownego nie mogę znaleść. Prosze o szybką pomoc!

Znalazłem tylko:

  • Zegar kwarcowy

Złączono Posta : 29.03.2007 (Czw) 11:53

Dopiszę jeszcze, że jeśli by ktoś wiedział też ile wynosi typowa częstotliwość oscylacji (chyba kryształu kwarcu - ale nie jestem pewien) to był bym w niebo wzięty!

najogólniej zasada jest właśnie taka jaką podałeś: kryształ kwarcu zostaje pobudzony do drgań przez źródło napięciowe, które lekko odkształca kryształ. Po zaniku napięcia kryształ wraca do swojego poprzedniego stanu generując impuls elektryczny (zegarowy).

Częstotliwość takiego kryształu zależy od jego kształtu i rozmiarów, przy układach wysokiej częstotliwości w celu zapewnienia bardziej dokładnych wyników stosuje się pewien trik. Kryształ drga, więc mają miejsca również drgania mechaniczne, przy odpowiednim doborze rozmiarów kryształu, obudowy, płytki na której jest to wszystko umieszczone, można uzyskać taki efekt, że drgający kryształ pobudza płytkę do drgań. Jeśli dobrze dobraliśmy wszelkie rozmiary płytka zacznie drgać z zadaną częstotliwością, drgania te będą prowadziły do ustabilizowania się kryształu. Ale ze względów ekonomicznych takie coś spotyka się raczej w układach wysokich częstotliwości.

Jaki sygnał ??

Są różne sposoby synchronizacji czasu w zależności od medium. Jezeli mowa o zegarach elektronicznych, bez możliwości kontaktu z “wzorcem” emitującym sygnał synchronizujący tak jak kolega opisał wykorzystuje sie do tego celu rezonatory kwarcowe.

Są też zegary które synchronizują się za pomocą fal radiowych bądź łącz staelitarnych. Co powien zas emitowany jest sygnał wzorcowy na podstawie którego wszystkie zegary korygują swój czas jeżeli nastąpiła jaka kolwiek odchyłka od wzorca. Jeszcze wygodniejsza jest synchronizacja zegarów mających dostęp do sieci internet.

http://www.google.pl/search?q=interneto … asu&num=50

http://www.google.pl/search?num=50&hl=p … Szukaj&lr=

Niektóre wieże, radiobudziki, telewizory, magnetowidy itp. synchronizują zegar z RDS-em (w przypadku radia) albo z telegazetą (w przypadku TV).