Jak z lubuntu przejść na XP (za szybki rozruch komputera)

Mam problem, ponieważ podczas uruchamiania komputera nie mam opcji ustawienia boota na cd-rom i nie mogę sformatować sda2 na którym mam lubuntu.

Poproszę o pomoc. Czy jest jakaś alternatywna opcja?

P.S. Próbowałem wykonać format przez GPparted natomiast nie odmontuję dysku systemowego. Jak to zrobić?

USB-HDD / USB-FDD / USB-CDROM? O ile i tego nie ma w Biosie (lub sobie go hasłem nie zablokowałeś). Czasem może BIOS wykrywać “nazwę” (producent i model) pendrive zamiast ogólnikowych określeń.

Opcjonalnie może edycja grub by startował z podłączonego innego nośnika.

1 polubienie

jeśli otworzysz Bios ustaw tam jak First Boot Device CD Rom jak myślę masz płytę instalacyjną i uruchom po zmianie opcji komputer, płyta musi być w napędzie.

1 polubienie

A i co do niewykrywania partycji po GNU/Linux (np. “brak miejsca”) przez instalator Windows, to może niestety będzie wymagany jakiś live Gparted, by on wywalił partycje i instalator XP wykrył wolne miejsce.

Sam nie sprawdzałem jak instalator XP widzi dysk jak są na nim partycje EXT lub inne nieobsługiwane i zajmują cały dysk.

Problem w tym, że bios “czarny ekran” podczas uruchamiania szybko miga i nie ma tam opcji biosu shift F10 lub F12 było kiedyś, a teraz nie pokazuje się, po ok 3 sek. ekran robi się czarny i jest ikonka logowania lubuntu.

1 polubienie

Chcialem w biosie ustawić cd-rom jako pierwszy i sformatować partycje na której mam lubuntu. Mam 3 partycje na jednym dysku: sda, sda1 i sda2. Na sda2 jest lubuntu.

Spróbuj za pomocą Delete lub F2

2 polubienia

Dzieki delete podzialal.

Boot z cd-rom pojawia sie instalator ale, instalator nie znalazl zadnych dyskow twardych f3 uruchom ponownie komputer. I co teraz?

Nie ma zadnego wyboru, po 15 sek komputer sam sie uruchamia i loguje sie lubuntu

Ubuntu może na live DVD i usuń partycje i potem podmiana na nośnik z XP?

Nie rozumiem. Musze zainstalowac jakus program do usuniecia partycji?

Musiałbyś uruchomić Gparted spoza lubuntu - nim usunąć partycje przeznaczoną obecnie na XP i może instalator Windows by wykrył wolne miejsce na partycje.

Przynajmniej ja tak to obecnie widzę.

2 polubienia

ok. Nie wiem jak to zrobic😒

Uzywajac pendriva z lubuntu?

Uruchamiając Live usb.

1 polubienie

Tak, może być z pendrive Lubuntu Live jak ma w sobie Gparted.

ok. Czyli najpierw musze utworzyc pendriva

Jak utworzyc lubuntu usb w systemie linuxowym? :grin:

Ściągasz ISO, uruchamiasz Etcher. Postępujesz zgodnie z poleceniami na ekranie.

Jak nie masz Etcher, to znajdziesz go tutaj:

1 polubienie

za pomoca ether instaluje lubuntu na usb, tak?

Tworzy bootowalny pendrive z lubuntu (by wystartował podobnie jak płyta z XP przed zainstalowanym systemem).