Jak za pomocą pliku wvdial skonfigurować działające wifi na Archu

@pavbaranov znasz dobrze Arch Linux, to czy mógłbyś opisać jak za pomocą pliku wvdial skonfigurować działające wifi na Archu na płycie instalacyjnej, aby zainstalować Archa w terenie gdy nie ma się dostępu do połączenia przewodowego. Kiedyś miałem filmik na youtube jak to skonfigurować i działało, parę wpisów w pliku wvdial, tak samo udało mi się przez sieć playa zainstalować Archa na modemie huawei.

Mniej więcej coś takiego i aktualnego z nowym wydaniem Archa. 

 

@KowalskiPingwin większość developerów twórców KDE, Plasmy to developerzy openSUSE, więc na logikę wydaje się że ta dystrybucja może być dobra w połączeniu z Plasmą, KDE.

Co ty w końcu chcesz? WiFi czy modem? Co jest nie tak z dokumentacją Arch, że z niej nie skorzystasz?

https://wiki.archlinux.org/index.php/USB_3G_Modem

https://wiki.archlinux.org/index.php/Wvdial

Oprócz tego, co napisał @pocolog - dla WIFI: https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide#Connect_to_the_Internet i https://wiki.archlinux.org/index.php/Wireless_network_configuration

Inna sprawa, że… Jeśli chcesz zainstalować Archa w takim przypadku, to poleciłbym Ci raczej skorzystanie z czegoś “bardziej gotowego”. Np. Antergos, którego zainstalujesz z Gnome3 w zasadzie nawet bez połączenia z netem, sam natomiast oferuje możliość (i to już w trybie livecd) skorzystania z NetworkManager+ModemManager (to ostatnie nieco na wyrost, ale o ile pamiętam również jest taka możliwość). Po prostu prościej. Co najwyżej do płytki/pendrive’a dograsz sobie mobile-broadband-provider-info (bo nie wiem, czy to jest tam na płycie).

Alternatywą jakiś inny, z innym środowiskiem (np. ArchBang z OpenBOX itp.).

Jeszcze jedna alternatywa, to przygotować sobie w oparciu o tzw. ArchISO: https://wiki.archlinux.org/index.php/Archiso płytkę z “gotowcem”, który po prostu zainstalujesz na docelowej maszynie. Zwykle jest to mniej kłopotliwe niż próba wdzwonienia się wdialem (bo zawsze się okazuje, że coś, co akurat w danej sytuacji jest potrzebne należy ściągnąć z sieci, a z siecią nie ma się połączenia, albowiem nie ma się tego, co ściągnąć trzeba; to oczywiście dotyczy połączenia przez modem 3G - w przypadku WIFI wszystko winno być na płycie).

Natomiast jeśli chodzi o sam plik konfiguracyjny wvdial, to generalnie musisz znać dane dostawcy, bo w przypadku każdej z telefonii komórkowych one się różnią nieco. Często taką informację (co do treści pliku wvdial.conf) można uzyskać z linii pomocy danego dostawcy (jeśli trafisz na kogoś kumatego). Połączenie przez ModemManager jest - co do zasady - łatwiejsze, bowiem wymaga wyłącznie podniesienia dwu usług oraz paczki jw. Resztę załatwić winien automat. Sam Network/ModemManager nie wymaga nawet żadnego środowiska, a od jakiegoś czasu ma dość fajne narzędzie do konfiguracji połączeń z linii poleceń o nazwie nmtui.