Jak zabezpieczyć pendrive, karte SD hasłem?

Czy ktoś zna taki bezpłatny i sprawdzony prosty program do zabezpieczenia hasłem pendriva czy karty sd? Chciałbym nagrać cos i przekazać dalej pendrive zabezpieczony hasłem, żeby osoba podłączyła do komputera i wpisała hasło i otworzyła pendriva. Czy takie coś jest możliwe, czy trzeba kupić płatne wersje? Mam win 10 home, więc bitlocker odpada.

https://www.esecurityplanet.com/open-source-security/how-to-encrypt-flash-drive-using-veracrypt.html

Zobacz fragment mówiący o tym jak ustawić “VeraCrypt Traveler Disk Setup” (exek potrzebny do uruchomienia odszyfrowania jest niezaszyfrowany, cała reszta jest)

Archiwum 7zip zabezpieczone hasłem. 7zip ma prawie każdy. Stopień kompresji możesz ustawić zerowy, żeby przyspieszyć proces.

Odważne założenie :smiley:

Zawsze można dołożyć instalkę do pendrive’a :wink:

… albo zrobić samorozpakowujące się archiwum.

Archiwum z hasłem dobry pomysł. Bit Locker o ile masz w swoim systemie operacyjnym :slight_smile:

@hindus Próbowałem ogarnąć ten program veracrypt ale za każdym razem mam jakieś błędy. Na youtube oglądałem poradniki. Na jednym trzeba wypakować program na pendriva, na innym na komputer. Próbowałem wszystkie opcje i nie wychodzi mi to. Próbowałem opcję z już gotowym pendrivem z plikami filmy i zdjęcia zaszyfrować i mam komunikat, że coś się nie udało. Nie jestem debilem w komputerach, ale tak dziwnego programu do ogarnięcia dawno nie widziałem. Może powiem co chcę zrobić a ktoś wytłumaczy to normalnie. Mam na pendrive filmy i zdjecia 60GB. Chcę użyć tego programu, co mam robić krok po kroku. Czy pakować pliki na pendrive i tak szyfrować, czy czysty pendrive szyfrować i poźniej dodać pliki?

Na pewno nie zaszkodzi jak przeczytasz jego treść :slight_smile: i np wkleisz też tutaj

@hindus W końcu zrobiłem to co chciałem. Wygląda, że u mnie program nie chciał pracować z kartą sd już z plikami zapisanymi wcześniej (zdjęcia i filmy). Gdy próbowałem robić coś, zawsze wyskakiwał komunikat błąd z numerami. Gdy sformatowałem kartę, zaszyfrowałem i wprowadziłem hasło i podlączyłem do programu, wtedy pokazała się nowa stacja dysków i mogłem tam kopiować pliki. Po skopiowaniu plików i odłączeniu karty sprawdziłem na drugim komputerze czy działa i wszystko jest ok. Pobawię sie jeszcze innymi funkcjami, ale moich twardzieli na kompie HDD i SSD nie będe ruszał.

I słusznie, ja korzystam sporo z Veracrypta ale głównie do szyfrowania pojedynczych folderów - np. z kluczami prywatnymi do połączeń z różnymi serwerami, ze skanami umów i innymi danymi osobowymi itd. Po prostu trzeba wiedzieć co chcemy chronić :slight_smile: