Jak zabezpieczyć się w 100%

Cześć, tworzę ten temat ponieważ chce uporządkować i poznać wszystkie informację odnośnie bezpieczenstwa. Mam świadomość że nigdy nie można zabezpieczyć się na 100% ale chciałbym dowiedzieć się jak można wykorzystać jak największy potencjał.
Jak być bezpiecznym w otwartej sieci lokalnej? Jak nie dac się zaatakować i jak się zamaskować aby nikt nie próbował nas zainfekować, co zablokować?
Oczywiście posiadamy podstawową wiedzę antywirus plus glowa na karku nie odwiedzać podejrzanych stron, bardziej zastanawiam sie nad bezpieczeństwem przy innych użytkownikach tej samej sieci których tak naprawdę nie znamy i nie wiemy co maja w zamiarach

Cóż, zawsze można dążyć do bezpieczeństwa totalnego:

Proponuję zaczac od przeczytania tego, link ponizej oraz wykonania pięciu testów sprawdzajacych poprzez tę stronę

https://www.grc.com/shieldsup

P.S. Po otwarciu strony kliknij przycisk Proceed by nastąpiło pełne otwarcie strony z testami.
Bedziesz mógł sprawdzić jak bardzo twój router i system jest otwarty.

Moja propozycja to wpiąć własny router do tej sieci. Wszystkie Twoje urządzenia podłączaj do tego routera. Wtedy otwarta sieć będzie widziała tylko Twój router a urządzenia wpięte do Twojego routera będą niewidoczne.

Router standardowo, tj w trybie NAT. Złącze WAN do sieci z której bierzesz Internet. Byle by nie w trybie Bridge czy coś podobnego. Jeżeli łączysz się tylko bezprzewodowo (nie masz możliwości wpięcia się kablem) , to większość routerów można ustawić tak aby źródłem Intenretu była sieć WiFi, ale wtedy transfery spadną możliwe że więcej niż o połowę, chyba że router ma dwa radia i potrafi sobie je mądrze zagospodarować albo transfer w tej sieci masz znacznie niższy niż możliwości routera i spadku nie zauważysz.

Router też warto mieć z aktualizacjami oprogramowania, nie taki za 100zł, który zobaczy może jedną aktualizację może dwie a może żadnej. Ja ostatnio polubiłem Mikrotik, ponieważ ma aktualizacje tak długo jak długo żyje sprzęt, ale to nie jedyna opcja. Mikrotiki umożliwają zrobienie wielu rzeczy ale są trudniejsze w konfiguracji od prostych routerów za 120zł.

Generalnie dobrą praktyką są też osobne podsieci separujące urządzenia w sieci domowej. Np osobna sieć dla komputerów, gdzie musi być bezpiecznie, osobna dla jakiegoś mniej bezpiecznego sprzętu typu gniazdko WiFi czy czajnik bezprzewodowy, który nigdy nie dostanie aktualizacji oprogramowania itp - to duży temat. Przekombinować też nie warto.

Użyj po prostu ChromeOS. Aplikacje są uruchamianie w piaskownicy, a ryzyko infekcji jest bardzo niewielkie. To jednonz z najlepszych narzędzi do obsługi poczty, zakupów, banku itp.