Jak zabezpieczyć słabego kompa?

Poszukuje sposobów jak zabezpieczyć komputer o takich parametrach: Athlon XP 2000, 1,6 GHz, 256 MB RAMu, Win XP SP3 przed wirusami/hakerami. Próbowałem instalować Microsoft Security Essentials ale muli ten program tego kompa na starcie. Strony jakie odwiedza właściciel tego komputera to głównie WP, Nasza-klasa,Onet i to wszystko :slight_smile: więc myślę że lepiej było by skupić się na ochronie przed hakerami. Tylko jak to zrobić żeby nie spowolnić komputera? Teraz działa na tym kompie tylko zapora Windows ale nie wiem sam czy to wystarczająca ochrona. Fakt że to głównie komputer do internetu, nic ważnego na nim się nie znajduje ale może jest jakiś firewall który jest w żadnym stopniu nieodczuwalny dla takiego kompa??

zainstaluj HIPSa HIPSy praktycznie nie wpływają na wydajność komputera

Ok. Ale w necie przeczytałem takie coś Programy pokroju HIPS mogą stanowić problem dla przeciętnego użytkownika nastawionego na bezobsługową egzystencję, gdyż wymagają reakcji ze strony użytkownika . Nigdy nie miałem doczynienia z HIPSami i szczerze mówiąc nawet nie wiem na czym one polegają i czym dokładnie są :). Ale chodzi mi też o bezobsługowość. Żeby nie zadawały 1000 pytań. Bo z komputera korzystają dzieci i kobieta która nie zna się NIC na komputerach :)…

jesli ma być bezobsługowy to polecam tego http://forum.antivir-polska.info/showth … efensewall

prosty w obsłudze po polsku opisana jest tam wersja 2 obecnie jest juz wersja 3 wyposażona dodatkowo w prosty firewall

Niestety sam HIPSy nie wystarczy…to jakaś pomyłka i wprowadzanie w błąd. DefenseWall HIPS nie jest przede wszystkim darmowy, nie jest wolny od wad i wpadek na testach, a wersja 2.56 (tylko HIPS) wcale prosta w obsłudze nie jest. Ale to nie dyskusja o HIPSach teraz, choć jeśli już koniecznie, to zamiast płatnego DW lepiej zainstalować płatny SpyShelter, który w tej chwili jest chyba najskuteczniejszym antiloggerem, ma moduł ochrony systemu, jest wciąż rozwijany, jest po polsku, jest polskim produktem, a dożywotnia licencja kosztuje ok. 20 Euro. Więcej tu http://forum.antivir-polska.info/showth … p?tid=2652

Z darmowych HIPSów mogę polecić , Dynamic Security Agent, ThreatFire lub System Safety Monitor - ale tu uwaga, faktycznie HIPS nie jest dla kompletnego laika - na domyślnych, przeważnie niskich ustawieniach nie jest kłopotliwy, ale równocześnie nie do końca skuteczny…natomiast na wyższych, wrażliwych stopniach staje się coraz bardziej kłopotliwy z pytaniami i wtedy już dość dobrze trzeba się orientować, żeby nie zezwolić na akcję szkodliwą dla systemu. Do tego oczywiście zapora jako podstawa wszystkiego…lekką, darmową zaporą (niestety nie po polsku) może być Filseclab lub Privatefirewall, przy czym ta druga ma już HIPSa w postaci proponowanego wcześniej samodzielnego DSA. To też jeszcze nie wszystko, bo jakiś antymalware…przy tak małej pamięci Ram trudno coś wybrać…może ewentualnie Immunet Protect, ale do tego z kolei potrzebne w miarę dobre połączenie z siecią, bo to produkt działający na zasadzie chmury (poza tym jest darmowy), a z płatnych może Prevx lub jego lżejsza wersja Prevx SafeOnline.

Podsumowując - przy zdrowym rozsądku, dobrej klasycznej zaporze (kontrola ruchu sieciowego) i jakiejś ochronie real-time pewnie powinieneś dać radę :slight_smile:

A na koniec…nie lepiej byłoby dokupić kostkę Ramu i wtedy zainstalować np. pakiet Comodo? :slight_smile:

“Fakt że to głównie komputer do internetu”

To może Linux?

Nie…dzięki:) po próbach instalacji sterów na ubuntu drukarki lexmark z612 mam dość tej konsoli :slight_smile:

Comodo Internet Security bez antywirusa i Avast5. Nie powinno być spowolnienia.

pila19 , może spróbuj ten antywirus zainstalować. On jest na słaby komputer

bo działa w chmurce i nie muli komputera. U mnie sprawuje się idealnie.

http://www.dobreprogramy.pl/Panda-Cloud … 15003.html

Albo w ogóle antywirusa nie instalować tylko co jakiś tydzień skanować go online. Tylko trzeba pamiętać żeby na podejrzane strony nie wchodzić.

Facebook, Twitter czy Nasza Klasa nie są pewnie dla większości podejrzane, a tam własnie można złapać masę dziadostwa i to zupełnie niechcący lub nieświadomie…tam bez ochrony właściwie nie powinno się w ogóle wchodzić.