Jak zablokować obcym dostęp do internetu?

Witam, mam taki problem, bo moi współlokatorzy mają laptopy i mieszkają pode mną, a router jest u mnie (Pentagram Cerberus P 6331-6), a że mieszkamy blisko bloków, to osoby ‘z zewnątrz’ łączą się z naszym routerem i obciążają łącze (mamy słabe 2mb), a my tego nie chcemy.

Chciałem odrazu założyć hasło na WPA2 jakieś, ale oni nie chcą, bo na jednym z laptopów jest problem z połączeniem, więc to odpada.

Jest jakaś możliwość, żeby wewnątrz routera podać tylko 3 adresy MAC, które będą miały możliwość połączenia się z routerem ALBO zablokować dostęp trzem innym adresom MAC, żeby tej możliwości nie mieli? Mam adresy ‘intruzów’ oraz nasze. ![-o<

http://www.pentagram.pl/content/downloa … s+(P6331-6+PL.pdf od str. 40.

Tak jak kolega ci pokazuje jedyne co to przypisanie każdego komputera po macu .

Zrobilem tak juz dawno :stuck_out_tongue: tylko, ze myslalem, że nie działa, bo niestety w moim routerze trzeba odczekać godzinkę, żeby się “zaktualizowały” dane… I wciąż pokazywało mi podłączonych intruzów.

Ale skoro działa, to dziękuję :slight_smile:

Pozdrawiam,

VixinG

Nie wiem czy ten router pokazuje jaki komputer (z jakim mac adresem) ma jakie ip. Jeśli pokazuje i jeśli na liście widzisz podłączonych intruzów to spinguj ich adresy lan. To powinno pomóc w ustaleniu czy mają połączenie z siecią czy nie. Druga sprawa, jeśli ten komputer który przy wpa nie chce się połączyć działa na win xp, zorientuj się czy ma wgraną odpowiednią poprawkę (bez niej system nie obsługuje wpa), numeru nie pamiętam, ale w google znajdziesz.

Nie trzeba czekać, tylko jest opcja typu “Apply” lub “Reset”, po kliknięciu się zrestartuje i już będzie miał nowe ustawienia.

A bez szyfrowania można podsłuchiwać wszystko, co nie jest dodatkowo szyfrowane, np. wiadomości gadu-gadu, e-maile, przeglądane strony itd. Lepiej nie ryzykować.

Windows XP do obsługi WPA2 musi mieć servicepacka 3, wtedy powinno działać. Może pomóc też aktualizacja sterownika karty bezprzewodowej.

Chyba że to stara karta standardu B, wtedy trzeba nowszą, choćby na USB (koszt od 30zł dla standardu G).

tylko przypisanie po mac’u nie pomoże na długo, nr mac można zmienić i po czasie okaże się ze będziesz miał w sieci konflikty adresów mac, jeśli “sąsiedzi” są kumaci namierzą wasze numery mac

Poczytaj sobie i zastosuj czyli Dziesięć filarów bezpiecznej sieci WiFi

http://www.pcworld.pl/news/361460/Dzies … .WiFi.html