Jak zacząć przygodę z MySQL i PHP

Hej jestem w 1 klasie technikum informatycznego chciałbym w przyszłości zostać adminem i chciałbym zacząć się szkolić w MySQL i PHP kiedyś miałem z tym doczynienia zrobiłem serwer do gry i zrobiłem stronę na hamachi w XAMPP żeby można było się rejestrować tylko że w większości byłem prowadzony za rączkę przez poradniki teraz chciałbym się tego uczyć chciałbym żebyście poradzili mi od czego zacząć jakie książki mógłbym sobie kupić do nauki i wogólę.

Osobiście proponuję zacząć od instalacji jakiejś dystrybucji Linuksa na wirtualnej maszynie, proponuję wybrać system Debian, gdyż jest on dość łatwy w obsłudze i często wykorzystywany na serwerach. Na serwerach możesz spotkać głównie systemy linuksowe, dlatego warto się z tym systemem zapoznać. Instalacja systemu na wirtualnej maszynie ma tę zaletę, że nie robisz sobie bałaganu w systemie, który używasz na co dzień no i bez problemu możesz przeinstalować bądź zmienić system.

Wiedzę możesz czerpać ze stron projektów, gdyż mają one bogatą dokumentację, w większości jest ona dostępna w języku angielskim, ale to może zmotywować Cię do nauki tego języka, bo tak naprawdę w IT bez angielskiego trudno się obejść, więc warto zacząć się uczyć już teraz i nie czekać na później, natomiast czytanie dokumentacji pozwala poznać techniczny język, którego w szkole raczej Cię nie nauczą, chyba że szkoła prowadzi zajęcia z języka angielskiego zawodowego.