Jak zacząć z administracją serwerów

Witam ostatnio bardzo zaciekawiło mnie administrowanie serwerami .Z systemów które mnie interesują to te linuxowe. Poszedłem za poradą pewnej osoby która mi poleciła kupno vps za 10 zł miesięcznie do nauki.Te rozwiązanie jest dobre ponieważ mogę skupić się na nauce a nie wiecznej reinstalacji systemu gdy zrobię coś źle i np. system nie wstanie.Teraz mam do was pytanie jak zacząć z administracją systemów linuxowych i serwerów.Jakie materiały do nauki polecacie i na czym muszę się skupić  aby w przyszłości mógł wiązać z tym przyszłość zawodową.Czekam jak na najszybsze odpowiedzi bo to dla mnie bardzo ważne.

Materiały w postaci dokumentacji, wiki dostępne są bez problemu w Internecie. Podstawy znajdziesz praktycznie wszedzie. Mozesz też pójść na szkolenia z administracji Linuksa albo zwiazane z konkretnym systemem, np. RHEL Red Hata czy SLES Novella.

Najlepiej jest zacząć od podstaw, podstawowych pojęć i poleceń, aby wiedzieć jak poruszać się po systemie. Takie informacje znajdziesz na wielu stronach. Gdy już to opanujesz, zapoznaj się dobrze z jakimś systemem, np. Debian albo RHEL, albo oba. Sporo pracodawców wymaga znajomości tych systemów. Później możesz uczyć się administracji serwerów WWW, FTP, pocztowych, baz danych itp. Jest tego naprawdę sporo. Jeszcze później możesz spróbować klastrowania i ewentualnie poznać techniki wirtualizacji.

Oczywiście znajomość podstaw działania sieci komputerowych, przynajmniej na poziome CCNA, jest raczej niezbedna, szczególnie przy rozwiązywaniu problemów. Teraz masz tylko jeden VPS i dostarczoną infrastrukturę sieciową, którą zarządza usługodawca, więc teraz taka wiedza nie jest Ci potrzebna. Jednak żeby rozwiązać np. problem z DNS czy DHCP powinieneś wiedzieć jak to działa oraz jak odbywa się komunikacja w sieci. Sieć jest integralna częścią działania serwerów.

na razie chyba wystarczy jeden VPS na Debianie ogólne zapoznanie się z systemem, jego budowa, posługiwanie się nim, zarządzanie procesami, konfiguracja, instalacja oprogramowania, potem można się bawić w serwer ftp, serwer www, bazy danych, konfiguracja sieci/firewalla, serwer poczty,

przede wszystkim poznać podstawowe polecenie i narzędzia konsolowe od mc, vim po screen itp

jest tego dużo

Jako podstawy polecił bym mały serwer vps i zacznij od podstawowych instalacji pakietów , instalacji serwera LAMP podstawowych konfiguracji oraz początki zabezpieczeń używanie sudo i wyłączenie konta root.

Nie wiem na ile Ci to pomoże, ale ja swoją przygodę - tak na dobre - zacząłem od takiej ciekawej (jak na owe czasy) dystrybucji o nazwie NND. Co prawda nie jest już wspierana, ale do celów dydaktycznych chyba można ją jeszcze pobrać i zainstalować. Posiada bardzo dużo konfiguratorów, które pomagają zrozumieć podstawowe mechanizmy zarządzania serwerem. Po dziś dzień posiadam jeszcze jeden serwer, który z powodzeniem pracuje pod kontrolą tej dystrybucji. Powodzenia.

Hey.

Jeżeli Debian to jaka wersja pod serwer ?

Stabilna. Na chwilę obecną to Wheezy 7.7.

To znam ale serwer to nie dystrybucja z GUI ?

A jakie to ma znaczenie czy serwer ma GUI czy nie? Praktycznie każdą dystrybucję można zainstalować ze środowiskiem graficznym i bez niego.

Widzę że próbujesz brać się za serwery nie mając podstawowych informacji o systemie którym chcesz administrować. Chyba nie taka kolejność powinna być. Zainstaluj sobie na desktopie jakaś dystrybucję Linuksa, popracuj na niej kilka miesięcy i jak już załapiesz podstawy, zacznij myśleć o serwerze.

Debian, jak i sam Linux od zawsze był na serwer. To że Debiana mozna zainstalować na desktopie to inna sprawa. Zresztą pulpit dostępny jedt nie tylko dla desktopu, jak ktoś chce mieć na serwerze pulpit, to zawsze może go sobie doinstalować.

Na początek sugerowałbym zaznajomienie się z konsolą na desktopie i najpopularniejszymi poleceniami. Obowiązkowo manual apt/aptitude! Poza tym należałoby się zaznajomić z samą budową systemu - opis katalogów, partycjonowania, uprawnień, repozytoriów, logów i co b. ważne - iptables. To są absolutne podstawy, a nauczysz się tego na desktopie.