Jak zacząć z jezykami programowania

“Świetnie” - skoro embardacero utrzymuje się bardzo dobrze przy takich cenach środowiska to znaczy że musi się dobrze sprzedawać i muszą być zainteresowani

“Sporo” - w mojej pracy bardzo często spotykam się z drobnymi aplikacjami rozliczeniowymi, rachunkowymi, obliczeniowymi, które zostały napisane w kilka godzin właśnie w Delphi. I nie, nie porównam Delphi do Javy i C bo już wcześniej pisałem że to zupełnie coś innego. Javę wybieram jak chcę żeby aplikacja była naprawdę multiplatformowa. C wybieram jeśli tworzę duży projekt z naciskiem na jego wydajność. Delphi wybieram jeśli firma składająca zamówienie chce prostą aplikację bazodanową, którą mogę utworzyć 5-6 kliknięciami + oprogramowaniem kilku dodatkowych funkcji.

Na co dzień pracuję w QT, javie, PHP i Delphi, więc mogę z czystym sercem powiedzieć że znam zalety i wady tych technologii. Każda ma swoje zastosowanie

Co do ogłoszeń to jest w miarę logiczne - w Polsce niestety Delphi jest niedoceniane (aczkolwiek kilka dobrych ofert napotkałem i aktualnie pracuję w firmie gdzie Delphi jest na 2 miejscu wybieranych technologii)

PS. Proponuję skończyć tę niekończącą się dyskusję gdyż nic do tematu wątku nie wniesie

No i? To, że nie ma integracji z badziewnym systemem kontroli wersji, ani frameworkiem testowym dostępnym w płatnych wersjach nic jeszcze nie znaczy. Zawsze można użyć alternatywnych narzędzi, np. Git i nUnit.

Delphi ma w ogóle jakieś darmowe środowisko do zastosowań komercyjnych? Bo jeśli nie, to jest krok w tył za konkurencją.

Zadałeś pytanie, czemu Delphi jest niedoceniane, ja szukam odpowiedzi. Skoro obecnie w dużej mierze, a raczej w większości tworzy się aplikacje webowe, to środowisko, które tego nie umożliwia jest niekonkurencyjne.

Po co zajmować się dwoma językami, skoro oba typy aplikacji można tworzyć przy użyciu jednego? W Javie czy C# można robić jedno i drugie, ergo bardziej opłaca się ich uczyć.

Może teraz tak jest, ale miało długi okres zastoju i zostało przegonione przez inne technologie.

To samo można osiągnąć w innych technologiach, trudno to uznać za argument za.

Tak, ofert pracy dla programistów Delphi jest kilka. Dla tych od Javy, C++, PHP czy .NET jest znacznie więcej. A zatem, czego bardziej opłaca się uczyć biorąc pod uwagę znalezienie pracy?

Eclipse, Code::Blocks, mam wymieniać dalej ?

Wyobraź sobie że systemy apple i windows to nie jedyne systemy na rynku.

W takim razie pomimo poprzednich zapewnień pythona odradzam. Pomimo że w ostatnich latach ten język jest numerem jeden, najwięcej rozwijanym, to niestety pracy raczej nie znajdziesz jako programista pythona. Chyba że interesuje cię robienie programów np. na ubuntu i sprzedaż w centrum oprogramowania…

No bo na windowsach język jako taki na zwykłe programy desktopowe się nie sprawdzi, bo microsoft nie wprowadzi interpretera pythona do windowsa, i tego możemy być pewni. No ale na linuxie zawsze jest interpreter pythona, a na ubuntu można tworzyć paczki .deb (instalacje) w których będą wszystkie biblioteki itp.

Jeśli chodzi o pythona to niestety w inny sposób raczej nie zarobisz… - ja zarabiam tak na boku na pisaniu botów do różnych stron, ale to wiadomo, dużo za nie nie wezmę…

Django. Chociaż ciągle mocno przegrywa z PHP, ogłoszenia o pracę dla osoby ogarniającej tego frameworka przestają już być niespotykane.

Ale za to dorzucił do .NET-a IronPythona. Jeżeli nie leży ci klepanie Pythona w Visualu, możesz się przerzucić na Jythona i JVM.

Co znaczy “wprowadzi do Windowsa”? Instalatory Pythona dla Windows pojawiają się na stronie python.org wraz ze źródłami nowych wersji. Na gotowe paczki dla poszczególnych dystrybucji Linuksa w repozytoriach trzeba zwykle czekać. Java też nie jest dostarczana z systemem. Idąc dalej… którą wersję miałby “wprowadzić”? Wystarczy, że wprowadza kilka wersji .NET.

Jeśli chodzi o pisanie desktopowych programów w Pythonie pod Windows to nie ma problemu. Polecam wpisy:

Samowystarczalne aplikacje Pythona

IronPython + Eclipse

Co do pierwszego rozwiązania to szkoda komentować., a drugiego niestety nie miałem przyjemności użytkować.

No to teraz porównaj oferty pracy programisty javy,C#,C++, i PHP do Pythona

To teraz zmuś delikwenta żeby zainstalował pythona żeby mógł uruchomić program… Ja próbowałem wielokrotnie, nikt się nie odważył :slight_smile:

Można oczywiście tworzyć instalatory w których będzie interpreter pythona, ale początkujący sobie z tym nie poradzi, poza tym to tylko jedna kwestia a kolejna to biblioteki które jeśli programowałeś w pythonie to wiesz że albo są słabo przenośne, albo w przypadku windowsa musi być podana ścieżka do nich z poziomu programu, istnieją nieliczne które działają “ot tak”.

Mimo wszystko chętnie bym się dowiedział co jest nie tak.

A Javę odważyli się zainstalować? Proces instalacji jest podobny, tylko w przypadku Javy trzeba dodatkowo zatwierdzić postanowienia licencyjne Oracle przed pobraniem.

Włos mi się na głowie jeży jak to czytam oO. Początkujący sobie nie poradzi z wydaniem jednego polecenia? To kiepski z niego programista.

cxfreeze hello.py --target-dir dist

Tylko tyle potrzeba. Reszta to kwestia użytych parametrów. Wpis, którego nie chcesz komentować, zawiera kompletny opis wykraczający poza tematykę Pythona (np. kompresja przy pomocy upx, użycie NSIS). Opisuje też jak korzystać z zewnętrznych bibliotek. Wszystko działa “ot tak”, niezależnie czy korzysta się z bibliotek “pure Python” czy tych napisanych w C. Użytkownik programu nie musi wiedzieć o istnieniu Pythona czy bibliotek i ich wersji. Wszystko czego potrzeba instalator wypakowuje do wskazanego przy instalacji folderu. Program nie ma dodatkowych zależności. Uprzedzając pytanie – nie, nie wypakowuje całej biblioteki standardowej Pythona itd… Zawiera tylko te moduły, które były importowane. Na co dzień korzystam z niżej wymienionych bibliotek zewnętrznych i nie mam problemów:

  • PyQt4

  • PySide

  • PIL

  • ReportLab

  • NumPy

  • SciPy

  • Matplotlib

  • BeautifulSoup

Nie twierdzę, że narzędzia typu cx_freeze to najlepszy sposób, ale ta metoda działa. Edytor Komodo, Dropbox, system kontroli wersji Mercurial itd. są pisane w Pythonie i nie sprawiają problemów użytkownikom Windowsa.

To może pochwal się tak zbudowanym programem, chętnie zobaczę jak to super działa. Mi niestety nie udało się tego zrobić.

Poza tym nie widzę powodu dlaczego miałbym to robić, tworzę paczkę .deb dodaje do centrum oprogramowania i tyle, na windowsa próbowałem wielokrotnie używając py2exe, cxfreeze i innych, niestety z nie powodzeniem.

A co do samego programowania na windowsie, to czy po zainstalowaniu interpretera i po wpisaniu w konsolce python, początkujący programista nie wystraszy się kiedy ujrzy napis że nie ma takiego polecenia w systemie windows ?

Odsyłam do wątku Jak stworzyć ładnie wyglądający interfejs programu?. Podałem tam przykład programu w wersji exe zbudowanego przy pomocy cx_freeze.

Link do programu: klik

Dodane 10.03.2012 (So) 17:24

Myślę, że nie. Początkujący programista po zainstalowaniu czegokolwiek pod Windows spojrzy w menu start, a tam znajdzie IDLE.