Jak zacząć z jezykami programowania

Witam, mam do was kilka pytań. Od dawna chciałem się nauczyć jezyka php,html,css żeby robić strony www lub szablony. Ale zawsze były problemy, brak motywacji, odpowiedniego kursu, nie ogarnianie. I chciałbym się dowiedziec z czego mam sie zacząc uczyć i czego najpierw, jak mam ćwiczyć, jakie książki mi polecacie do nauki, jakie porady od was, jak to wszystko ogarnąć?

Ogólnie daruj sobie naukę programowania od php i htmla:) najlepiej zacząć od c++ i javy - php sam przyjdzie, przy okazji ogarniaj sobie tworzenie XMLi - bardzo prosta i przyjemna w nauce metoda :slight_smile:

Zgadzam się z przedmówcą, najpierw musisz pojąć samą ideę programowania. Potem języki to już będzie liniowe poznawanie różnic. Co to języków bardzo początkowych to mogę jeszcze polecić Delphi. Bardzo prosty język, a możliwości gigantyczne :slight_smile:

Dziekuje wielce, ale jest jakaś książka albo poradnik tego typu bo z tych w internecie to nie bardzo rozumiem.

A ja delphi odradzam, poza tym delphi to tylko ide, a język to pascal.

Odradzam też php tak jak przedmówca napisał.

Jednak na początek poleciłbym pythona.

Python to bardzo fajny język. Prosty, mądrze skonstruowany, ogólnego przeznaczenia (bez większych trudności napiszesz i stronę, i aplikację desktopową). Nie słuchaj tych, co narzekają na wydajność. Ta faktycznie jest nieco niższa niż w niektórych tradycyjnych językach, ale biorąc pod uwagę dzisiejszy sprzęt, nie zawsze jest priorytetem.

W odróżnieniu od poprzedników jednak polecałbym zapoznanie się z HTML i CSS. Nie poznasz obiektowości i innych takich, ale nauka idzie szybko + liźniesz podstawy podstaw panowania nad kodem i być może nauczysz się podstawowych zasad tworzenia ergonomicznej warstwy graficznej - to się naprawdę przydaje. No i dzisiaj programowanie za pieniądze najczęściej oznacza projektowanie skomplikowanych stron internetowych - pod maską siedzi coś na JVM, .NET czy inną wirtualną maszynę, ale front to wariacje na temat HTML, JS i innych. W ogłoszeniach z pracą dla jawowca HTML i JS zazwyczaj siedzi w wymaganych kwalifikacjach albo chociaż “będzie atutem”.

Jak byś chciał sobie zobaczyć kod przykładowego programu napisanego w bilbiotekach wysokiego poziomu w pythonie to serknij:

forum-backtrack.xaa.pl/bot3.py

Napisałem go na własne potrzeby, miałem go rozwijać ale jakoś brakło czasu, ma gui i jak widać bardzo prosto stworzone.

Delphi to jest język programowania.

Nawet w takiej sytuacji nie każdy zajmuje się frontem, zresztą nie każdy programista się do tego nadaje.

Dziwna interpretacja, o dziwo wikipedia trochę to potwierdza.

Identyczne IDE co Delphi jest stworzone dla języka AutoIT, i jakoś nie ma języka o nazwie edytora gui, a nadal zostaje autoit…

Nie rozumiem idei delphi…

To nie jest “dziwna interpretacja”, tylko fakt. Raczej nie ma zakazu nazywania języka od IDE. :slight_smile:

Dobra nie będe już w tym temacie pisał, można by napisać że delphi pochodzi od pascala, co nie zmienia faktu że pisząc w delphi programuje się w psacalu…

Co nie zmienia faktu że delphi to zapomniany “język”, nie przenośny, i komercyjny. (Co do ostatniego to właściwie ide, ale mniejsza o to)

Jakies książki polecacie?

Musiałbyś sprecyzować do jakiego języka programowania, bo tak to raczej nikt nie wie na, co się zdecydowałeś ostatecznie. Warto rozpocząć moim zdaniem od algorytmów i w między czasie coś już pisać wykorzystując algorytmy

Pozdrawiam

Kolega widać kompletnie nie w temacie.

Fakt nr 1: Delphi to pochodna języka Object Pascal i jest to odrębnie rozwijany język. Więc pisząc w Delphi NIE programuje się pascalu i jest dużo potwierdzających to różnic

Fakt nr 2: Delphi jest używany przez bardzo wiele firm i jest ceniony jako język do szybkiej obsługi nawet skomplikowanych baz danych

Mit nr 1: Delphi nie przenośny? Najnowsza edycja wniosła kompilację do 64 bitowej wersji win i na systemy apple’a (iPhone i MAC OS X) z jednej aplikacji, za pomocą technologii FireMonkey, która to jest moim zdaniem wyjątkowo udanym połączeniem efektownego interfejsu przy zachowaniu przenośności aplikacji. Wstawianie efektów jak cień czy odbicie oraz dowolnie definiowanych animacji na dowolną kontrolkę za pomocą 2-3 kliknięć to jest teraz norma

Fakt nr 3: Narzekanie na “komercyjność” to jest śmiech na sali. Wskaż mi IDE które nie jest komercyjne, a w którym można tak łatwo stworzyć aplikację bazodanową. Do tego dolicza się wsparcie embarcadero w każdej sytuacji. BTW, co według Ciebie znaczy “komercyjny”? Jak coś jest płatne to jest złe?

http://mitpress.mit.edu/sicp/full-text/book/book.html

Visual C# 2010 Express Edition

A mogę zapytać jaki jest cel pisania aplikacji bazodanowych w środowisku które nie zezwala na jej komercyjne wykorzystanie? Express Edition jest do nauki i projektów non-profit, cała reszta wersji to “komercja” tak samo jak i Delphi.

Ja wiem jaki jest odruch programisty, wszystko co płatne grubą kasę jest be i wgl. Ale z czasem gdy się zaczyna zarabiać kupę kasy to z droższych środowisk Delphi jawi się jako bardzo korzystna opcja w niektórych zastosowaniach. Nie mam pojęcia dlaczego wśród freelancerów jest odmienne przekonanie o tym środowisku.

Zajrzyj na stronę Microsoftu, Wikipedii albo nawet Dobrych Programów, która traktuje o serii Express…

Oczywiście, że zezwala, dlaczego uważasz, że jest inaczej?

A jak wygląda tworzenie aplikacji webowych w Delphi?

Ok mój błąd, Express zezwala na użycie komercyjne, co nie zmienia faktu że jego możliwości w porównaniu do Delphi są śmieszne. Ze strony MS:

Zaraz zaraz, dlaczego chcesz odgarniać liście za pomocą łopaty? Ani razu nie napisałem że Delphi się do tego nadaje! Bronię Delphi tylko dlatego żę według mnie jest świetnym środowiskiem do tworzenia aplikacji desktopowych. Konkretne zastosowanie do konkretnych potrzeb. Do aplikacji webowych osobiście preferuję PHPStorm.

Słuchajcie, bronię języka Delphi nie z jakiejś złośliwości dla innych środowisk, nie. Po prostu ktoś wcześniej napisał że Delphi to relikt przeszłości a przy tym pomylił definicję samego języka. Rozumiem że można mieć uprzedzenia do konkretnej technologii, ale po co ją obrażać bez znania najnowszych faktów? Delphi to środowisko rozwijające się bardzo dynamicznie. Chodzę na prezentacje i konferencje i widzę, że w pewnych sprawach embarcadero potrafi trafić w gusta programistów i klientów. No i nie możecie zaprzeczyć że Delphi się świetnie sprzedaje i ciągle sporo poważnych aplikacji jest napisanych właśnie w tym środowisku.

Zdefiniuj, proszę, ‘świetnie’ i ‘sporo’, najlepiej przez porównanie do Javy i dialektów C.

Jeżeli spojrzy się na ogłoszenia, to chyba ‘sporo’ pracy w Delphim nie ma.