Jak zainstalowac 2 system?

Witam, mam pewne problemy, a mianowicie, posiadam laptopa z della ale dziele go z bratem, ma zainstalowana viste basic ale chciałbym zainstalować na nim drugi system prócz visty, mój cel to aby podczas uruchamiania mógłbym wybrać system operacyjny. Chciałbym też aby podczas instalacji nic się nie zepsuło czy coś w tym stylu, nie mam windowsa xp, miałem płytę ale się złamała więc ostatnie pytanie gdzie mogę go pobrać.

XP z legalnego źródła nie pobierzesz. Musisz pożyczyć od kogoś płytę z tą samą edycją, na którą masz licencję, lub ew. ściągnąć obraz z pirackich źródeł (nieco ryzykowne, bo nie wiadomo, co w rzeczywistości ściągniesz). Ewentualnie są w obiegu płyty “tylko do komputerów Dell”, niewymagające wpisywania klucza. Skoro masz licencję na XP, to taka też będzie dobra.

 

Cały proces powinien wyglądać tak:

  1. Archiwizujesz z dysku ważne dane (ze względu na konieczność jego przepartycjonowania, co w razie jakiegoś błędu czy awarii może skończyć się utratą danych).

  2. Defragmentujesz wszystkie partycje.

  3. Ładujesz baterię na full i wszystkie dalsze kroki wykonujesz na laptopie podłączonym do zasilania (ale z baterią).

  4. Korzystając z narzędzia np. GParted, w wersji LiveCD bądź LiveUSB, zmniejszasz którąś ze znajdujących się na dysku partycji tak by zostało przynajmniej jakieś 40 GB wolnego, niespartycjonowanego miejsca. W tym miejscu tworzysz nową partycję typu NTFS (ten etap można pominąć i wykonać go w ramach instalacji Windows XP).

  5. Uruchamiasz komputer z płyty Windows XP (lub ew. z pendrive z nagranym obrazem, ale by z takiego pendrive dało się uruchomić komputer, trzeba się trochę nakombinować) i instalujesz system na nowo utworzonej partycji.

  6. Przywracasz bootloader Visty - szczegółowe informacje znajdziesz korzystając z wyszukiwarki.

 

W ten sposób wszyskto będzie wyglądać tak, jak właśnie oczekujesz. Z tym, że nie wydaje mi się, by instalacja XP była najlepszym rozwiązaniem (chyba że chińskiemu rządowi uda się jednak wpłynąć na Microsoft), bo od marca nie będzie już do niego aktualizacji bezpieczeńśtwa.

achtelikzdw

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie z opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

dziękuje za odpowiedź, też właśnie kolega mi napisał, że instalacja xp teraz to nie najlepszy pomysł, więc się z tym wstrzymam. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam. 

https://www.google.pl/search?q=xp+obok+visty+site:forum.dobreprogramy.pl&biw=1301&bih=650