Jak zainstalować 2 systemy?

Witam;) jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość :wink: Mam pytanie,a mianowicie: posiadam dwa dyski (pierwszy - 640 gb , drugi 500 gb) i chciałbym zainstalować dwa systemy - Windows xp i ubuntu tak żeby przy starcie systemu wybrać sobie system na którym chce pracować, problem tkwi w tym iż nie wiem jak to zrobić :frowning: pomożecie??

NA początku instalujesz Windowsa XP, a następnie dzielisz dysk np. gpartedem na partycje linuxowe, później instalujesz linuxa, po zainstalowaniu do wyboru będziesz miał ubuntu i Windows XP. Pamiętaj: XP, potem dzielenie dysku potem Ubuntu. Taka powinna być kolejność.

hmm…nie bardzo rozumiem,a nie mogę podzielić dysku na partycje przy formatowaniu dysku i wgrywaniu windowsa? i potem tylko wkładam płytkę ubuntu i normalnie instaluję? tzn. tak próbowałem i lipa ;-/ ubuntu odpalił ale przy instalacji było masę błędów, radzili abym na czas instalacji odłączył ten drugi dysk (500 gb) i zostawił tylko ten jeden 640 gb na którym powinna stać tylko jedna partycja - c z windowsem, wtedy niby ubuntu ma się sam ładnie wgrać na tą oto partycję i ok,ale tak się nie stało :frowning:

Ja robię tak.Wpinam do taśmy jeden dysk (oczywiście master) i wgrywam np.Windowsa XP.Teraz wypinam dysk z wgranym systemem i na jego miejsce wpinam drugi dysk(też master) i wgrywam drugi system.W ten sposób mam dwa dyski z dwoma niezależnymi systemami.Następnie jeden z dysków ustawiam zworkami na master drugi na slave i oba wpinam odpowiednio na jedna taśmę.Po uruchomieniu komputera za pomocą F8 mam mozliwość wyboru dysku a tym samym wyboru systemu.Taki sposób instalacji dwóch systemów daje wygodę i pełną niezależność.Prawdopodobnie podobnie można to zrobić z dyskami sata,ale jeszcze nie próbowałem.Powodzenia.

dobry sposób,tylko na dyskach sata2 nie ma zworek ;/ przynajmniej ja nie miałem ;-/

Dodane 19.02.2009 (Cz) 16:49

przynajmniej ja nie mam * - sory za błąd

spod windy nie zrobisz partycji linuksowych,tylko fat32 lub ntfs.

Oczywiście,że w sata nie ma zworek.Wybierasz do instalacji sata0,a później instalujesz dyski jeden pod sata 0 a drugi pod sata 1.Nie mam płyty z sata więc nie moge na 100% radzić,dlatego napisałem “prawdopodobnie”.Oczywiście na jednym dysku sformatowac partycje pod Windowsa a na drugim pod linuksa.

tzn. stata0 to ten większy dysk? ten 640 gb? nie kapuje :confused:

Dodane 19.02.2009 (Cz) 17:39

ok,z tym sata0 i sata1 to chyba kapuje,tylko jak sformatowac dysk pod linuxa? może np. tym programem co radzi dawidd czyli gpartedem ??

Dodane 19.02.2009 (Cz) 17:56

a nie mogę kupić szuflady pod dyski sata i na nim wgrać linuxa? chyba to bedzie najlepsze rozwiązanie ?

Zdaje mi się,że sata0 to odpowiednik odpowiednik zworki master a sata1 może odpowiadac ustawieniu slave.Przynajmniej cos w tym rodzaju.Wielkośc dysku tu bez znaczenia.Na jednym dysku instalator systemu windows pozwoli utworzyc partycje windowsowską,natomiast na drugim dysku instalator linuxa pozwoli utworzyc partycje linuksową.