Jak zainstalować ClamAV 0.96.2 nie kompilując przez tar.gz

Witam serdecznie, posiadam Ubuntu 10.04 ze środowiskiem GNOME. Mam zainstalowany ClamAV z nakładką ClamTK. Pojawia mi się komunikat, że silnik antywirusowy nie jest aktualny, jak wiemy opiera się on na ClamAV. Natomiast ClamTK mam w najnowszej wersji. Chodzi o to, że nie wiem jak zainstalować ClamAV 0.96.2 (aktualnie posiadam 0.96.1) bez kompilowania z pakietu tar.gz. Wszedłem na oficjalną stronę ClamAV, aby pobrać jej najnowszą wersję, a dokładnie to tutaj zajrzałem:

http://www.clamav.net/lang/en/download/packages/packages-linux/

No i jest tam napisane dla Ubuntu, że ClamAV znajduje się już w repozytoriach, są one wspierane przez programistów i mogą być aktualizowane do nowszej wersji. Jest tam również podane, aby posłużyć się poleceniem apt-cache search clamav, żeby znaleźć listę pakietów dostępnych do instalacji. No dobra, zainstalowałem prawie wszystkie te pakiety, odpuściłem tylko te które są zbędne. Jednak po wgraniu dodatkowych i tak w repozytoriach nie znajduje nowej wersji. A pomyślałem jak niby ma znaleźc, skoro te dodatkowe pakiety nie oferują aktualizacji, tylko po prostu wzbogacają troszkę obecną wersję. Przeszukałem serwis Launchpad i znalazłem to:

https://launchpad.net/~ubuntu-clamav/+archive/ppa

Wybrałem wersję Lucid 10.04, dograłem je do pliku sources.list, dodałem brakujący klucz publiczny, wykryło nowe aktualizacje ClamAV i zainstalowałem, poszło pomyślnie. Jednak patrzę a nadal mam silnik antywirusowy w wersji 0.96.1, dla pewności zrobiłem restart komputera, ale nic z tego.

Proszę o pomoc, jak zainstalować ClamAV 0.96.2 nie posługując się kompilowaniem pakietu tar.gz itp.

Spróbuj w synaptiku lub przez apt-cache wyszukać wszystkie zainstalowane pakiety clam-av, a potem także te niezainstalowane. Rezultat(wyjście) wklej tutaj.

Trzeba kompilować, paczek nie ma. W niestabilnym debianie jest 0.96.1

Przeczytaj dokładnie pierwszy post. Dla pewności napiszę, że w Synapticu również szukałem, tak dokładnie. Jednak tego można się było domyślić.

Aha, bo mnie po prostu zdziwiła informacja w kategorii Ubuntu z tego linku:

http://www.clamav.net/lang/en/download/packages/packages-linux/

A może trzeba po prostu poczekać, aż wprowadzą ją do repozytoriów Ubuntu? Chociaż wątpię czy to w ogóle nastąpi, a nawet jeśli to minie trochę tego czasu, pewnie w Ubuntu 10.10 :stuck_out_tongue:

Po prostu niektóre pakiety tak mają, np. Java, taką wersję jaką wprowadzą do Linuksa, to nie jest aktualizowana aż do wydania nowej wersji dystrybucji Linuksa. Chyba, że ręcznie dodasz jej repozytoriów spoza. No niestety, ale do ClamAV nie moge takowych znaleźć.

W OpenSUSE paczki mogą się pojawiać nawet w 2 doby po oficjalnym wydaniu programu.

O tym doskonale wiem, że są wydawane nieraz z nawet dużym opóźnieniem. Jednak ciekawe jak będzie w przypadku ClamAV, wersja 0.96.2 jest dostępna od ponad dwóch tygodni. “Chyba” bez kompilowania ujrzę dopiero w Ubuntu 10.10, tylko żeby wtedy nie wyszła wersja 0.96.3 :stuck_out_tongue:

A poco ci antywisrus na linuksie?

A po to chociażby, żeby skanować partycje, na których jest Windows? Poza tym skąd pewność, że nie chodzi o serwer? Tak poza tym nigdy nie bądź pewny, że nie zarazisz swojego systemu, bo da się to zrobić.

Wracając do tematu to ja też mam 0.96.1 i tym się nie należy przejmować, ważniejsza jest aktualna baza sygnatur.

Pozdrawiam!

Aha, no skoro się nie da, to będę musiał poczekać albo skompilować. Dziękuję za odpowiedzi :slight_smile: