Jak zainstalowac frefoxa 54.01 na linuxie?


(Jakub30stg) #1

Witam Ponieważ od niedawna mam Linux mam problem z instalacja frefoxa 54,01 plik instalacyjny ma rozszerzeniem tar gz 2 i nie potrafię zainstalować Firefox do tej pory instalatorem programy z rozszerzeniem deb [proszę o w miarę przystępne wyjaśnienie co i jak mam zrobić z góry dziękuje.


(nintyfan) #2

Przenieś plik do czystego katalogu (czyt. folderu), a następnie prawoklik na plik i rozpakuj). Jeżeli powstanie katalog zawierający w sobie nazwę Firefox, to go otwierasz, po czym uruchamiasz plik firefox.

Dodam, że lepiej nie instalować programów w ten właśnie sposób, gdyż aplikacja nie zawsze nam zadziała, ale z Firefoksem nie powinno być kłopotów.


(hawkeye116477) #3

Zamiast kombinować z tar.gz, można to zrobić w lepszy sposób, odpal swojego graficznego menedżera pakietów, wpisz Firefox i naciśnij zainstaluj albo do terminala wpisz: sudo apt-get install firefox.

http://www.linuxportal.pl/wpisy/dodawanie-i-usuwanie-programow-oraz-pakietow-pomoc-dla-poczatkujacego-uzytkownika-cz-1-id100795


#4

Po pierwsze - staraj się instalować programy wykorzystując do tego tzw. menedżery pakietów (w Twoim przypadku, skoro instalowałeś *.deb, będzie to APT, choć pewnie masz do tego również jakieś narzędzie z GUI). Tylko w ten sposób system zostanie prawidłowo poinformowany o tym, że jakiś program jest zainstalowany.
Po drugie - związane z powyższym - postaraj się korzystać z repozytorium. Jeśli dana wersja nie występuje, to albo należy poczekać, albo znaleźć jakieś zaufane i przeznaczone dokładnie dla Twojej dystrybucji i jej wersji repozytorium, w którym jest interesująca Cię paczka.
Paczka z powyższych dwu kategori winna być także lepiej przygotowana dla Twojej wersji dystrybucji i lepiej się zachowywać.
Po trzecie - niekiedy jakieś aplikacje są przygotowane dla danego rodzaju linuksa (a przynajmniej menedżera pakietów) - akurat pobrany przez Ciebie FF takim nie jest.
Po czwarte - jeśli żadna powyższa metoda nie jest dostępna - rozważ zainstalowanie tzw. paczki uniwersalnej (appimage, flatpak, czy snap; dzisiaj akurat jeszcze nie ma tej wersji FF w appimage /zob.: https://bintray.com/probono/AppImages/Firefox/ ale pewnie niebawem się pojawi).
Po piąte - już bez wykładu:

 1. Zapisujesz plik firefox-54.0.1.tar.bz2 w dowolnym miejscu (najlepiej niech to będzie ~/bin/ albowiem najczęściej jest taki katalog dopisany w PATH.
 2. Otwierasz ów katalog (na powyższym przykładzie):
  cd ~/bin/
 3. Wydajesz polecenie:
  tar -xvf firefox-54.0.1.tar.bz2
  i czekasz.
 4. W wyniku polecenia ad. 3 powstanie w tym katalogu podkatalog o nazwie firefox
 5. W tym podkatalogu znajdziesz plik o nazwie firefox, który jest skryptem wykonywalnym FF. W celu uruchomienia FF wydajesz polecenie:
  ./firefox
 6. Jeśli chcesz, możesz sobie zrobić plik firefox.desktop o treści:
  ---------------Początek pliku----------------
  [Desktop Entry]
  Version=1.0
  Name=Firefox
  GenericName=Web Browser
  GenericName[pl]=Przeglądarka WWW
  Comment=Browse the Web
  Comment[pl]=Przeglądanie stron WWW
  Exec=/home/$USER/bin/firefox/firefox %u
  Icon=firefox
  Terminal=false
  Type=Application
  MimeType=text/html;text/xml;application/xhtml+xml;application/vnd.mozilla.xul+xml;text/mml;x-scheme-handler/http;x-scheme-handler/https;
  StartupNotify=true
  Categories=Network;WebBrowser;
  Keywords=web;browser;internet;
  Actions=new-window;new-private-window;

[Desktop Action new-window]
Name=New Window
Name[pl]=Nowe okno
Exec=/home/$USER/bin/firefox/firefox --new-window %u

[Desktop Action new-private-window]
Name=New Private Window
Name[pl]=Nowe okno prywatne
Exec=/home/$USER/binfirefox/firefox --private-window %u
---------------Koniec pliku------------------
I plik ten umieścić w katalogu /usr/share/applications/ (uwaga potrzebne uprawnienia roota). Jak niczego nie popierniczyłem (ścieżki) to wówczas FF będzie widoczny w menu.
Zadania w całym “Po piąte” prawdopodobnie możesz wykonać posługując się jakimiś graficznymi narzędziami jakie masz w swej dystrybucji i wykorzystywanym przez Ciebie środowisku graficznym, jednakże nie podałeś o niej absolutnie żadnych danych.


(roobal) #5

Jaki to Linux, że nie masz w nim domyślnie Firefoksa? Większość dyrtybucji ma Firefoksa w standardzie. Istnieją też systemy, które z różnych względów (głównie ze względu na zastrzeżoną nazwę) dostarczają FF pod inną nazwą (Debian IceWeasel, Gentoo Aurora itp.). Często w repozytorium są starsze wersje FF. Jeśli zależy Ci na najnowszej wersji, to tylko ta ze strony lub z jakiegoś repo. Jednak wszystko zależy od systemu, np. w Gentoo wersja z kodu źródłowego to 45 LTS, zaś z repo z binarki to 52 LTS.


(krystian3w) #6

:wink: