Jak zainstalować Gimp 2.8 na Ubuntu 12.04?

Ubuntu 12.04

Jak zainstalować gimp 2.8? Pobrałem z DP gimp-2.8.0.tar.bz2 , i mam to zapisane w folderze “Pobrane”, co z tym dalej zrobić?

Wcześnie odinstalowałem wersję 2.6 , na stronie domowej Gimp jest instrukcja

apt-get install gimp

no i się zainstalowała wersja 2.6

Co zrobić z z tym plikiem .tar.bz2 , żeby zainstalować Gimp 2.8 ?

pozdr.

Rozpakować i skompilować.

Otworzyć terminal i dodać repozytorium:

  1. sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp/

  2. Usuwamy poprzednią wersję GIMP’a

sudo apt-get autoremove gimp

3.Wykonać aktualizację pakietów:

sudo apt-get update

Na koniec zainstalujemy program:

sudo apt-get install gimp

@pawko_86 Bardzo dziękuję! =D> , śmignęło.

Gimp sam nie zaktualizuje się, bez dodawania repozytorium?

W repozytoriach pojawiają się przeważnie tylko mniejsze update. Ponieważ wprowadzenie zupełnie nowej wersji pomaga przetestowania programy takie pojawiają się często dopiero przy upgradzie dystrybucji (czyli w tym przypadku możliwe, że dopiero w 12.10).

Dlatego mnie to bardzo irytuje w Ubuntu. Wydają nową wersję i mają gdzieś stare. A jeżeli chcesz program do starej wersji, to musisz ich łaskawie prosić o tzw. backport bo inaczej ■■■■ wielka. I do tego ten backporty ty testujesz.

Ale można też rozpakować i skompilować (o dziwo, wcale nie jest trudniejsze niż dodawanie repozytoriów):

  1. Rozpakowujesz archiwum

  2. Otwierasz Terminal

  3. Wpisujesz

    cd Katalog_z_plikami

    make

    sudo make install

@kamil12, Przed make jeszcze powinieneś dać ./configure.

Ja tam nie wiem, czy to lepsze niż instalacja z repo. Przy ręcznej kompilacji robi się niezły śmietnik w systemie, a zainstalowaną w ten sposób aplikację ciężko jest odinstalować w normalny sposób. No i sam proces kompilacji trochę czasu zajmuje, zwłaszcza na starszym sprzęcie.

BTW, jak komuś zależy na zawsze świeżych paczkach w systemie, to polecam zainteresować się Arch Linuksem. Całkiem przyjemne distro, pakiety w oficjalnym repo zwykle pierwszej świeżości, nie trzeba dodawać żadnych zewnętrznych repo jak również odpada konieczność formatu i reinstalacji systemu co pół roku (qfa, nie po to wywaliłem Windows, żeby 2 razy w roku robić format :stuck_out_tongue: ). Tylko Arch do poprawnego działania wymaga od usera nieco więcej wiedzy niż takie Ubuntu. Ale nie jest to wiedza nieosiągalna dla przeciętnego Kowalskiego.

Wykonujesz kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp/

sudo apt-get update

sudo apt-get install gimp

UWAGA: Jeżeli masz wcześniejszą wersję, należy ją usunąć przed aktualizacją źródeł (krok 2.). Możesz to zrobić np. tak:

sudo apt-get autoremove gimp

Ostatni krok możesz też wykonać graficznie (np. poprzez Centrum Oprogramowania Ubuntu).

@Juche

Potwierdzam, dla mnie dystrybucja idealna, korzystam od sylwestra tego roku, wcześniej siedziałem na Debianie testing i był w miarę ok, ale Arch to cud miód i orzeszki -> zainstalowałem, skonfigurowałęm, pakiety zawsze w najnowszych wersjach (GIMP 2.8 był w repo Archa już w dniu premiery :D) i o dziwo nic mi się jeszcze nie zepsuło, dosłownie nic :smiley:

edit.

Mam nadzieję, że admin/mod nie potraktuje tego jako offtop (choć pewnie lekkim jest) :slight_smile: