Jak zainstalować KDE unstable w Arch Linux?

Witam, zainstalowałem sobie Arch Linux w VirtualBox i chciałbym zainstalować na nim betę nowego KDE 5.9. Wiem, że do pliku /etc/pacman.conf trzeba dodać te linijki

[kde-unstable]

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

ale nie wiem co dalej.

Jesteś pewny, że tego chcesz? :slight_smile:

No dobra.

  1. Edytujesz /etc/pacman.conf i dodajesz na samej górze listy to co napisałeś. 

  2. Udostępniasz (czyli likwidujesz znak #) repozytoria testing, w tym pliku.

  3. Zapisujesz :slight_smile:

  4. Wydajesz polecenie:

    pacman -Syu

Kilka słów tłumaczenia.

Testing dodajesz, albowiem kde-unstable (podobnie jak gnome-unstable) zawsze budowane jest w oparciu o paczki znajdujące się w testing. Nieudostępnienie tych repozytoriów może, ale nie musi spowodować, że zainstalowane paczki będą działać prawidłowo (zależy od stanu testing).

Obecnie - ze względu na “nawarstwienie się” spodziewanych zmian związanych z Qt-related paczkami, w kde-unstable masz jeszcze Qt5.8RC, które również zostanie zainstalowane.

Polecenie, które wyżej - dokonuje aktualizacji systemu, zatem zakłada, że masz już zainstalowaną tam Plasmę 5.8. Jeśli nie masz, to musisz ją zainstalować (możesz oczywiście od razu wersję 5.8.95). W takim przypadku polecam instalowanie tzw. grup, a nie metapaczek. Osobiście robię to w następujący sposób (i nikogo do tego nie nakłaniam, każdy może zrobić jak chce):

  1. Instaluję grupy kf5 i kf5-aids. W całości. Niezbędne składniki qt5 zainstalują się same, ale można również instalować grupę qt5. Poniżej daję przykład dla instalowania tych 3 grup, qt5 możesz pominąć.

    pacman -Syu qt5 kf5 kf5-aids

Podczas instalacji pojawią Ci się zestawy paczek, które składają się na każdą z grup. Nie wybieram tego co mnie nie interesuje (np. qt5-docs, czy qt5-gamepad; ale jeśli pozostawisz qt5-example, to i tak zainstaluje to potężną paczkę qt5-docs). Jak wspomniałem kf5 i kf5-aids zatwierdzam w całości.

  1. Instalujesz Plasmę:

    pacman -Syu plasma

Znów wybierasz co chcesz. Ja większość. Pomijam to, czego na pewno nie będę używał.

Znów tłumaczenie: dlaczego Syu zawsze poprzedza instalację? By mieć pewność, że wszystkie paczki zostaną zainstalowane wraz ze zaktualizowanymi innymi paczkami, które są dostępne w momencie instalacji. Arch (pacman) wspiera aktualizację, a nie instalację poszczególnych paczek :slight_smile:

Możesz sobie do tego dodać dowolny DM. Polecany jest SDDM. Ja ostatnio testuję greeter oparty o czyste Qt5 dla lightdm: http://linux-pavbaranov.blogspot.com/2017/01/greeter-lightdm-w-qt5.html Nie namawiam, albowiem w takich przypadkach zawsze należy bardzo dbać o zainstalowane paczki, które nie znajdują się w oficjalnych repozytoriach. Trzeba wiedzieć kiedy je należy przeinstalować itp. Polecam zatem SDDM.

I w zasadzie to wszystko co trzeba zrobić, by cieszyć się Plasma 5.8.95. Myślę, że w Polsce mogę być jedną z 2-3 osób, które mają Plasma 5.9beta na Archu - zatem w razie problemów mogę zaprosić na forum.archlinux.org, bądź na IRC: #archlinux.org.pl i/lub #manjaropl; pomożesz też spróbować kontaktu ze mną na GTalk na gmail.com lub na jabberze na dobreprogramy.im. Nick znasz :slight_smile:

Dzięki. Ja w tym Archu na VirtualBoxie miałem zainstalowane już KDE, ale nie unstable, więc jedyne co zrobiłem to usunąłem # sprzed repozytoriów testing, dodałem KDE unstable i wpisałem w terminalu sudo pacman -Syu.
Jestem nowy jeśli chodzi o Archa, dlatego najpierw go poznaję w VirtualBoxie. Planuję go niedługo zainstalować na moim komputerze, bo wydaje się być bardzo fajną dystrybucją Linuxa i zawsze ma najnowsze pakiety.

@pavbaranov Też chyba w wolnym czasie sobie potestuję KDE 5.9 BETA (oczywiście na virtualce :slight_smile: )

Na Manjaro chyba identyczny “schemat” instalacji będzie.

@Domker: Nie. W Manjaro nie masz kde-unstable :slight_smile:

Wszystko skończyło mi się instalować i nie widzę żadnej różnicy. Wersja KDE jest chyba taka jaka była (5.8.5). Albo po prostu jest nowa ale ja nie wiem jak zmienić w niej pewne opcje. Jedyne co chcę to móc ustawić globalne menu oraz zmienić przezroczystość paneli na większą.

@pavbaranov Szkoda :slight_smile: no to postawie sobie Archa na virtualu :slight_smile:

@sajmon17099: To jest EWOlucja, a nie REWOlucja :slight_smile: Zobacz tu: https://www.kde.org/announcements/plasma-5.8.95.php

Sprawdzałem i nic nie ma. Są tam pokazane nowe funkcje, ale nie jest pokazane jak je aktywować. Chyba nie zaktualizowała mi się ta plasma, bo beta plasmy 5.9 to 5.8.95, a u mnie numer wersji to 5.8.5. Coś chyba poszło nie tak.

Masz [kde-unstable] powyżej wszystkich repozytoriów w /etc/pacman.conf? Pokaż ten plik.

Fragment mojego pacman.conf (dotyczącego tej kwesti; system 64bitowy, multilib):

[kde-unstable]

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[testing]

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[core]

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[extra]

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[community-testing]

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[community]

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

# If you want to run 32 bit applications on your x86_64 system,

# enable the multilib repositories as required here.

[multilib-testing]

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[multilib]

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

Wersję Plasmy sprawdzisz w dowolnym elemencie Plasmy w Help oraz - oczywiście - w pacmanie :slight_smile:

Przepraszam za to, że tak późno, ale byłem zajęty.

pacman.conf

EDIT:

Chyba rozwiązałem problem, nie wiem dlaczego, lecz repo KDE unstable powinno być nad testing. Na razie ściągają mi się pakiety, napiszę czy zadziałało gdy pobieranie się skończy.

@sajmon17099: Tak jak napisałem - “na górze” pliku. W przypadku Archa (i generalnie wszystkich dystrybucji, które wykorzystują pacman), plik /etc/pacman.conf mówi nie tylko o tym, które repozytoria mają być zaktualizowane, ale również przekazuje do pacmana informację o tym, co jest “priorytetem”. Oczywiście możesz sobie repozytorium kde-unstable postawić na samym dole listy, ale wówczas musisz pacmanowi przekazać info, że paczki z tego repozytorium muszą mieć priorytet nad tymi, które je “wyprzedzają” na liście.

Kolejność repozytoriów zatem jest taka: *-unstable, testing, “stable”. Wówczas podczas aktualizacji najpierw pacman znajdzie paczki “aktualizacyjne” w pierwszym repozytorium, potem w drugim, potem w trzecim. I w takiej kolejności zaintaluje.Jeśli tę kolejność zmienisz, to będziesz musiał pacmanowi przekazać  informację o tym jak ma aktualizować system.