Jak zainstalować Kubuntu obok Linux Mint i Windows 10?

Jak zainstalować Kubuntu obok Linux Mint i Windows 10 tak żeby pierwszy, domyślnie był uruchamiany Linux Mint drugi Kubuntu a trzeci Windows 10?
Który z Linux-ów pierwszy instalować?

Kolejność instalacji dystrybucji linuksowych nie ma znaczenia, zresztą obie oparte są na Ubuntu, więc nie powinny wchodzić sobie w drogę. Jeśli korzystasz z partycji SWAP, to możesz założyć tylko jedną i współdzielić ją pomiędzy “linuksami”. Ważne: Windows instaluj jako pierwszy system. Pomimo zapewnień ze strony samego MS, że kochają Linuksa, W10 nie lubi się na dysku z dystrybucjami spod znaku Pingwina.

Kubuntu wymaga partycji EFI ale jej nie mam. Jak ją utworzyć przy zainstalowanym systemie Windows? Czy ta partycja EFI może być (i czy to dobrze będzie) za partycją systemową Windows? Czy na tż partycje EFI wystarczy 256 Mb?

Mam Kubuntu 18.04 bez partycji efi. Dziala.

1 polubienie

To jak zainstalowałeś Kubuntu? Ja instalowałem i się nie uruchomił.

Z kreatora instalacji. Mam jeden dysk i poszlo bez problemu.Ale to stary laptop i o efi nikt w jego czasach nie myslal.

1 polubienie

Mialem debiana i ubuntu obok siebie i musialem edytowac plik fstab (jak dobrze pamietam) by swap byl jeden dla obu.

W jakim trybie instalowany był Windows 10 - BIOS/MBR czy UEFI? Można użyć tej samej partycji EFI, a w przypadku dwóch dysków można na tym drugim dysku utworzyć osobną. Jak będzie wspólna partycja EFI - Windows przy grubszej aktualizacji może jej zrobić kuku. Innych linuksowych systemów plików nie zna, to po prostu ich nie widzi… i całe szczęście :stuck_out_tongue_winking_eye:

Za pierwszym razem poszło coś nie tak i Kubuntu wołał o partycję EFI. Za drugim razem instalacja poszła bez wołania o partyje EFI.
Windows, Kubuntu, Linux Mint w takiej kolejności trzeba instalować systemy żeby jako pierwszy był uruchamiany Linux Mint.

Dzięki za uwagę i wsparcie :slight_smile:

Kolejność instalacji systemów nie decyduje o kolejności uruchamiania :wink:

A co decyduje o kolejności uruchamiania?
Chodzi o pozycję na którym miejscu jest system w GRUB-ie.
Da się jakoś edytować GRUB i zmienić pozycję systemu w GRUB-ie?

Możesz zmienić opcję domyślną.

Poprzez edycję plików konfiguracyjnych też można.

1 polubienie

Polecam: Grub Customizer

1 polubienie

Zarąbisty program.
Tego mi właśnie było potrzeba.
Już co najważniejsze zrobiłem.
Dzięki :grinning:

EDIT:

A da się jeszcze trzeci system Linux elementary OS zainstalować obok Windows, Minta i Kubuntu?

Pewnie, że się da o ile miejsca starczy na dysku.