Jak zainstalować Linuksa na starym komputerze bez CD?

(Budkasuflera) #1

Zainteresowałem się ostatnio DSL, ponieważ chcę przywrócić mojego staruszka do stanu używalności :stuck_out_tongue:

Komp nie posiada napędu CD, zresztą nawet gdy posiadał napęd CD, to nie szło z niego nic zbootować, bo od razu włączał się Windows 98.

Sprzęt to bardzo stary (z odzysku), pamięć RAM 92 mb, procek Pentium II 233 mhz, karta graficzna ATI RAGE z pamięcią 2 mb.

Czy jest na tym komputerze jakaś szansa zainstalowania DSL lub choćby Puppy Linux'a?

Próbowałem już cudować z jakimiś dyskietkami startowymi, ale za każdym razem komp pokazywał komunikat "Wyjmij dysk lub inne urządzenie i naciśnij jakiś klawisz, aby zrestartować".

Przekładanie napędu CD z drugiego kompa raczej odpada - napęd jest "zbyt nowy" dla staruszka.

(matiit) #2

Spróbuj Debiana z dyskietki/dyskietek.

(Krzysztof Czaderna) #3

Nie pamietam czy w tym distro jest mozliwosc stwozenie startowego dysku usb jesli tak pewnie posiadasz tam USB 1.0 wiec ruszy pewnie , kwestia tylko bios czy masz dostepna opcje bootowania z usb.

(Budkasuflera) #4

Niestety, BIOS nie posiada takiej opcji.

(roobal) #5

Jeśli na tym kompie jest ten Windows98, o którym wspominasz to może spróbuj tego :arrow: http://goodbye-microsoft.com/

Pozdrawiam!

(Krzysztof Czaderna) #6

Instalacja debiana w Windowsie z poziomu serwera o tym nie pomyslalem , ale bedzie musial na maksa go odchudzic zeby smigl na tym sprzecie zamiast gnome,kde,xface np blackbox.

(matiit) #7

IMO fluxbox będzie wystarczająco lekki, albo openbox.

A może Wmii (ostatnio mi się bardzo spodobał)

Możliwości masz pełno.

(nintyfan) #8

Wydaje mi się, że dyskietka startowa Windows 98 powinna zadziałać. Wkładasz dyskietkę startową Windows 98, wkładasz płytkę do napędu. Gdy załaduje się BooLoader z dyskietki, wybierasz opcję Boot from CD-ROM. Pendrive raczej odpada, chyba że znajdziesz jakiś fajny boodloader do tego. Jeżeli Ci się uda, to preferowałbym instalacje przez pendrive. Ewentulanie możesz ściągnąć instalator sieciowy jakiejś dystrybucji, bo w przypadku normalnych sieciówek, nie powinno być problemów.

(mati75) #9

jak sprzęt ma usb to możesz spróbować slaxa z pendriva + boot z dyskietki