Jak zainstalować Linux Lite na Pendrive?

jak w temacie szybkie pytanie: Jak zainstalować Linux Lite na Pendrive? chodzi o to aby uruchamiał się z pendrive. Jak podepnę do innego komputera i to po wybraniu USB uruchamia się linux. Jaki program do tego użyć ? Zwykły Rufus wystarczy ? Dystrybucja musi być na Ubuntu i zajmować jak najmniej miejsca najlepiej Lite.

Jeżeli masz dwa pendrive to na jeden przekopiuj instalator, a drugi wybierz jako miejsce do instalacji. Linux nie jest wybredny i daje się bez trudu zainstalować na dowolnym przenośnym dysku. W ten sposób możesz okroić system wyłącznie do narzędzi które są ci potrzebne. Pamiętaj tylko by w ostatnim kroku jako miejsce instalacji grub wybrać pendrive na którym instalujesz system.

Rufus jest ci potrzebny tylko jeżeli chcesz pominąć krok samodzielnej instalacji i masz już cały gotowy plik iso ściągnięty z internetu.

Jak duży masz pendrive na system i czy chcesz tam upchnąć jakieś dodatkowe pliki.

pendrive jest spory tylko problem w tym że mam jeden … nie ma innego sposobu ? jakaś aplikacja na Windows ?

Możesz sprobować wirtualizacji.

Niby z QEMU korzystają:

Może oba umieją same ISO odpalać gdy komputer klęka przy VirtualBox, VMware Workstation Player.

Najprościej będzie jak poszukasz dystrybucji z dopiskiem live. Prawdopodobnie chcesz również by można było zapisywać dane na USB i oczytytać je podczas kolejnej sesji. W takim wypadku potrzebujesz wyszukać „Persistent Live USB”. Da się to zrobić rufusem z windowsa.

jak by ktoś szukał to tak sobie poradziłem: Pobieramy Ubuntu – instalujemy je programem: BalenaEtcher — uruchamiamy Ubuntu z USB i wybieramy: ,Try or install" wtedy możemy korzystać bez instalacji.

Ale będzie gubić dane jak zapomniałeś w nim zaznaczyć „prezystację” lub obraz do tego dostosowany użyć.