Jak zainstalować linuxa NA pendrive i używać go jak dysku?

hej chciałbym mieć jednego pendrive z przykładowo xubuntu 19.04 ubuntu 21.04 bardzo mi się spodobał ale nowy komp bez problemu uciągnie win10 pro 1703 więc moje pytanie: czy jest możliwa instalacja linuxa na usb i instalowania na nim aplikacji? mam pendrive goodram 64gb usb 2.0 może być nawet inny linux ale najlepiej taki co używa prefix sudo
Szukałem po 100 różnych stronach i nigdzie nie było o tym tematu jedynie jak stworzyć bootable usb.

Jak chcesz szybko, to na USB 3. Ubuntowate pozwalają na zmiany w sesji LIVE.

W unetbootin ustalasz sobie zakres pamięci do wykorzystania.
https://unetbootin.github.io/
„space used to preserve files>”

Ja zrobiłem pendraka LinuxLive USB Creator 2.9.4 tylko z Mint 18.3 bo tan program nie jest aktualizowanyjuż od paru lat. Ma opcję zapisu danych tak jak na zyklym zainstalowanym Linxie.

Opcji jest kilka. Podałem taką najprostrszą, dla" zielonego"

LiLi USB ma ogłoszone koniec wsparcia, twórca zaleca zrobić fork kodu jak ktoś chce rozwijać dalej dla siebie lub społeczności.

https://www.linuxliveusb.com/en/news/item/lili-is-officially-abandoned

Ja napisałem"dla zielonego" a TY, …nie rozwijaj się, nie ma sensu

Ale warto wyjaśnić o co biega z tym długim brakiem nowej wersji, po prostu ich nie będzie od oryginalnego autora (nowej trzeba szukać po githubach/gitlabach/bitbucketach/gitee (w „Chinach”)).

Do tego celu możesz użyć Ventoy.
Plugin.persistence . Ventoy

Pytanie tylko, czy to ma sens. O ile zachowasz dane i ustawienia to takiego Linux’a już nie zaktualizujesz, bo system plików ma tylko do odczytu. Do zapisu jest pliko-partycja /home tylko.

Tak da się zainstalować linuxa na dowolnym urządzeniu przenośnym dysku lub pamięci usb. Najprościej będzie jak byś miał dwa usb na jednym standardowy instalator, drugi czysty na system. Dla pewności możesz odpiąć dyski twarde na czas instalacji, by nic nie namieszać. Inną sprawą jest szybkość takiego rozwiązania. Pamięć do instalacji może być na usb2, to będzie wykorzystane raz. Do pracy komfortowej powinieneś pomyśleć o usb 3 na potrzeby linuxa. Dystrybucja właściwie dowolna każda powinna dać się zainstalować na pendrive.

Różnie może być też z trwałością pendrive kiedy działa z niego system. Na RPi używałem kart pamięci niby dedykowanych do CCTV na przykład - nie wiem ile dłużej działają niż zwykłe (i czy), ale żadna mi nie padła. Przynajmniej dopóki nie znudził mi się RPi :slightly_smiling_face:

Linuxiarze, moi drodzy koledzy. Podałem rozwiązanie, a wy dalej drążycie.
Dlatego tak nas widzą.
Krótko i prosto.
Dobrze wiemy, że trzeba czasami w konsoli pogrzebać, ale po co to.
A tak na serio konsolę odpalałem z rok temu z screenfetch

Niestety nie przeszedł pomysł z banowaniem ripostujących po „solved”.

no jak linux jest problemem to może być windows7 albo 10 wersja 1703 a potrzebuję w razie problemu albo żeby móc korzystać w np. kafejkach internetowych.