Jak zainstalować linuxa ubuntu?


(N3t B0y) #1

Witam, ściągnąłem sobie dziś ubuntu, i mam pytanie, wiem że pliki na format iso wypala się przez np daemona, i teraz w tym programie wybieram 'tworzenie obrazu' i które pliki mam zaznaczyć aby je wypalić? Wszystkie?


(Agatonster) #2

n3t_b0y ,

Poczytaj - Konkretne tematy... ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.


(Aldebaroneta) #3

Ściągnąłeś, prawdopodobnie, plik "cośtam.iso" (cd lub DVD). W dowolnym programie do nagrywania płyt cd/dvd wybierasz opcję "nagraj plik obrazu" (lub coś w tym stylu), wybierasz ściągnięty plik i wypalasz. Potem instalujesz z nagranej płytki. That's all...


(tomilipin) #4

Jeśli masz na myśli Daemon Tools to jesteś w błędzie, przy okazji nie wiedziałem że można nim nagrywać płyty.

Jeśli chcesz zainstalować Ubuntu, to plik ISO musisz nagrać na płytę. Skorzystaj z jakiegoś nagrywacza: Nero czy Ashampoo Burning Studio (tego polecam) i wybierz nagrywanie obrazu płyty. W Ashampoo jest to "nagraj obraz płyt cd/dvd". Podajesz ścieżkę do pliku ISO a program resztę robi sam, czyli nagrywa wszystko co znajduje się w pliku na płytę.

Żeby zainstalować Linuxa musisz uruchomić go z bootowalnej płyty, czyli fizycznego nośnika CD/DVD/pendrive. Mając uruchomiony Windows z zamontowanym plikiem ISO (np. przez Daemona) nic nie wskórasz :wink:

Na próbę polecam Wubi: http://wubi-installer.org/latest.php zainstaluje Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu jako zwykły program pod Windows. Potem można go normalnie odinstalować spod Panelu Sterowania. Świetna sprawa!


(Szynaw) #5

Wubi to dobry sposób, ale instalacja zwykła nie jest wiele bardziej skomplikowana. Wystarczy przy starcie systemu włożyć nagraną płytkę Ubuntu do stacji CD/DVD, a następnie uruchomić w trybie LiveCD. Z jego poziomu można wypróbować większość funkcji systemu, a następnie zainstalować linuksa przy pomocy prostego w obsłudze graficznego instalatora. Poczytaj jedynie w internecie na temat partycjonowania - z tym użytkownicy mają nieraz problem :wink:


(Danielm86) #6

Ja instalowałem pierqwszy raz Kubuntu i jakoś problemu nie miałem. I partycje przekonwertowałem do ext3

Otórz Nero>Obraz dysku albo zapisany projekt>Wszystki pliki>wybierasz i nagrywasz

Ustawiasz bootowanie w biosie na napę czyli First Boot Device na twój napęd z cd/dvd. Odpalasz instalator i tam będą opcje nt. partycjonowania. Konwertujesz partycję do ext3. To jest proste. Wszystko masz jak na dłoni. Trochę czytania.

Zresztą tu masz:

http://www.google.com/search?hl=pl&clie ... Szukaj&lr=


(Michaelp128) #7

Zobacz :arrow: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 ... ja+systemu