Jak zainstalować Linuxa uzywając pendrive'a jako klucza

(mihuu) #1

Witajcie, mam pytanie odnośnie instalacji Linux'a obok "siódemki" w nieco innym wydaniu. Chodzi mi o to jak zainstalować Linux'a i wgrać na Pendrive'a pliki bootujące, żeby:

1. w przypadku włożonego pendrive'a startuje Linux

2. kiedy nie ma pendrive'a - startuje normalnie Windows

Oczywiście nie ma się pojawiać żadem menadżer systemu do wyboru. Czy jest to wykonalne?

(Xenvl) #2

Linux zainstalowany na pendrive, chociażby ubuntu/kubuntu czy co tam chcesz?

(michoo_05) #3

Moja płyta główna obsługuje takie botowanie.

Mogę sobie ustawić, że jak mam włożonego pendriva to czyta mi z pendriva, jak nie to leci z dysku twardego (kolejny na liście do botowania).

Na pamięci flash byś musiał mieć boot loadera do linuxa i tyle.

Co do szczegółów konfiguracji takiego boot loadera to wystarczy ustawić system linux jako domyślny oraz pole wyboru botowania systemu na 0 (w tedy w ogóle się nie wyświetli)

moja płyta główna to Asus M5A99X EVO

(Jusko) #4

No problem - ściągasz ISO z dystrybucją jaką chcesz, potem wkładasz pendraka i wszystko co wymieniłeś, robi samemu program UNetbootin lub Linux Live USB Installer.

(mihuu) #5

Ale mi nie chodzi o instalację Linuxa na Pendrive'a :slight_smile: Pendrive ma pełnić jakby rolę "klucza". Kiedy "klucz" jest wetknięty w USB wówczas z dysku bootuje się Linux (zainstalowany na HDD). Jeżeli klucza nie ma - wtedy także z dysku (oczywiście z innej partycji/dysku) startuje Windows.

(saturno) #6

Jeśli dobrze zrozumiałem na pendrive chcesz mieć tylko "rozruch".

Choć nie próbowałem tego osobiście wydaje mi się że powinieneś postępować w następujący sposób:

• pendrive sformatować na ext3 i ustawić na nim flagę boot (np. w GParted).

• uruchomić instalację Linuksa z podłączonym pendrive

• jako miejsce instalacji boot loadera wskazać pendrive

• po zainstalowaniu Linuksa ustawić w biosie bootowanie z USB przed HDD.

(Suprise1) #7

Prosze bardzo latwiej nie bedzie:

http://www.pendrivelinux.com/universal- ... -as-1-2-3/

http://www.pendrivelinux.com/yumi-multi ... b-creator/

(mihuu) #8

Dzięki za odpowiedzi :slight_smile: Wszystko OK.

(B4617824) #9

Jeżeli nie zadziała Ci powyższy sposób - u mnie nigdy te programy pod windows nie dawały efektu to polecam zrobić tak, że stworzyć wirtualną maszynę z ubuntu w virtualbox, zainstalować dodatki, a także extensions pack (aby mieć usb) załadować usb w programie i spod ubuntu zrobić zgodnie z opisem na stronie ubuntu. Troche skomplikowane i czasochłonne (mam na myśli konfigurację vb i stawianie maszyny a nie sam proces tworzenia usb) ale jak komuś nic nie dają programy typu live usb installer, unetbootin, universal usb installer itp to jedyny sposób ;]

(roobal) #10

Zainstaluj Linuksa z pendrajwa na dysku, linuksowego bootloadera w ogóle nie instaluj. Pobierz SuperGrubDisk, załaduj na pendrajwa i to wszystko.

Pozdrawiam!