Jak zainstalować Solus Linux bez partycji efi obok Windows?

Jak zainstalować Solus Linux bez partycji efi obok Windows?
Z partycją efi nie mogę zrobić obrazu systemu Windows.
Da radę? :slightly_smiling_face:

Jeżeli masz tablice partycji GPT to wchodzi tylko w rachubę bootowanie via UEFI (z partycji EFI).
Pytanie raczej jak próbujesz robić obraz systemu, że nie możesz wykonać obrazu partycji EFI ?
Wbudowanym narzędziem w Windows ?

Robię obraz systemu wbudowanym w Windows narzędziem. Mam partycję systemową MBR.
Bardzo podoba mi się Solus Budgie i chciałbym go mieć obok Windows :slightly_smiling_face:

To w czym problem? Bootujesz Linuxa w trybie zwykłym BIOS/MBR i instalator sam wykryje, że jest w tym trybie uruchomiony i zaproponuje Ci instalację obok Windows i zainstalowanie GRUBa w /dev/sda (jeżeli to pierwszy dysk). “os-prober” na etapie instalatora przeskanuje partycje, znajdzie Windows i doda jego wpis do bootloadera GRUB. W trybie EFI jest instalowany jedynie jeżeli w tym trybie go uruchomisz z nośnika.

Przepraszam że nie odpisywałem ale czułem się niedysponowany i dale niezbyt dobrze się czuję ale spróbuję powalczyć z Solus’em :grinning:

Sytuacja się trochę zmieniła. Zainstalowałem Linux Mint obok Windows i instalator wygląda teraz tak:

I co teraz wybrać na instalatorze żeby zainstalować Solus’a obok Windows i Linux Mint?

Języka PL sobie nie ustawiłeś w instalatorze :wink:
Stawianie 3 systemów obok siebie to proszenie się o kłopoty z GRUB. Jeżeli chcesz tylko testować to rozważ maszynę wirtualną np. VirtialBox. Możesz na wirtualnych dyskach dowolnie dodawać i usuwać systemy bez żadnego ryzyka. Jednak wymaga to więcej RAM na system hosta i system gościa i nie działa tak wydajnie.

Wracając do instalatora:

  • Pierwsza opcja wydziela Ci wolne miejsce z partycji Windows 10 na Solusa. W następnym kroku podajesz tylko ile chcesz przeznaczyć miejsca i reszta automatycznie się dzieje.

  • Druga opcja zstępuje wykrytego Minta Solsem. (oczywiście dane na tych partycjach z Mintem przepadną)

  • Trzecia czyści cały dysk i instaluje tylko Solusa.

  • Czwarta służy do ręcznego wskazania punktów montowania dla już przygotowanych partycji na nowy system.

Pytanie, co tak naprawdę chcesz uzyskać ? Testowania różnych dystrybucji w ten sposób mija się z celem. Jeżeli już testuj pojedynczo lub bez ograniczeń (chyba, że braknie Ci miejsca na HDD) w środowisku wirtualnym i jeżeli zdecydujesz się, że coś zostanie na dłużej to dopiero instaluj.

Masz rację, spróbuję zainstalować Solus’a na VirtualBox. Można ustawić język PL w instalatorze Solus’a? Nie widziałem takiej opcji chyba. Jestem zdecydowany na trzeci system na HDD i na tym zostanę. Tylko czy to będzie Solus? Chyba tak. Podoba mi się na LiveCD. Za pomocą Grub Customizer ustawie który pierwszy system jako pierwszy będzie uruchamiany.

Jest jeszcze opcja że mogę usunąć Linux Mint i najpierw zainstalować Solus’a. Instalacja Linux Mint jest prosta.

Język instalatora powinien się ustawić taki jaki wybrałeś język systemu/lokalizację.
(z resztą masz na zrzucie ekranu po lewej stronie na samej górze “Language” - tam wybierasz)
Niektóre dystrybucje ustawiają go zgodnie z językiem ustawionym przy bootowaniu systemu z LiveCD.

Nie, nie ustawił się taki jak język systemu.
Za pierwszym razem instalator wywalił jakiś błąd już wtedy go doszedłem do samego konca i klikałem instaluj system.
Teraz instalacja systemu poszła dość gładko. Solus szybko się instaluje jeszcze szybciej niż lLinux Mint.

Tak że dziękuje Ci za wsparcie i porady :slightly_smiling_face:
Teraz Grub Customizator pójdzie w ruch :smirk: :grinning: