Jak zainstalować sterownik z rozszerzeniem *.run?

Jak to zainstalować ?

NVIDIA-Linux-x86_64-340.58.run

 

Próbowałem dpkg oraz install i nic.

How To Install The Nvidia 340.58 Driver For Linux How To Install The Nvidia 340.58 Driver For Linux On The Most Popular Linux Systems

Bez umiejętności korzystania z Google, zgubisz się w Linuksowym świecie :wink:

http://pl.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/340.58/README/index.html

Jako, że napisałeś o dpkg sądzę, że używasz Debiana. Tu masz pełen poradnik

https://dug.net.pl/tekst/142/nvidia___zamkniete_sterowniki_w_debianie/

 

Jednak chciałem zwrócić uwagę, że lepiej instalować sterownik z repozytoriów .

Mam linux mint quiana.

 

No fakt. Łatwo do znalezienia.

Ale mam taki problem, wpisuje to:

sudo /etc/init.d/mdm stop

No wyłącza się x server i przełącza się do konsoli tej dużej. I prosi mnie o login, wpisuje swój login i hasło i nic, nawet login jako root oraz hasło do niego wpisuje i dalej jest że login incorrect.

 

Jest tak > moja_nazwa_komputera login: tutaj wpisuje swój login a potem

password: i hasło wpisuje

Login incorrect. ;/

Jak zainstalujesz sterowniki z repo, to najprawdopodobniej nie będziesz musieć wyłączać serwera X.

Ale nie ma: 340.58, są wersje o innym numerku.

To zainstaluj to co jest:

sudo apt-get install nvidia-current

 

Musisz mieć wersję 340?

Również zalecam instalację z repo. Instalacja z palca przysważa tylko niepotrzebnych problemów :wink: - po akutalizacji kernela X serwer Ci w ogóle nie wstanie. A jeśli szukasz czegoś z akutalnymi sterami to lepiej przejść na dystrybucję która ma bardziej płyny cykl wydawniczy niż ubuntu a najlepiej tzw. rolling release

Jeśli Mint nie działa na jakichś dziwnych wynalazkach, to wystarczy przełączyć się na konsolę TTY1 (Ctrl+Alt+F1) i wpisać

init 3

gdy zmieni się już poziom uruchomieniowy, logujesz się na użytkownika i instalujesz sterownik.

/sciezka/do/pliku/./sterownik.run

Lub

sh /lokalizacja/sterownika/sterownik.run

Restart systemu i to wszystko. Jednak jak pisano wyżej, wygodniej i bezpieczniej jest instalować sterownik z repozytorium. Nowszy nie znaczy lepszy.

Od biedy można zainstalować ppa xorg-edgers, tam są najnowsze sterowniki i xorg. Tyle, że jak ja patrzyłem, to te najnowsze stery nvidii nie były zbyt stabilne na ubuntu, nie wiem jak na mincie.

Jednak on  ma kartę ATI(radeon), a  zamkniętoźródłowe stery ATI nie działają z najnowszymi X-ami.

No dobra, przekonaliście mnie, myślałem, że pobierając od producenta będzie lepiej.

Już nie pamiętam kiedy Synaptica na oczy widziałem. Uruchom terminal, wpisz,

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

jak pojawi się w aktualizacjach, to zainstaluj. Jak nie, to możesz zainstalować ręcznie poleceniem sudo apt-get install.

Ok, tak zrobię.