Jak zainstalować sterowniki ATI na Madrivie

(Pawcio151) #1

Witam

Próbowałem juz chyba wszystkiego wiec prosze nie odsyłać mnie do google i pierwszych 3 tematów w tym dziale.

Czy moze mi ktoś wytłumaczyć krok po kroku jak zainstalować sterowniki do karty graficznej ATI Readon 9550.

Sterowniki jakie udalo mi sie sciagnac mają rozszerzenie .run a we wszystkich poradnikach jest .rpm.

Pozdrawiam

(matiit) #2

a nie ma tam w mandrivie jakiegoś magicznego konfiguratora?

Ja jak instalowałem ją ostatnio to był.

(rafi84tek) #3

Witam,

znalazłem następujące strony:

http://news.softpedia.com/news/Install- ... 8672.shtml

http://newbie.linux.pl/wydruk.php?wydru ... ow=artykul

Nigdy wcześniej nie instalowałem sterowników do ATI, wiec osobiście nic Tobie nie poradzę. Poczytaj powyższe strony i poszukaj w google.

Pozdrawiam,

Rafał

(Sirmacik) #4

myślę ze musisz przejść na konto roota i potem jako root uruchomić skrypt poleceniem

sh (w tym miejscu nazwa sterownika)

i powinno działać.

Pozdrawiam

(Pawcio151) #5

sirmacik dzieki wielkie niby taki latwy sposob a tyle problemow przez to. W konsoli wszedlem do folderu ze sterownikami a nastepnie wpisalem

otworzyl mi sie instalator i niby wszystko sie zainstalowalo. Mam jak rozwijam Mandriva (ten jakby start w windowsie) i jest ATI Catalyst Control Center. Ale pojawily sie nowe problemy. Teraz juz woogle nie mam zadnych efektow. W czesniej mialem te okna gdy przeciagalo sie myszka to one byly jakby z gumy. I przejscia pulpitow bylo widac tak jakby kostka sie obracala. Teraz tego nie mam a niby sterowniki sa zainstalowane.

Wie moze ktos co zrobic aby dzialaly wszytkie efekty.

(Adrian Nawrocki) #6

bo trzeba doinstalować jeszcze xgl. Z Mandrivą PWP nie ma takich problemów

(Dareks8) #7

Zobacz w tym ichnim panelu sterowania: hard drake czy jakoś tak. Tam powinna być możliwa zmiana na xgl.

(Pawcio151) #8

ten hard drake znalazlem ale nie wiem gdzie sie zmienia tam ten xgl.

(Dareks8) #9

Miałem mandrivę jakis czas temu , krótko i pclinuksa też na mandrivie opartego i piszę tak tylko z pamięci ale zdaje się, że była tam opcja pulpit3d/ efekty pulpitu czy jakoś podobnie. Być może to było widoczne dopiero po wejściu do innej kategorii system albo sprzęt.

(Sirmacik) #10

Na efekty trzeba zaczekać do czasu wydania otwartych sterów przez ati.. podobno będą jeszcze w tym roku...

(Adrian Nawrocki) #11

sirmacik co ty mówisz. wystarczy doinstalować xgl. Jak Cię stać kup mandrive pwp. Niestety nie pomogę Ci bo jedynie wiem, jak zainstalować Xgl na ubuntu i dibianie. Linuksy z RPM mnie nie kręcą

(Cuba43) #12

Ano nie jest to ponoć trudne. Ale jest z tym trochę zabawy a efekt raczej niewiadomy. Po kolei , wejdź na tą stronę http://strefamandrivy.pl/forum/viewtopic.php?t=6362 i tam jest opisane co i jak. Mnie nie udało się uruchomic akceleracji na ati w mandrivie 2007,1. A kombinowałem jak koń pod górkę za to w ubuntu najmniejszego stresu.

(Adrian Nawrocki) #13

Na Ubuntu instalacja jest prosta http://www.forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?p=210474.

Wejdź w pulpit 3D i zobacz jakie możliwości są do przestawienia.

Aixg raczej na pewno będziesz miał zablokowane.

(Sirmacik) #14

Zgadzam się luinuxy z RPM-ami nie są jakieś super... ale co do XGL to u mnie npa po zainstalowaniu i uruchomieniu sterów fglrx X-y w ogóle nie chcą wstać... Właśnie jestem w trakcie aktualizacji do Ubuntu 7.10... Podobno on lepiej obsługuje karty ATI niż moje dotychczasowe 7.04...

Złączono Posta : 02.10.2007 (Wto) 4:48

Jestem już po upgradzie i stwierdzam że nowe ubu jest genialne! Żeby uzyskać compiza na ATI wystarczyło tylko zainstalować XGL... żadnego więcej kombinowania!... Jakie to teraz wszystko proste... :slight_smile:

(Adrian Nawrocki) #15

Ubuntu jest łatwe w obsłudze i instalacja sterów do radeonów nie jest mega trudna. Niestety musiałem zrezygnować z linuksa przez moją kartę, lub brak dobrych sterów do radeona. Może w najnowszym ubuntu nie będe miał już problemów. Niestety zmuszony jestem korzystać z windowsa, ale często odwiedzam forum, żeby zawsze z linuksem być na bieżąco.

(Pawcio151) #16

w takim razie zainstaluje chyba ubuntu.

Właśnie dzisiaj doszedl on do mnie :slight_smile:

Nie wiem jakim cudem ale Mandriva mi padla podczas grzebania cos przy tym hard drake :smiley: wlancza sie tylko konsola :slight_smile:

(matiit) #17

czyli Ci padły ustawienia serweraX

a nie system...

(Pawcio151) #18

nie znam sie :slight_smile:

Jeszcze pokombinuje cos z Mandriva. Moze format i wszystko od poczatku ustawic :slight_smile:

W końcu człowiek uczy sie na błedach.