Jak zainstalować sterowniki NVIDII w systemie Manjaro linux / Archu?

Witam, chciałbym zainstalowac sterowniki w Manjaro do karty graficznej, niestety do menedżera pakietów się dostać nie mogę, bo wywala błąd “transaction could not be initialized, pm_errno 10”, a paczka instalacyjna sterowników którą pobrałem z nvidia.pl jest w formacie *.run, a żaden program ani nic nie otwiera tego typu pliku, nawet terminal :frowning: to jak te sterowniki zainstalować przez to rozszerzenie?

a co wywala w terminalu ?

chmod +x nazwapliku.run <enter>
./nazwapliku.run (jako root)

Kolejny z tych, co ich parzy dokumentacja…

 

 

 

sudo rm -v /var/lib/pacman/db.lck
sudo pacman -Syu

Żeby w przyszłości uniknąć problemu, nie przerywaj działania managera pakietów i nie doinstalowuj żadnych innych poza Pamac i Octopi. Przy każdej większej aktualizacji zaglądaj na stronę dystrybucji, czy przypadkiem nie powinieneś jej wykonać z konsoli. Ogólnie rzecz biorąc, operowanie konsolowym Pacmanem jest najbezpieczniejsze i IMO najwygodniejsze (APT mu może buty lizać).

 

 

Najlepiej odpuść sobie instalację sterowników z zewnętrznego źródła. Wychodzące kernele są doprowadzane do kompatybilności ze sterownikami z repozytoriów. Baardzo możliwe, że któreś z kolei jądro nie będzie się lubiło ze sterownikiem z zewnątrz i po uruchomieniu systemu zobaczysz czarny ekran z migającym kursorem.

 

Jeżeli podczas uruchomienia liveCD przed instalacją wybrałeś opcję non-free, to najprawdopodobniej własnościowe sterowniki masz już zainstalowane. A jeżeli nie, Manjaro ma bardzo przydatne narzędzie zwące się mhwd.

 

Lektura na wieczór.