Jak zainstalować UBUNTU 7.10 nie kasując win XP?

Witam

Potrzebuje pomocy

Jak zainstalować ubuntu 7.10 na komputerze nie kasując przy tym już obecnego na nim windowsa xp ani żadnych danych znajdujacych się na dysku. Wiem że jest taka możliwość tylko nie wiem ja to zrobić. I tak żeby po starcie kompa pokazywała się tabelka z możliwością wyboru systemu który ma się załadować.

drugie patynia bo przeczytałem tu na tym forum gdzieś że ubuntu 7.10 podobno psuję twardę dyski czy jest to prawda?

za pomoc z góry dziękuję

e… co rozumiesz lub co było opisanie jako popsucie ??

Jaki masz dysk - w sensie pojemności i czy jest on podzielony na jakieś partycje czy wszystko jest na jednej i ile masz wolnego miejsca na dysku/dyskach ??

Sposobów oskórowania kota jest kilka

Musisz przygotować partycję dla Linuksa.

  1. zdefragmentuj dysk, na którym chcesz zainstalować Ubuntu

  2. Przygotuj partycję na której chcesz zainstalować Ubuntu - można zrobić to z poziomu Windowsa lub płytki instalacyjnej Ubuntu

  3. Ustaw w biosie botowanie na CD

  4. włóż płytę z ubuntu i zrestartuj komputer

  5. Uruchom system Ubuntu. Nic się nie stanie, gdyż jeśli masz płytę LiveCD, to system odpali się z płyty i możesz wtedy go przetestować bez żadnego ryzyka.

  6. Klikasz na instaluj, i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

  7. w pewnym momencie dojdzie do wyboru lub stworzenia partycji.

  8. Tworzysz partycję lub wykorzystujesz już istniejącą.

8a) musisz zrobić dwie

  • jedna swap - minimum 512 MB

  • druga / - dowolna, to znaczy ile chcesz przeznaczyć na system. Takim minimum, dla mnie, jest około 6 GB - dla poznania i zabawy.

  • można stworzyć również trzecią /home - ale nie koniecznie

system plików ext3

  1. Po tej operacji system zacznie formatować partycję pod swoje potrzeby i instalować system.

  2. Po zakończeniu, system automatycznie doda program rozruchowy - grub - gdzie przy uruchomieniu komputera pojawi się lista systemów do wyboru.

To tak w wielkim skrócie.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21

Najciemniej pod latarnią.

e… co rozumiesz lub co było opisanie jako popsucie ??

Czytałem tu na forum że ubuntu niszczy dyski twarde. Już nie pamietam oco tam szło ale wiem że tyczyło się to ubuntu zainstalowanych na notebokach i noteboków. Ale nie wiem czy jest to aktualnę pod sprzęty stacjonarne. Już nie pamiętam o co tam szło. Wiem że problem dotyczył laptopów ale nic nie słyszałem na temat komputerów stacjonarnych dla tego się pytam czy jest wogólę taka możliwość żeby sytem fizycznie mógł zniszczyć dysk.

Złączono Posta : 07.11.2007 (Sro) 11:22

dysk mam 200 GB podzielony na dwie partycję jedna 50 Gb druga 140 GB

na jednej mam XP na tej 50 gb na drugiej programy i różne dane.

Złączono Posta : 07.11.2007 (Sro) 11:35

zawsze jest najciemniej pod latarnią fajna prezentacja dzięki

Złączono Posta : 07.11.2007 (Sro) 11:38

Ale czy napewno wykonując to coś mi napisał nie skasuję sobię windowsa xp ani żadnych danych?

Złączono Posta : 07.11.2007 (Sro) 11:41

Monczkin

zależy mi na zachowaniu xp na dysku i innych danych pod niego czy jak zrobię tak jak piszesz mogę o nie być spokojny?

To znaczy, że programy masz zainstalowane na 140 a nie na 50 GB - systemowej ??

Więc defragmentujesz tę 140 GB. Ile masz tam danych ?? skopiuj je na wszelki wypadek na tę z 50 GB lub inny nośnik. Nigdy nic nie wiadomo, co się stanie !!

Dzielisz ja według uznania. Myślę, że 10 GB wystarczy.

Każda operacja na dyskach z danymi niesie ryzyko. Jeżeli wszystko robi się prawidłowo, bez pośpiechu i zgodnie ze wskazówkami, to ryzyko takowe jest minimalne.

Dlatego, przed operacjami takimi, należy zrobić kopię najważniejszych danych. Ja dzieliłem dyski bez problemu. Niczego nie straciłem.

Jak pisałem, system xp będzie dostępny.

Ad.1Jeżeli podzielisz odpowiednio wcześniej partycje tak jak to napisał Monczkin to nie ma szans żebyś skasował XP. Przy starcie systemów będziesz musiał wybrać z listy na którym systemie chcesz sie zalogować i tyle.

Ad.2Co do awaryjności dysków przy ubuntu to jakaś bajka… Nie widziałem tego tematu ae prawdopodobnie komuś popsuł się dysk z przyczyn niezależnych od systemu. Sąsiad ma już prawie rok Ubuntu na lapie i nie używa nawet Windowsa, chociaz też jest zainstalowany :slight_smile:

Majestic to gdzieś tu było ale naprawdę ja tylko pobieżnie przeleciałem nie wcczytywałem się w treść. Z tego co zapamiętałem to problem pojawia się podczas pracy laptopa na zasilaniu bateryjnym i to według mnie tak jak ja to zrozumiałem raczej skraca bardziej żywotność twrdziela niż w jakiś go sposób niszczy. Ale co jeszcze zapamiętałem że to był błąd oprogramowania który dało się usunąć ręcznie kopiując gdzieś tam jakiś plik ale jeśli tak jest to napewno już dawno to zostało poprawionę. A może masz rację może żeczywiście komuś poleciał dysk z innych przyczyn a ktoś myślał że to ubuntu coś zrobił. ja osobiscię wątpię w to chociaż wszystko jest możliwę, dlatego zapytałem się tu na forum czy to może być prawdą. Ja akórat w to wątpię. Ale nie chcę nic mówić bo nie chcę palnąc jakiejś gafy bo może być tak jak mówisz.

Złączono Posta : 07.11.2007 (Sro) 15:41

To znaczy, że programy masz zainstalowane na 140 a nie na 50 GB - systemowej ??

Tak na tej 140 gb własnie ją zdefragmetowałem i przżucilem dane na piędziesiątkę zaraz zabieram się do instalacji.

Złączono Posta : 07.11.2007 (Sro) 15:56

dzięki panowie za pomoc i za wiedzę która okazała bezcenna bez waszych rad ja bym nie dał rady dzięki ci Monczkin za wiedzę szybko krótko na temat.

Oczywiście też wielkie dzięki Arehowi bo prezentacja okazała się szalenie nieoceniona teraz jum mam pojecie co gdzie jak.

Wielkie dzieki Panowie.

No do bra ale teraz zabieram się do instalacji jak wszystko pujdzie jak należy to zamelduję tu o tym.

Pozdro

Złączono Posta : 09.11.2007 (Pią) 3:01

udało się wszystko jest w pożątku dzięki waszej pomocy zainstalowałem linuksa tak że mam teraz XP I UBUNTU na jednym kompię.

jeszcze raz wielki dzięki

Jeszcze mam do was małe pytanie.

Bo ubuntu automatycznie wykrył mi dski z pod windowsa Xp i zamontował mi je na pulicie. Jednak nie chcę i ani widzieć ani mieć do nich dostępu z poziomu linuksa. Wiem że czeba je od montować ale kiedy chcę to zrobić z konta które podałem mu przy instalacji klikając prawym przyciskiem myszy na dysku i dając mu odmontuj dysk ten mi wywala że nie mam odpowiednich praw aby wykonać tą operację. Próbowałem z poziomu ekranu logowania zalogować się na roota ale nie da się. Tak samo nie mogę zamontować stacji dyskietek bo wyskakuję mi ten sam numer, jeśli byście mogli mi powiedzieć jak to zrobić byłbym wam ogromnie wdzięczny.

Pozdrawia Ziomal@#

To musisz robić z poziomu konta administratora, ale dokładnie co i jak nie powiem.

Można by odinstalować programy związane z obsługą partycji windowsowskich, ale to dość radykalne rozwiązanie :slight_smile: