Jak zainstalować ubuntu mając juz win XP?

(Doboju) #1

Mam widnows XP PRO SP2. Chce równolegle zainstalować ubuntu . Nie chce przy tym formatować dysków i utracić jakichkolwiek danych. Co krok po kroku powinienem robić żeby uzyskać planowany efekt?

(D@widoS) #2

Musisz mieć miejsce na dysku i zrobić partycje :

/

home

swap

(wacek) #3

:x

Poszukać !!

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... highlight=

(Me) #4

potrzebujesz "troche" nieprzydzielonego miejsca na dysku. Linux musi byc zainstalowany na odrebnej partycji. Inaczej sie nie da (tzn nie ma po co kombinowac)

Prezentacja jest na vortalu.

(Doboju) #5

Dzieki serdeczne za linka. I przepraszam za kłopot.

Mam jeszcze pytanie odnośnie wersji ubuntu bo widze że mam 3 wersje z różnymi środowiskami graficznymi:

• Ubuntu - Gnome

• Kubuntu - KDE

• Xubuntu - Xfce

Która jest najbardziej przyjazna dla oka. Czyli która ładniej wygląda. Nie widziałem ich nigdy dlatego pytam was.

Jakie program do utworzenia tego obszaru niepodzielonego na partycje bedzie najłatwiejszy w obsłudze ?

(D@widoS) #6

wersja gustu :wink: Mi się bardzo podoba gnome z motywami vista 8)

tak wygląda mój pulpit(środowisko gnome) 94f4f51fb09cf8fdm.jpg

Będzie już z płytą ubuntu.Czyli musisz usunąć jakąś partycje jeżeli nie masz wolnego miejsca.

(Doboju) #7

No własnie musze usunąć partycje.... nie da się wydzielić niepodzielonego obszaru bez usuwnia partycji ?

(Michal Kolatek) #8

Można wydzielić część wolnego miejsca, sam tak robiłem i nie straciłem żadnych danych.

(D@widoS) #9

Widze że czegoś nie rozumisz.Musisz mieć obszar nie podzielony czyli wolne miejsce bez partycji i postawić nowe partycje.

(Doboju) #10

Rozumiem dobrze tylko myslałem ze np. w partiotion magic zmniejsze sobie jedna partycje i wtedy powstanie mi obszar niepodzielony :slight_smile:

(D@widoS) #11

no i tak zrób