Jak zainstalować ubuntu obok xp?

Witam

W najbliższym czasie planuję zrobić format, i chciałbym sobie zainstalować ubuntu, ale potrzebuję też xp. Więc mam pytanie czy mogę najpierw zainstalować xp, potem z poziomu xp podzielić na potrzebne partycje dla ubuntu ??

No więc jeśli tak, to jakim programem to najlepiej zrobić, darmowym, najlepszym oczywiście, jak to zrobić, oraz czy trzeba np. zrobić defragmentację dysku ??

Mam dysk 160GB jak co :wink:

I po podzieleniu, mogę wsadzić płytę z ubuntu i uruchomić ponownie kompa i będzie wybór partycji ??

I jeszcze, jak nazwać te partycje i ile dać im GB oraz format ??

Oczywiście na C bym miał xp (partycja wielkości 20GB powinna starczyć), na D dane (50GB wystarczy), a reszta to na linuksa

Dziękuję i pozdrawiam

tworzysz partycje / ext3 np. 50 GB, /home ext3 30GB, swap linux 2xram. Opis jak się to robi był wielokrotnie na forum poszukaj.

A jakim programem, czy GParted będzie dobry ?? Oraz mogę obojętnie jak nazwać te partycje czy jak ??

PS. czytałem dużo i oglądałem tą demonstrację co jest na dp.pl albo wolę się upewnić :stuck_out_tongue: :wink: Już taki jestem :stuck_out_tongue:

tak, on jest wbudowany w live cd ubuntu więc przed instalają sobie podzielisz.

Aha, ale jak mam to zrobić, najpierw zainstalować xp, a potem wsadzić płytę z linuksem i uruchomić ponownie kompa i będę mógł dzielić te partycje ?? Czy jak, bo ta sprawa podziału tych partycji to nie mam zielonego pojęcia co i jak :oops: :cry:

najciemniej pod latarnią :smiley: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

Widziałem, ale dawno i jutro dopiero sobie zobaczę jeszcze raz :wink:

Jakbym miał pytania, to napiszę (ale dopiero jutro)

Na razie wielkie dzięki mati75 za pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam