Jak zainstalować ubuntu z fluxboxem?

Witam. Kupiłem netbooka i chciałbym na niego zainstalować ubuntu z fluxboxem, ale nie wiem jak to najlepiej zrobić. Wybrałem fluxboxa bo jest najlżejszy, a ubuntu dlatego że już dobrze poznałem ten system. Próbowałem już debiana ale jakoś mi nie odpowiadał :? Aby było dobrze to muszę zainstalować ubuntu netbook edition a potem fluxboxa i usunąć gnome? Nigdy czegoś takiego nie robiłem więc domyślam się że będą problemy :slight_smile: A co do fluxboxa to na wikipedii pisze że jest to menadżer okien, więc potrzeba też środowisko graficzne? Czyli będę potrzebował też gnome? bo nie kumam? Dodam że netbooka będę używał tylko do internetu (chrome), muzyki (audacious), filmów (vlc), c++ oraz turbopascala, czasem może troszkę offica lub gimpa.

Raczej dobrze nie poznałeś Ubuntu skoro mówisz że będzie potrzebne środowisko graficzne :wink:

Instaluj Ubuntu Minimal (bo po co netbook, tylko nie potrzebne zależności i śmieci GNOME w systemie).

Xorga instaluj tylko jako serwer xorg-server + xf86-input-mouse, xf86-input-keyboard + sterowniki do karty graficznej xf86-video-ati/nvidia, no i bufor ramek xf86-video-fbdev.

Potem instalujesz fluksa, dopisujesz do .xinitrc (zakładam że nie będziesz korzystał z menadżerów graficznych, moim zdaniem zbędne).

#! /bin/sh

exec startfluxbox

Po co w ogóle takie kombinacje, skoro jest Fluxbuntu , w którym masz już wszystko gotowe :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ale fluxbuntu nie jest już raczej rozwijane :frowning: Ostatnia wersja to chyba 9.04 :stuck_out_tongue:

Poza tym wolę unikać tych różnych remixów i przeróbek

Poznałem dobrze ale względem pozostałych dystrybucji :smiley: z którymi miałem problemy :slight_smile:

A czy nie będzie wtedy problemu z touchpadem i wifi? Tyle wystarczy?

Nie wiem czy o to ci chodzi ale chciałbym korzystać z gnomecommandera albo totalcommandera (przez wine), ale przydałby sie też czasem pcmanfm

A może lepiej nie bawić się we fluxboxa i zainstalować ubuntu netbook i wrzucić openboxa? Chociaż to już będzie miało większe wymagania :expressionless:

Rzeczywiście, trochę stary, byłem pewny, że Fluxbuntu jest na bieżąco :slight_smile: No to może Crunchbang - Ubuntu z Openboksem, chyba, że bardzo się upierasz przy Fluxboksie, w takim razie musisz zainstalować Ubuntu minimal, jak pisał womperm , z tym, że w Debianie/Ubuntu pakiety nazywają się inaczej, niż on podał, nie xf86-input-*/xf86-video-* tylko xserver-xorg-input-*/xserver-xorg-video-*. Po instalacji zainstaluj powyższe pakiety

sudo apt-get install xorg xserver-xorg slim fluxbox pcmanfm feh

na początek wystarczy, żeby odpalić tryb graficzny, pakiet xorg zainstaluje wszelkie potrzebne składniki, między innymi fonty, pakiet xserver-xorg doinstaluje sterowniki do klawiatury i myszki oraz sterowniki do karty graficznej, oczywiście jeśli dostępne są sterowniki otwarte, jako zależności, więc tego nie trzeba instalować z osobna.

Pozdrawiam!

@roobal całego xorga nie trzeba instalować, u mnie dociągną jeszcze TWM, Xterm oraz inne “śmieci”.

Slima nie trzeba instalować, no chyba że chcesz graficzne ozdóbki.Do touchpada instalujesz ten pakiet:

sudo apt-get install xserver-xorg-input-synaptics

Jeszcze dbus by się przydał, ale on chyba jest jako zależność w pakiecie xserver.

PCManFM również polecam, fajny, lekki, menadżer plików (choć preferuje mc). Feh do zmieniania tapety nadaje się idealnie.

OpenBoksa miałem dłuższy czas, był znacznie szybszy od Fluxboksa. Jednak jest na niego dosyć mało themów (samemu zrobiłem, może ze dwa) i dałem se na spokój, za leniwy jestem.

PS do muzyki lepszy byłby moc, choć to konsolowa aplikacja ale obsługa jest banalna.

Bierz pod uwagę, że kolega raczej nie jest aż tak obeznany z Linuksem, jak my. Skoro pyta jak się za to wszystko zabrać, uważam, że będzie mu łatwiej zainstalować pakiet xorg, niż wszystko ręcznie.

Pozdrawiam!

Niech zrobi jak uważa, jego wola.

OpenBoksa miałem dłuższy czas, był znacznie szybszy od Fluxboksa. Jednak jest na niego dosyć mało themów

czyli ubuntu z openboxem bedzie szybszy niz z fluxboxem?

Tak. Openbox jest bardzo minimalistyczne.

Ale jak będę miał sam ubuntu z openboxem to nie będę miał np. tego panelu na dole? Wcześniej miałem ubuntu z gnome, a openboxa używałem zamiast metacity

Jest panel na dole. Menu programów jest pod prawym przyciskiem myszy. Zajrzyj tutaj:

Debian z Openbox.

Tutaj masz też gotową dystrybucję z openbox:

http://www.pclinuxos.com/?page_id=542

a tutaj screen:

http://pclinuxos.com/wp-content/uploads … penbox.png

A czy Ci będzie odpowiadać, tego nie wie nikt - ściągnij, spróbuj i tyle.

Co przecież OpenBox nie ma panelu! !!

Potem masz bodajże w ~/.config/.tint2rc konfiguracje i zmieniasz tam co ci się podoba.

OpenBox jest ciekawym rozwiązaniem ale jeśli nie chcesz sobie robić dodatkowej roboty to zainstaluj fluksa.

Jak widzisz na filmie, niekoniecznie i nie w każdej dystrybucji trzeba go dociągnąć …

Jeśli instalujesz OpenBoksa “ręcznie” to musisz dociągnąć panel. Chyba że tak jak powiedziałeś posiada się już dystrybucje stworzoną do pracy przy OpenBoksie.

http://crunchbanglinux.org/ Dystrybucja ze skonfigurowanym openbox.