Jak zainstalować w tails gg i sterownik do odbiornika rtl-sdr?

Jak zainstalować w tails gg i sterownik do odbiornika sdr.Bo próbowałem tak instalować sterownik sdr i takie coś wyskoczyło:

 

 

root@amnesia:~# sudo apt-get libusb

E: Invalid operation libusb
root@amnesia:~#
root@amnesia:~# sudo apt-get libusb-
E: Invalid operation libusb-
root@amnesia:~#
root@amnesia:~# sudo apt-get install librtlsdr0
Reading package lists… Done
Building dependency tree       
Reading state information… 0%
Reading state information… Done
E: Unable to locate package librtlsdr0
root@amnesia:~#
root@amnesia:~# sudo apt-get install rtl-sdr
Reading package lists… Done
Building dependency tree       
Reading state information… Done

 

I zaktualizować tails .Sorry za takie proste pytania bo w googlach szukałem i nic.

http://www.macierz.org.pl/artykuly/linux/podstawy_obslugi_konsoli_systemow_unix-linux.html

https://linux.die.net/man/8/apt-get

Czyli ta ostatnia komenda się udała i proszę o jakąś podpowiedź jak to teraz w linuxie znaleść i uruchomić.

Programy w Linuksie możesz uruchomić np. wpisując ich nazwę w konsoli, lub przez środowisko graficzne. Musisz znać podstawy systemu który chcesz używać - forum to nie szkoła.

Skoro Tails jest oparty na Debianie, to wszystkie poradniki dla początkujących związane z Debianem, czy Ubuntu powinny Ci pomóc. Myślę, że nikt na forum nie będzie tracił czasu na tłumaczenie podstaw, które zostały dobrze opisane w poradnikach, dokumentacji dystrybucji, oprogramowania i powtarzane setki razy.

Twoje problemy nie wynikają z trudności zadania jakiego się podjąłeś tylko z niechęci do samodzielnego zdobywania nawet tej podstawowej wiedzy.

Najprościej… na stronie paczek Debiana. Masz tam wszystko - jakie paczki się składają itp. https://packages.debian.org/jessie/rtl-sdr

Krótkie info jak to ma działać:

https://wiki.archlinux.org/index.php/RTL-SDR

http://sdr.osmocom.org/trac/wiki/rtl-sdr

 

gg to jedynie protokół. Masz w Gnome bodaj Telepathy - doinstaluj bibliotekę z protokołem (bodaj libgadu - masz potężne narzędzie jakim jest apt-get, świetne strony Debiana…; możesz doinstalować sobie synaptic i jeszcze prościej poszukać paczek). 

Najpopuarniejsze programy obsługujące protokół pod linuksem, to kadu, pidgin (wtyczka, zdaje się instalowana jako zależność), telepathy… Jest/był jeszcze klient od samego gadu-gadu, ale w świetle możliwości ww. programów - chyba nie istnieje potrzeba jego instalacji. 

Tak samo jak w każdym innym Linuksie.

Ściągnięty ze strony programu plik archiwum z odpowiednią architekturą rozpakowujesz np. w katalogu domowym.

Następnie w powstałym z rozpakowania katalogu szukasz plik (skrypt) o nazwie: gg

Klikasz na nim i to wszystko.

@saturno: Można i tak, tylko, że… gg z ich strony do 100MB sam komunikator do gg jedynie :slight_smile: Kadu - po instalacji - ok 20MB, Pidgin 4MB (no dobra będą jeszcze jakieś biblioteki - niech będzie drugie tyle - 8MB),… :)

Pytanie dotyczyło konkretnie instalacji: GG

Którego od jakiegoś czasu nie używam, ale jak jeszcze go używałem to na mail przyszła mi informacja z treścią nowej licencji z której jednoznacznie wynikało, że należy używać tylko oryginalnego klienta GG, albo zaprzestać całkowicie korzystania z komunikatora!

 

Ps.:  A tak w ogóle to żałuję że dałem odpowiedź w temacie instalacji: GG, bo jak się okazało w Google jest mnóstwo szczegółowych poradników na ten temat, a mimo tego aktywny27 pisał:

 

@saturno: Chylę czoło! W regulaminie napisane jest:

“Jeżeli Xevin udostępnia oprogramowanie służące do korzystania z danej Funkcjonalności Użytkownik ma prawo korzystania z Usługi w tym zakresie jedynie za pomocą oprogramowania Xevin lub oprogramowania osób trzecich udostępnianego za zgodą i przez Xevin. Korzystanie przez Użytkownika w takim przypadku z Usługi lub jej Funkcjonalności za pomocą oprogramowania podmiotów innych niż Xevin lub oprogramowania osób trzecich udostępnianego bez zgody Xevin, stanowi naruszenie Regulaminu. Xevin udostępnia pod adresem:http://gg.pl/prawne/lista-autoryzowanego-oprogramowania informacje o oprogramowaniu służącym do korzystania z danej Funkcjonalności udostępnianym przez Xevin.”

Xevin (cokolwiek by to nie było) udostępniło takie oprogramowanie. Czy libgadu jest “autoryzowane” - nie wiem (wątpię).