Jak zainstalowac win 10 po zmianie dysku hdd

Nic nie trzeba udawać, upgrade z W7 do W10 nadal działa.

1 polubienie

I się w sumie zaoszczędzi z przynajmniej 50% czasu omijając taką zbędną instalacje (mam na myśli jakby ktoś stawiał najpierw Windows 7 SP1).

Na innym komputerze bądź laptopie sciągnąć aplikację Microsoftu, która pobierze najnowsza wersję windows 10, nagra najlepiej na pendrive-a i robić czystą instalację na nowym dysku podając klucz od windowsa 7 :slight_smile:

No dobra. Mam już zainstalowany Win 10 na kompie, ale na przyszłość chcę dokonać czystej instalacji. Napisałeś, że powinienem pobraćaplikację MS, która pobierze najnowszą wersję win 10. Czy chodzi Ci o “Asystenta uaktualnienia do systemu Windows 10”? Bo jeśli tak, to on pobiera aktualizację Win 10, ale od razu dokonuje jej aktualizacji do wersji Win 10 (to w sytuacji gdybym miał win 7 na kompie). Jak więc mam odnaleźć na kompie pobraną instalkę win10?

W opisywanym przypadku (jak i w każdym innym jeśli na danym komputerze był już prawidłowo aktywowany WIN 10) nie ma potrzeby wprowadzania klucza po/w trakcie instalacji WIN 10.

No ale przecież system jakoś musi rozpoznać, że ja, to ja, dlatego tok myślenia z wpisaniem klucza z poprzedniego systemu wydaje się być logiczny. Jeśli nie mam go wpisywać, to skąd Microsoft będzie wiedział, że ma mi przypisać licencję cyfrową - dodam, że aktualnie posiadam na kompie aktywowaną wersję win10.

Znalazłem. Zobaczę czy będzie tak, jak piszą.

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

oraz:

http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2015/07/windows-10-odpowiadamy-na-pytania-czytelnikow.aspx

Claun zamilkł, bo dalej zrobił z siebie błazna pisząc bzdury, więc odpowiem na Twoje pytanie.

Nie.
Tu jest odpowiednie Narzędzie (klikasz na niebieskie pole "Pobierz narzędzie):
https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

A tu odpowiedź na pytanie do mnie (szkoda, że nie cytujesz z nickiem osoby cytowanej, np. przez @nick_cytowanego)

Teoretycznie tak, jednak jest to zbędne prawie od samego początku gdy pojawił się Win 10

System po instalacji i aktywacji generuje unikatowy identyfikator na podstawie Twojego sprzętu, który jest przesyłany na serwery MS - po ponownej instalacji wystarczy, że połączysz się z internetem i następuje automatyczna aktywacja (czasami po kilku minutach, czasami po godzinie a czasami po kilku dniach)

Czyli jeśli zmieniłbym jakiś podzespół - np. dysk twardy w moim komputerze, to już nie zainstaluję tego samego win10?

Mylisz się ja zmieniłem procesor i “wszystko grało” tu chodzi o płytę główną i oczywiście zmiana kompa.Dysk możesz wymienić, instalujesz system z płyty lub pendriwe i gdy prosi o klucz klikasz na “nie mam klucza” instalacja idzie dalej. Po zainstalowaniu sam się aktywuje.

Ok. A jeśli zdecyduję się wyrzucić stary komputer i kupić nowy, to muszę też nowy Windows kupować? Czy ta zasada dotyczy też kupionych w sklepie stacjonarnym wersji Windowsa na płycie CD? Posiadam kupny Win7 na płycie - czy jeśli zmienię komputer, to ten Windows jest do kosza?

Kto ci broni instalacji systemu? Mogą być za to problemy z aktywacją, w niektórych przypadkach przyczyną może to być nawet wymiana dysku.

Gdzie się myli? On nic nie twierdził tylko pytał, więc pomylić się nie mógł.

Zasady nie są jasno określone, MS podaje, że nawet zmiana dysku może być powodem braku ponownej aktywacji. Może później poszukam tej informacji na stronach MS.
Tobie się udało, innym nie musi.

Obecnie nie widzę na stronie MS podanej informacji, że zmiana dysku spowoduje brak ponownej aktywacji (kiedyś było to podane) nie ma też zapewnienia, że takie coś wystąpi tylko po wymianie płyty głównej i że inna zmiana konfiguracji nie zostanie uznana jako "istotna zmiana sprzętowa"
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/12440/windows-10-activation

No nie źle. Czyli jak kupuję windowsa i płacę za niego kilkaset złotych, to po zmianie sprzętu mogę tego windowsa wyrzucić na śmietnik. Mam wersję win7 na płytce, ale wygląda na to, że chyba nikomu już jej nie odstąpię :smiley:

Jeśli zaktualizowałeś ten Win 7 do obecnie używanego Win 10, to nie możesz tego zrobić bo licencja Win 7 została przeniesiona na Win 10 w czasie darmowej aktualizacji. Win 7 możesz legalnie używać dopiero po skasowaniu Win 10.

I tak zachowam tę płytkę z win 7 - jeszcze okaże się w przyszłości, że coś źle zrobiłem przy nagrywaniu płytki instalacyjnej win10 i instalacji systemu, a potem Microsoft powie mi “sorry, ale nie można aktywować twojego systemu” i nie będzie wiadomo dlaczego. Wtedy zainstaluję win7 i aktualizuję go do win10.