Jak zainstalować Win 98 na Win XP pro?


(Telefon838) #1

Witam, mam następujący problem, gdy chcę zainstalować normalnie win 98, gdzie jest win XP wyskakuje komunikat "Nie można uruchomić Instalatora w systemie Windows NT. Zamknij system Windows NT. Jeżeli masz system Windows 95, uruchom go, a następnie uruchom Instalatora. W przeciwnym wypadku uruchom Instalatora z wiersza poleceń systemu MS-DOS." lub przy innym włączeniu instalatora "Nie można zainstalować systemu Windows 98 po uruchomieniu tej wersji systemu Windows. Uruchom komputer w trybie MS-DOS, a następnie zainstaluj system Windows 98. Dodatkowe informacje można uzyskać z przewodnika instalacji systemu Windows 98."

Jedyne co posiadam to płytę z Windowsem 98 i to wszystko, mam nadzieję, że to wystarczy,by zainstalować jakoś ten Windows.

A jeszcze co do partycji dysków twardych mam dwa, pierwszy (C:) to NTFS,a drugi (F:) to FAT32.

Gdybym musiał podać więcej informacji pisać proszę.

Mam nadzieję, że pomożecie zainstalować mi ten windows, z góry dziękuję i czekam na odpowiedzi.


(louiz2004) #2

Uruchom instalatora win xp i w początkowej fazie instalacji jest opcja formatowania dysku. Formatuj dysk na FAT 32 ,poczekaj na koniec formatowania i przerwij dalszą instalację systemu xp. Zainstaluj 98.

-- Dodane 07.04.2012 (So) 10:57 --

Aha doczytałem teraz że masz tylko płytkę 98.

Musisz mieć sformatowany dysk na FAT, by zainstalować system 98.

-- Dodane 07.04.2012 (So) 11:04 --

Zrób tak:

menu start/akcesoria/wiersz poleceń/

Następnie włóż płytkę 98 do napędu i w wierszu poleceń wpisz

D: (gdzie literka D oznacza Twój napęd CD)

Tak to powinno wyglądać

D: Setup

I wciskasz enter.


(Telefon838) #3

Piszę : "Urządzenie nie jest gotowe".


(ra-v) #4

Zainstaluj na wirtualnej maszynie.


(Telefon838) #5

Hmm... ra-v, gdybyś mógł mi powiedzieć co to jest i jak to zrobić, byłoby fajnie, ponieważ ja jestem kompletnie zielony w tych sprawach.


(direct39) #6

Napisz, po co instalujesz tego 98, bo najprawdopodobniej wystarczy instalacja w programie typu VirtualBox.


(Telefon838) #7

Robię, to ponieważ mój komputer jest strasznie słaby i słabo ogarnia XP. A chcę móc chociaż swobodnie przeglądać internet na Google Chrome ...


(-Cichy-) #8

Chrome wymaga co najmniej WinXP, więc instalacja Win98 nie pomoże. Jeśli masz słaby komputer to zainteresuj się jakimś lekkim linuxem http://distro.linux.pl/?id=distro&kategoria=5


(SilberPunkt) #9

Chrome wymaga minimum Windows XP. Na Windows 98 uruchomisz bodajże tylko IE6. Tak więc do przeglądania internetu to się średnio nadaje. Sugeruję zainteresować się Linuxem - jakieś Ubuntu - niekoniecznie najnowsze powinno spełnić Twoje oczekiwania. Możesz na próbę pobrać ISO, wypalić na płytkę albo zrobić bootowalnego pena i spróbować bez instalacji.

:roll:


(ra-v) #10

Nie no to wirtualizacja odpada. A co to za komp? Generalnie na Pentium III/AMD Duron 600 MHz i 256 MB RAM powinno dać się coś zrobić normalnie

To na 98 nie ruszy. Nawet na 2000 nie ruszy.


(direct39) #11

Z aktualnych przeglądarek jedynie lekki K-Meleon działa na 98/Me. Ale jeśli komputer jest na tyle słaby, że nawet XP nie działa na nim znośnie, to internet też będzie chodził topornie.


(Johny) #12

W tym przypadku Linux,najnowsze przeglądarki nie będą na tym chodzić


(Telefon838) #13

Komputer w parametrach nie jest tak słaby, bo ma 2000 procesor i 256 MB RAM, ale komputer chodzi strasznie, próbowałem już wszystkiego, więc postanowiłem spróbować z tym windowsem, a przy okazji format zrobić.


(direct39) #14

To może zainstaluj od nowa, ale XP. Przy takim sprzęcie zainstalowany na nowo XP nie powinien chodzić aż tak strasznie wolno. Miałem kiedyś XP na 800 MHZ + 256 MB RAM i demon szybkości to to nie był, ale jako-tako działało :wink:.


(SilberPunkt) #15

XP bez SP albo z SP1 jeszcze tak ale z SP2 i SP3 pada na pysk przy takiej ilości pamięci... Przydało by się dołożyć 0,5GB... Polecam sprawdzić Ubuntu Live... Do neta wystarczy w zupełności...

:roll:


(Tux4) #16

Do internetu polecam Jolicloud:

http://www.jolicloud.com/jolios/downloa ... /thank-you

-- Dodane 07.04.2012 (So) 13:56 --

Do internetu polecam Jolicloud:

http://www.jolicloud.com/jolios/downloa ... /thank-you


(ra-v) #17

Gdyby to był jakiś AMD 2000+ to masz 1.7Ghz, jak intel to 2 Ghz, no i mało bo 256MB RAM. Dokup drugie tyle (kosztuje grosze) i będzie chodziło zamiast kombinować. Jeśli masz grafikę zintegrowaną to przydziel w BIOS tylko 8, 12 lub 16MB, bo jak zabiera Ci z 64MB to masz tylko 192 dostępne.

Ja na 1.7Ghz i 512MB RAM odpalałem Win 7 i nie był jakoś totalnie zlagowany.


(Telefon838) #18

Jakby mógł mi ktoś powiedzieć do czego są te programy : Ubuntu Live i Jolicloud, bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia, dlatego jeszcze nie instalowałem.

Druga sprawa co do ramów, to ja mam dwie wolne kostki po 1GB, ale nie wiem czemu troszkę się różnią od wejść w komputerze i nie mogę ich podpiąć, chyba, że źle coś kombinuje.


(SilberPunkt) #19

Wejdź na ubuntu.pl i pobierz sobie obraz ISO płyty instalacyjnej (Ubuntu jest darmowe i całkowicie legalne). Po pobraniu wypal ten obraz za pomocą funkcji "nagraj obraz ISO na płytę" za pomocą programu do nagrywania. Po nagraniu będziesz miał płytkę, z której będziesz mógł uruchomić Ubuntu Live, czyli wersję Ubuntu działającą z płytki CD bez konieczności instalacji na twardym dysku. jak Ci się spodoba - możesz wtedy zainstalować Ubuntu zamiast Windows 98/XP. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dziale o Linuksie.

Z Jolicloud sprawa jest chyba identyczna choć nie używałem i nie mam pewności, ze działa tylko z płytki (na próbę).

:roll:


(Tux4) #20

Jolicloud może być uruchomiony z płyty :slight_smile: