Jak zainstalować win 98?

Mam pytanie jak zainstalować win 98 windowsa to mam na płycie nie na dyskietce.

Musisz mieć dyskietkę startową. Poszukaj na http://www.google.pl a tam znajdziesz :). A tak poza tematem to przez BIOS-a się nic nie instaluje :!:

to znaczy źle powiedziałem jak ustawić żeby płyta z windowsem była bootowalną

wkładasz dyskietke startową,ustawiasz w biosie botowanie z dyskietki,uruchamiasz fdisk i robisz partycje,następnie ją formatujesz (format c:)

,potem przechodzisz poprzez konsole na płyte (e:)wpisujesz setup.exe i załączy się tryb graficzny,podobny do tego z XP.

to tak w skrócie

wszystko znajdziesz w google.pl :wink:

D@widoS >> chyba nie zrozumiałeś patrx95, bo chodziło mu o to, żeby rozruch rozpoczął się od płyty CD, a nie dyskietki.

patrx95 >> wystarczy, że w biosie ustawisz bootowanie z płyty CD, uruchomisz ponownie komputer, a ten wykona rozruch z płyty z Windows 98.

Tylko nie wiem, jaką masz edycję Windows. Bo wydanie drugie na pewno ma funkcję uruchamiania instalatora przez rozruch z płyty (płyta jest bootowalna), ale jak jest z wydaniem pierwszym, nie wiem.

jeśli płyta nie jest bootowalna to na 100% się nie uruchomi

i 98 i 98 SE nie były bootowalne

To jest chyba oczywiste, czyż nie?

Nieprawda. Sam mam oryginalną płytę OEM z systemem Windows 98 Wydanie Drugie i jest bootowalna. Można uruchomić instalator bezpośrednio z płyty, bez użycia dyskietki, która była dołączona do zestawu.

Instalowałem kiedyś windows 98se. Ustawiasz boot w biosie z cd/dvd i jazda. Nie pamiętam jak tam było z partycjami.

W Instalatorze Windows 98 SE nie można było nic robić z partycjami. Wkładało się płytę CD, wybierało się w menu “Uruchom Instalatora systemu Windows 98 z płyty CD” (czy coś takiego), pojawiał się ekran na niebieskim tle (tak jak przy instalacji Windows XP) i już tylko naciskało się Enter i uruchamiał się graficzny Instalator. Nie można było formatować i przygotowywać partycji.

Swoją drogą, to co powyżej, to niezła instrukcja dla autora topiku :smiley:

Mekcal

Racja przypomniałem sobie, to było jakiś czas temu a “dyszczek” miałem malutki i nie było chyba sensu generować partycji.

A tak btw to MS jeszcze wspiera ten system? :oops:

NIE

No widocznie mój błąd,ja słyszałem że nie były bootowalne :wink:

Nie, Microsoft zakończył wsparcie techniczne i rozwój tego systemu, bodaj w 2004 roku.

Tak myślałem, ale nie byłem pewien.

no tak ale mi chodzi o to jak ustawić żeby instalowało z płyty wszystko tak krok po kroku chodzi mi o to jak w biosie po przestawiać a reszta to chyba instalator mnie poprowadzi

patrx95 >> jak włączysz komputer, to w momencie, kiedy na ekranie jest napisane “Press DEL to enter setup”, naciśnij przycisk Delete na klawiaturze. Wejdziesz do BIOS-u. Musisz tutaj znaleźć opcje, które powinny brzmieć następująco:

First Boot Device

Second Boot Device

Third Boot Device

Przy pierwszej z tych opcji ustaw stację płyt CD, przy drugiej dyskietek (FDD), a przy trzeciej dysk twardy (HDD). Zapisz ustawienia w BIOS-ie i uruchom ponownie komputer. Przed ponownym uruchomieniem włóż do napędu płytę z Windows 98. Później już pozostaje tylko czekać aż automatycznie wykona się rozruch z płyty. Resztę masz opisaną w jednym z moich poprzednich postów.

Witam!

Ponieważ HDD mają obecnie duże pojemności, dobrą metodą na instalkę Windy jest instalowanie wprost z dysku twardego z oddzielnej partycji. Kompa muszisz uruchomić z dyskietki startowej z obsługą CD. Robisz “porządek” z dyskiem (formatowanie, partycje). Płytę CD Win98 przegrywasz w całości do jednej z partycji prostą komendą DOSowską COPY (do katalogu np. Win98se), którą do tego celu stworzyłeś (trzeba jej pojemnośc wybrać kompromisowo, aby “wlazł” Win98 z CD i może jeszcze jakieś ważne Twoje programy). Instalkę Windy uruchamiasz z tego katalogu. Zaleta: o wiele szybsza i stabilniejsza instalacja niz z płyty CD, oraz jeśli zaistnieje potrzeba doinstalowania czegoś w przyszłości (np. sterowników), to nie trzeba szukać płyty (Win przy instalce zapamietuje ścieżki dostępu do tego katalogu).

Pozdrawiam

PS W niektórych BIOSach trzeba wyłączyć ANTYWIR, bo się Windows nie będzie chciał instalować