Jak zainstalować Windows 10 obok Windows 7 a następnie Linux obok tych dwóch?

Witam :wink:
Czy ktoś wie jak zainstalować Windows 10 obok Windows 7 a następnie Linux obok tych dwóch? Mam Windows 7, a potrzebuję mieć obok niego Windows 10. A po zainstalowaniu Windows 10 obok 7 jeszcze Linuxa obok tych dwóch :D. Czy da się stworzyć z nich wszystkich dualboot? Przy uruchamianiu żeby było menu systemów: Win 10, Win 7 i Linux.
Pozdrawiam

mam 10 i 7 obok z wyborem a juz jak bylo z linuxem nie pamietam

Instalujesz w takiej kolejności jak podałeś (win7, win10, linux) i nie powinno być problemu.

Na osobnych partycjach? Bo Win 7 mam na dysku C, a Win 10 może być na partycji dysku D, tak samo Linux (na ext4)? Bo na dysku D mam więcej miejsca :slight_smile:

Każdy system na osobnej partycji.

A, to dobrze. Ale na osobnych partycjach osobnego dysku (D) może być? Będzie dualboot i lista systemów przy starcie?

:point_up_2:

Windows w tak bzdurny sposób oznacza partycje (nazywając je w dodatku dyskami), że ciężko zgadnąć co ty masz pod literą D, ale tak jak wspomniałem: każdy system zainstaluj sobie na oddzielnej partycji - nieważne czy na tym samym dysku, czy na różnych.

Dzięki za pomoc :slight_smile: Tak zrobię :smiley:

Odnośnie Win 10 i 7 patrzyłem jeszcze na to: https://www.dobreprogramy.pl/AlbatrosZippa/Windows-10-i-7-na-jednym-urzadzeniu-gdzie-co-i-jak,78999.html

Nie potrzebujesz do tego żadnych poradników i sztuczek (nie chce mi się nawet tego czytać, szczególnie że AlbatrosZippa to jakiś nielat o ile pamiętam :wink: ). Wszystko możesz instalować z domyślnymi opcjami. Jedyną trudnością jest zrobienie 3 partycji i wybranie odpowiednich podczas instalacji. Nawet kolejność, którą ci podałem nie jest konieczna o ile Linux będzie instalowany jako ostatni, bo on sobie nadpisze bootloadery Windowsa. Tę kolejność podałem, abyś na każdym etapie instalacji miał łatwy dostęp do już zainstalowanych na komputerze systemów.

Przy kilku dyskach (fizycznych dyskach, a nie partycjach) możesz mieć jedynie problem ze wskazaniem właściwego miejsca do instalacji grub pod linuksem. W razie pomyłki będziesz musiał w biosie przestawić jedynie kolejność bootowania dysków.

A, to to wiem :wink: Dzięki za pomoc, mam nadzieje że się uda :wink:

A te systemy potrzebne są do pracy czy zabawy? Bo jak to drugie, to polecam wirtualkę.

I do tego, i do tego :stuck_out_tongue:

Nowszy Windows wykrywa starszy i daje przy uruchamianiu opcję wyboru systemu. Więc instaluje się od najstarszego do najnowszego. Gdzieś w opcjach jest zmiana który system ma być domyślny, nie pamiętam gdzie, to chyba okienko we właściwościach Mojego Komputera.
Linuks wykryje wszystkie Windowsy, nadpisze sektor startowy na dysku i da swoją listę z systemami. Dawniej to się kasowało poleceniem fixmbr po uruchomieniu z płyty instalacyjnej Windows, ale najnowsze Windowsy już nie używają MBR, tylko co innego.

Wiem, Linux nadpisuje bootloader i daje na liście wszystkie systemy. O to właśnie mi chodzi. Polecenie fixmbr już wykorzystywałem :wink:

Hej, mam jeszcze jedno pytanie. Czy da się przed Windows 10 ukryć partycję na której jest Win 7, a przed Win 7 partycję na której jest Win 10? Chodzi mi o to, by te dwie partycje się ze sobą nie gryzły :slight_smile:

Nie będą się gryzły, ale tak, możesz w zarządzaniu dyskami odmountowac te partycje, albo usunąć im przypisane litery.

Ale jak na Win 10 (który będzie na partycji E) odmontuję partycję C (na której jest Win 7), to na Win 7 bedzie się ona dalej wyświetlać i odwrotnie? I da się ustawić, by przy uruchamianiu systemu się nie montowała?

Na każdym Windowsie partycja C to będzie ta na której jest aktualny system, bo jak pisałem wcześniej Windows robi z tym ogromne zamieszanie.
Przykład:
Windows 7 zainstalowany na pierwszej partycji pierwszego dysku. Windows 10 zainstalowany na drugiej partycji pierwszego dysku. Linux na trzeciej. Logujesz się na windowsa 7 a ten pokaże ci ze jest zainstalowany na partycji C, Windows 10 jest na partycji D, a Linux na partycji E (tzn nie pokaże bo nie rozumie jego systemu plików, ale na chwile pomińmy ta kwestie).
Teraz logujesz się na win10 i widzisz znowu ze system masz zainstalowany na partycji C (sic!) za to teraz Windows 7 jest na partycji D.
Na Linuksie łatwiej ogarnąć co się dzieje bo ten pokazuje dyski i partycje tak jak są faktycznie podpięte do komputera, czyli pierwsza partycja pierwszego dysku to zawsze będzie sda1, druga sda2, a pierwsza partycja drugiego dysku to sdb1.

Rozumiem. W moim przypadku będzie wyglądać to tak:
Windows 7 będzie na pierwszej partycji pierwszego dysku.
Windows 10 będzie na drugiej partycji drugiego dysku.
Linux będzie na trzeciej partycji drugiego dysku.
Na pierwszej partycji drugiego dysku mam dane.
Nie będzie problemów?