Jak zainstalować Windows 10?

Cześć, potrzebuje pomocy w instalacji Windowsa 10
Mam aktualnie na laptopie Windowsa 7, chciałbym go zmienić na nowszy, ze względu braku wsparcia oraz tego, że najprawdopodobniej mam uszkodzone systemowe pliki, co bardzo utrudnia mi korzystanie z laptopa.
Na laptopie nie posiadam żadnych ważnych plików, więc temat kopii zapasowej możemy pominąć.
Teraz pojawiają się schody, nie posiadam zakupionego klucza do Windowsa 10 aczkolwiek mam legalny oryginalny klucz do Windowsa 7, czy jest możliwość użycia klucza z Windowsa 7 podczas instalacji Windowsa 10?
Jeżeli tak, to pojawiają się kolejne schody. Nie wiem, jaki klucz został aktywowany na Windowsie 7
Był on instalowany przez informatyka, z którym już nie mam kontaktu. Czy jest możliwość sprawdzenia klucza, który został aktywowany?
Kolejne pytanie, tym razem nie problem. Co się stanie z Windowsem 7 gdy zainstaluje na laptopie Windowsa 10? Instalator pobiore i uruchomie ze strony Microsoftu, z pendriva nie mam możliwości.
Kolejne pytanie.
Mam sterowniki do karty sieciowej, w jaki sposób moge je przetransportować na nowego Windowsa? Mogę wszystkie sterowniki z windowsa przetransportować na inny? Tak jak pisałem, z pendriva skorzystać nie moge, bo mój aktualny Windows nie wykrywa wpiętych urządzeń (mysz,klawiatura,pendrive,płyta) na innym komputerze jest wszystko ok. Porty też działają.
No i ostatnie pytanie
Czy będzie jako tako dało się korzystać z Windowsa 10 na tym laptopie:
Procesor: Intel Core 2.1Ghz
Ram: 4GB
Karta graficzna: Intel HD Graphics Family
Granie w gry mogę sobie odpuścić, ważne żeby dało się np. oglądać YouTube
Przepraszam za chaotyczne pisanie, to mój pierwszy temat na tym forum
Pozdrawiam.

Nie pytałeś Wujka Google?

https://www.google.com/search?q=instalacja+windows10&oq=instalacja+windows10&aqs=chrome..69i57.10207j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Nie myślałeś może o przejściu na Linuxa? Odpadnie od razu problem licencji. Pytam, bo lapek taki nie najmocniejszy.

Zdecyduj się:

Jak masz klucz, to ten, który masz. Jak nie masz klucza, to… nie masz klucza. I zapewne nie tylko klucza, ale i licencji.
A w ogóle to laptop kupiony był bez systemu? I potem jakiś informatyk go instalował, ale nie dał naklejki z kluczem i dowodu zakupu?

Tak. Choćby narzędziem nirsoft produkey ProduKey - Recover lost product key (CD-Key) of Windows/MS-Office/SQL Server

Nie będzie go. Masz (jeśli masz…) licencję na jeden system. Ale okres darmowej aktualizacji do Windows 10 już dawno temu się zakończył.
Z tego co wiem, przy czystej instalacji, MS przyjmuje jeszcze klucze Windows 7, ale niczego nie gwarantuję, a tym bardziej nie piszę, że to zgodne z licencją.

Windows sam pobierze potrzebne sterowniki.
W przypadku nietypowych bądź niewspieranych urządzeń warto jednak zrobić ich kopie. „Double Driver” się do tego nada.

Pewny jesteś, że to nie problem awarii sprzętu (laptopa)?

Nie podałeś jaki to procesor. Niemniej jako tako będzie działał, podobnie do Windows 7.

Zamiast czystej instalacji wykonaj aktualizacje. Teoretycznie aktualizować można było do 2016 r. ale to ponoć jeszcze działa. Znajomy przesiadł się w czerwcu tego roku. Poniższy link jest z lipca tego roku.

Nie to za wolny laptop na jako takie korzystanie z 10, lepiej będzie działał na Lubuntu lub podobnym systemie. Jeśli jest tam dysk SSD to jeszcze można się mordować, aczkolwiek przyjemne to nie będzie.

A „ten” laptop to jakiś tajemniczy? Nie lepiej podać od razu jego firmę i model? Może zgłosi się użytkownik podobnego laptopa z Windowsem 10 i wyjaśni swoje z nim doświadczenia?