Jak zainstalować windows 8 na innym dysku

Witam, interesuje mnie coś takiego:

 

zakupiłem laptopa z windows 8 - brak naklejki z serialem, brak płytki(to tam akurat pikus)

i chciałbym wymienić w tym laptopie dysk na większą pojemność i teraz jak mam zainstalować na takim czystym dysku windows 8 bez mojego serialu bo nie wiem gdzie on jest?

 

 

Załóżmy że mam windows 8 na jednym dysku, i chciałbym go przenieść najlepiej wraz z plikami (WSZYSTKO DOSŁOWNIE) na drugi nowy dysk o większej pojemnosci, da się?

 

Pozdrawiam.

 

Teoretycznie tak ale jak kiedyś próbowałem coś takiego zrobić u kolegi na laptopie (wymiana HDD na SSD) to w ogóle to nie zadziałało. UEFI albo Secure Boot blokuje taką możliwość. Możesz spróbować ale obawiam się, że to nie zadziała. Był jakiś problem z dwoma różnymi UUID dwóch dysków.

 

Co do serialu to jest on wbudowany w BIOS komputera, więc podczas instalacji Windows 8 system automatycznie odczyta sobie klucz i się aktywuje. 

 

Najlepiej będzie jak stworzysz sobie dysk recovery albo jeszcze lepiej ściągniesz czysty obraz Win8 z internetu.i zainstalujesz na nowym dysku. 

Da się. Hasło do zapoznania się: klonowanie dysku.

Ok rozjaśniło mi to z grubsza.

 

Więc tak ogólnie to tak:

chciałbym przenieść wszystko wraz z win8 z starego dysku na mój nowy dysk w laptopie - Jak mam to wykonać? jakim programem najlepiej?

 

chodzi mi o wytłumaczenie ogólne bo nie rozumiem jednego, mam dysk w lapku gdzie jest win8 i moje dane, i chcę to wszystko przenieść (czyli te klonowanie) na nowy dysk (większy pojemnościowo) który będzie w tym lapku, I TERAZ OCZYWISTE JEST TO ŻE GDZIEŚ TE PLIKI ZE STAREGO DYSKU MUSZĘ CHWILOWO PRZENIEŚĆ BO ODŁĄCZAM STARY A PODPINAM NOWY DYSK I ZGRYWAM MOJE DANE KTÓRE SĄ “GDZIEŚ” CHWILOWO TAK? - i właśnie o to mi chodzi ze nie kumam tego przejścia ;p weźcie mi to wytłumaczcie :slight_smile:

Żeby sklonować dyski musisz je podłączyć jednocześnie do komputera. Może to być przez złączę SATA, USB, nie ma większego znaczenia, jednak, żeby zgrać pliki z jednego na drugi muszą oba być podłączone. Nie da się inaczej. 

 

Najlepiej zrobić to na jakimś PC.

A jakim programem  ? znacie jakis?

 

Dodane

 

a jeszcze takie pytanie, jeżeli włożyłbym nowy/pusty dysk do tego laptopa to skąd miałbym zainstalować win8 na nim? muszę pobrać win8 z neta i nagrać na płyte potem instalować jak normalnego windowsa a klucz sam się wczta z biosu? tak?

Ja wykonuję klonowanie dysku tym: http://www.majorgeeks.com/files/details/easeus_disk_copy.html Potem kreator poprowadzi.

Cześć,

 

Dokładnie tak.