Jak zainstalować Windows 95?

Mam płytę z Windowsem 95 i gdy ją uruchamiam (przy starcie komputera) pokazuje mi się A:\> (coś takiego) i nic się nie dzieje. Czy ktoś wie jak się go instaluje?

Prawdopodobnie potrzeba Ci będzie dyskietka startowa Windowsa 98.

Bootujesz wtedy dyskietkę (z obsługą CD), wchodzisz na płytę (cd E - nie wiem jaką masz literę, E to tylko przykład) i wpisujesz setup

Z tego co pamiętam, to płyty instalacyjne Windows 9x/ME nie były płytami bootowalnymi dlatego pierw musisz zrobić dyskietkę startową i z niej bootować komputer wybierając opcję “uruchomienia z obsługą napędów optycznych”. Gdy pojawi ci się na ekranie kursor ze ścieżką A:\ to gdy zajdzie taka potrzeba możesz sformatować dysk pod system komendą format C:

jeżeli nie chcesz formatować dysku lub już go sformatowałeś to wpisujesz:

cd X: - gdzie X jest literą twojego napędu optycznego, w którym znajduje się płyta instalacyjna Windows 95

Następnie gdy na ekranie pojawi się kursor ze ścieżką X:\ wpisujesz:

setup

i powinien uruchomić się instalator Windows 95.

:expressionless:

@Narv

Nie wiem po co piszesz to samo co ja :expressionless:

Tylko nie dodałeś, ze dyskietka nie może być z Win 95

(dyskietka startowa Windowsa 95 nie ma obsługi CD-ROMu)

Popatrz na godzinę napisania posta, pisaliśmy w jednym czasie. Niestety kiedy dodawałem swojego posta nie wyskoczył mi monit, że w temacie pojawiły się nowe posty. Co do dyskietki startowej to faktycznie zapomniałem wspomnieć, że powinna być minimum od Windowsa 98/ME, jednak ty nie napisałeś żadnej informacji o zakładaniu partycji, np. programem fdisk znajdującym się na dyskietce startowej - nie każdy przecież używa dodatkowego oprogramowania do takich rzeczy. Nie wspomniałeś też o formatowaniu partycji, a sam instalator Windows 95/98/ME przecież nie ma tej opcji. Poza tym sama komenda cd E , którą podałeś nie działa gdyż odnosi się do katalogu o nazwie “E”, aby poprawnie działała (powodowała przejście na partycję o danej literze) musi być zakończona dwukropkiem. Twoja wypowiedź jest mocno ogólnikowa,a do tego zawiera błędne komendy - tak więc jak widzisz nie do końca napisałem to co ty :).

O widzisz tego błędu nie widziałem

Fakt pomyliłem się z przechodzeniem na płytę (powinienem napisać E:)

Pozwolę sobie zwrócić uwagę na kilka nieścisłości…

  • oryginalny nośnik instalacyjny Windows 95 nie jest bootowalny;

  • oryginalny nośnik instalacyjny Windows 98/ME jest bootowalny;

  • dyskietka startowa Windows 95 nie umożliwia dostępu do napędu CD, należy ją trochę zmodyfikować poprzez dodanie pliku MSCDEX.EXE oraz wpisanie w autoexec.bat odpowiednich komend ładujących sterownik do CD (w czasach królowania Widows 95 nie można było sobie skombinować dyskietki startowej z Windows 98, którego jeszcze nie było a jakoś się te systemy zainstalować dawało… :wink: );

  • za pomocą aplikacji FDISK.EXE należy utworzyć nowe partycje pamiętając by partycję podstawową uczynić aktywną;

  • dalej już według rad kolegów, czyli X:\SETUP gdzie X to litera napędu CD;

  • instalator Windows 9x/ME potrafi bez problemu formatować partycje a nawet zakładać partycje na nowych dyskach, tyle że potrafi założyć tylko jedną partycję obejmującą cały dysk dlatego stosuje się najpierw FDISK.EXE by dysk podzielić wedle własnego uznania;

Z instalacją Windows 95 na odpowiednio leciwym sprzęcie (rok produkcji 1995-2000) nie powinno być problemów. Gorzej może być ze sterownikami (jeśli zaginęły oryginalne dyskietki czy płytki) ponieważ większość producentów nie trzyma już na serwerach tak starych sterowników albo poprostu nie istnieje. Trzeba więc szukać na stronkach typu http://www.driverguide.com/ Można też wspomóc się darmową wersją Everesta.

Natomiast na nowszym sprzęcie może się już nie udać instalacja Windows 95 - instalator będzie się zawieszał i na tym koniec. Pomijam sensowność instalacji tak starego systemu operacyjnego nawet na komputerze służącym tylko do przeglądania internetu - bodajże jedynie Internet Explorer 4.0 dało się jeszcze zainstalować na 95 a ta przeglądarka nie podoła obecnie dostępnym stronom www.

Ostatnio się mordowałem z tematem instalacji win 95 :stuck_out_tongue: trochę kombinacji i problemów z tym jest postaram się napisac jak to zrobiłem może cos zrozumiecie :stuck_out_tongue: Zainstalowalem 2 Systemy na 2 partycjach Fat32 Wymagane

C:\Windows Xp

D:\Windows 95

 

  1. Sprawdzie na stronie producenta czy sa sterowniki dla waszego sprzętu na windows95

 

Nie piszcie bzdur o potrzebie dyskietki…

Skoro zrobił boot z płyty (a zrobił bo mu się pokazał znak zachęty …–> A:\>) to nic mu już nie potrzeba.

Dyskietka była dołanczana i potrzebna w przypadku kiedy nie można było ustawić boot z CD. Pierwsze kontrolery CD były nie w płycie głównej tylko w kartach dzwiękowych…

119942801_1024.jpg

 

Bios w tamtych czasach nie miał opcji boot z CD :stuck_out_tongue:

 

Dyskietka pozwalała ominąć ten problem. Bo miała uniwersalny sterownik a dodatkowo można było przenieść namiastkę dosa na dysk HD i ręcznie skonfigurować aby widziało napęd CD (czasem było to niezbędne bo niektóre napędy CD miały indywidualny sterownik bez którego nie działało).

Ewentualnie skopiować instalkę w95 do jakiegoś katalogu i odpalić instalację z HD.

 

Nie chce mi się opisywać pełnej procedury instalacji, ale znalazłem ładny opis:

http://toin.pl/1867/instalacja-systemu-microsoft-windows-95/