Jak zainstalować Windows przez LAN?

Witam,

Mam taki problem. Posiadam baardzo starego laptopa. Nie posiada on napędu optycznego, a jedyny port USB (1.1) jest uszkodzony. Jedynym “oknem na świat” tego laptopa jest karta sieciowa LAN. Chciałbym zainstalować na nim Windows 98 (na niego jest licencja) właśnie po LAN’ie ewentualnie Windows 2000. Walczyłem już z możliwością zrobienia tego przy pomocy Windows 2003 Server. Niestety aby odpalić instalację, Windows 2003 pyta mnie o numer GUID tego laptopa. Niestety nie ma go nigdzie w BIOS’ie ani pod spodem na naklejkach komputera. Tutaj właśnie proszę Was o pomoc. Czy ktoś z Was zna możliwość zainstalowania Windows przez LAN, bez podawania tego unikalnego identyfikatora GUID ? Najlepiej gdyby było to oparte na Windows Server. Na linuxie się nie znam.

Niewiem czy dobrze pamiętam z lekcji, ale GUID zazwyczaj składa się z zer i na końcu jest MAC komputera.

Jakiej pojemności dysk masz w tym laptopie? Ja zrobiłbym tak: wyjął dysk z tego laptopa, utworzył dwie partycje - jedną na system (format z bootującym się DOSem) a na drugą wrzuciłbym folder instalacyjny Win98 oraz niezbędne sterowniki (LAN, grafika itd.).

A jak przenieść te dane na dysk z laptopa? Np. za pomocą kieszeni ATA na USB albo uniwersalnego zestawu adapterów do wszelakich typów dysków ATA/SATA/2,5"/3,5" pozwalających podłączyć taki dysk do komputera przez USB. To oczywiście wydatek ale raczej niewielki a może być przydatny w przyszłości.

:roll:

@SilberPunkt

Dysk jest pojemność 12 GB. Są tam dwie partycje. Kilka dni temu miałem możliwość przełożenia dysku do innego laptopa również z dyskiem IDE (taki właśnie jest w moim laptopie). Na tym drugim uruchomiłem laptopa bootując z płyty Windows 98. Poleceniem system a:\ c:\ przeniosłem pliki systemowe na partycję c: Na drugą partycję skopiowałem zawartość płyty instalacyjnej Windows. Po restarcie komputer uruchamiał mi skromne środowisko DOS. Wszystko było fajnie dopuki przeniosłem dysk z powrotem do swojego komputera. Gdy go włączyłem otrzymałem nieprzyjemny komunikat: “Brak systemu operacyjnego” I tyle. Wygląda na to, że taki DOS jest w jakiś sposób powiązany ze sprzętem. Zakup adaptera nie wchodzi w grę. Mieszkam w Anglii i nie mam czasu chodzić po sklepach komputerowych.

Konkretnie. Chcę uruchomić instalację Windows przez LAN. Wiem że się da z GUID, ale czy da się bez ?

@GioWDS - Nie wiem, sprawdzę :wink:

[EDIT]

@GioWDS, dzięki stary !!

Dla wszystkich zainteresowanych, jakby mieli kłopot ze znalezieniem nr GUID swojej płyty głównej, polecam program dmicfg.exe

Temat do zamknięcia.