Jak zainstalować Windows XP na laptopie HP?

(Piesek64) #1

Cześć. Jak mogę zainstalować Windows XP na laptopie HP Compaq 6710b? Chodzi mi o sterowniki SATA. Nie chce przełączać na ATA/IDE. Mam pobrane sterowniki HP (SATA, Ethernet i Chipset). Próbowałem już nLitem jednak widzi dysk, instalacja idzie do czasu wpisywania kodu. Wpisuję kod (mam 2 więc próbuje oboma) i żaden nie idzie. Próbuję zainstalować bez kodu tez i żadna opcja nie działa. Słyszałem że SP3 ma sterowniki SATA. Czy to prawda? Jak tak to jak najlepiej połączyć tak by udało się zainstalować kodem moim. Chce zainstalować XP, bo 7 muli, a Xubuntu 13.10 też.

(Pablo_Wawa) #2

Możesz też na czas instalacji przełączyć w BIOSie tryb z AHCI na IDE, a po instalacji skorzystać z tej porady: http://forum.mobione.pl/komputery-pc/zmiana-ahci-na-ide-i-na-odwrot/

Win XP SP3 ma wbudowaną obsługę dysków większych niż 137 GB (a może SP2 już ma), dodatkowo nie musisz w nim wpisywać przy instalacji numeru seryjnego (masz na to 30 dni). Być może ta wersja ma sterowniki do nowszych chipsetów, ale na pewno nie do wszystkich.

(Robin-Otzi) #3

ja dodawałem sterowniki SATA nLite'm i wszystko działało

skoro widzi dysk a jest problem z instalacją to wina leży gdzie indziej

(Piesek64) #4

Zobaczę jeszcze to co napisał @Pablo_Wawa. Spróbuję przestawić na AHCI/IDE na czas instalacji. A po instalacji zainstaluje sterowniki Chipsetu i SATA i Ethernetu i zmienię na SATE. Narazie musze czekać 8 godz, aż wyłączy mi się laptop. Zawiesił się na źle załadowanym Archlinuxie z USB i stoi tak bez ruchu. Ciekawe ile mi się ma grzać by się wyłączył...

Edit: A pytanie co do nLite. Czy jeśli dam service packa i sterowniki to nie zmieni mi się kod i będę mógł używać mojego?

(Pablo_Wawa) #5

SP2/SP3 ani sterowniki, ani nic co robisz nLite nie ma wpływu na numer seryjny, jaki zaakceptuje dana instalka Windows XP.

Nie rozumiem tego czekania z laptopem 8h - nie da się go po prostu normalnie/brutalnie wyłączyć?

(Piesek64) #6

Nie chcę skracać mu życia odłączając baterii. Próbowałem CTRL+ALT+DEL i przyciskiem zasilania. Sama komenda sh shutdown zawiesiła laptopa. Muszę czekac 8 godz. aż rozładuje mi się bateria w nim. Chyba że jednak odłączeniem baterii przy działającym nie skrócę mu życia ani sobie. Aw nlite do połączenia oryginalne pliki windows xp z płyty z SP2 dałem: SP3, SATA Drivers. W połowie instalacji pyta o kod. Wpisuję mu oba i błąd że nie poprawny.

(Robin-Otzi) #7

wystarczy nacisnąć i przytrzymać guzik włączenie to się wyłączy, a jeśli to ie działa to wyjmij baterię!

najprościej zintegrować kod Windowsa z nLite nie będziesz musiał wpisywać

(Piesek64) #8

Robiłem integrację kodu i nic. Przycisk zasilania nie odpowiada. Chyba wyjmę baterię, ale pytałem się czy nie skróci mi życia, albo laptopowi. A ciągle słyszę że dysk pracuje. Nie wiem jak skoro mam na pendrivie odłączonym już. Ok. Bateria się rozładowała. Jest nowa, ale widać nie naładowana do końca.

(struart) #9

Na przyszłość nie ścieraj się z czekaniem na baterię skoro i tak masz system nie zainstalowany to nic się nie stanie po prostu zgaśnie :slight_smile:

(Piesek64) #10

System mam zainstalowany, ale potwornie muli i ładowałem baterię.

A jak co to ja chce zainstalować Archlinuxa i Windows XP dzieląc dysk na 5 partycji

Format partycji:

"12500MB na partycję 1 (Windows)

64000MB na partycję 2 (Archlinux /)

5000MB na partycję 3 (swap)

100MB na partycję 4 (Archlinux /boot)

reszta na partycję 5 (Archlinux /home)"

Następnym razem jak zobaczę rootfs w Archlinuxie od razu odłączę zasilanie.

Edit: Odpuszczę chyba sobie tego windowsa, ale się przyda następnym razem. Temat można zamknąć.

(Pablo_Wawa) #11

Generalnie rozumiem ten Twój podział dysku, ale ja bym już nie rozdzielał partycji /boot jako osobnej (tylko jako folder w /).

(Piesek64) #12

Ja robię oddzielnie bo w cfdisk jestem początkującym.

-- Dodane 10.07.2013 (Śr) 10:49 --

A jeszcze ostatnie pytanie. Czy jeśli mam zainstalowanego windowsa na np. maszynie wirtualnej, a jej już nie używam to mogę usunąć maszynę wirtualną i użyć licencji na laptopie?