Jak zainstalować Windows XP na systemie Vista

Mam taki problem chce zainstalować oryginalnego Windowsa XP Prof SP2 na systemie który teraz mam czyli Vista :-x Jak wkładam płytkę do napędu podczas startu systemu naciskam dowolny klawisz aby wczytywał płytę to on jej nie czyta tylko włącza mi się jak chcę uruchomić system :-o W biosie mam ustawione aby czytał napęd. Nie wiem jak mogę to zrobić więc kieruje moją prośbę do was :slight_smile: Proszę pomóżcie…A dodam że chce usunąć całą partycje C: i zainstalować na czyściutkiej XP-eka

Spróbuj tak:

Ściągnij Program GParted:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ted+0.3.77

Wypal na cd i spróbuj uruchomić z botów. Z resztą musisz sobie sam poradzić, bo ja jeszcze nie siedziałem na tym programie :slight_smile:

Spróbuj jakoś sformatować c:\ a potem zainstalować XP z płytki :slight_smile:

Nie do końca. Sformatuje dysk i płytka nie będzie dalej bootować i zostanie na lodzie. Przydałoby się gdyby autor tematu dokładniej opisał sprawę, tzn. czy chce mieć 2 systemy obok siebie, czy pozbyć się Visty. Płytka zaskakuje i masz już boot, naciskasz dowolny klawisz i powinna rozpocząć się instalacja.

z4nzi chce się pozbyć tej Visty i nic z nią nie mieć doczynienia :evil:

Przejdźmy więc do sedna. Kiedy próbujesz bootwać z płytki XP i wyskakuje monit ‘naciśnij dowolny klawisz aby…’, naciskasz i nic się nie dzieje, a potem uruchamia się Vista?

no naciskam dowolny klawisz i włącza mi się jakieś coś i tam mogę sobie wybrać tryb w jakim chce uruchomić winde :shock:

jak uruchamiasz kompa wciśnij F12 ( boot menu ) i wybierz CD ROM - wtedy powinna Ci sie rozpocząć instalacja

Uruchamiasz Boot menu, wybierasz CDROM. A potem:

http://www.pcwiedza.pl/instalacja_windows_xp.html

jest lipa http://www.pcwiedza.pl/img/windows/.thumbs/.01_instal_windows.jpg nie pisze to tylko boot coś tam :shock: co teraz zrobić

Wychodzi na to, że płytka jest uszkodzona, albo nie jest bootowalna.

Ale na Win XP jak przeinstalowywałem to działała :-o

Kwestia systemu na HDD raczej nie ma wpływu na instalację innego. Spróbuj skopiować zawartość płyty np. na pulpit. W ten sposób będziemy pewni, że płyta nie jest uszkodzona.

może to przez to że mam 2 napędy podłączone??

A na pewno bootujesz z odpowiedniego napędu? Być może właśnie bootujesz z pustego. Przestaw w BIOSie boot device. :slight_smile:

Jak prosi o wciśnięcie klawisza, wciskaj wszystko ale nie enter i spację, a np jakąś literkę (czasami to jest przyczyną).

Sprawdź płytę na wirtualnej maszynie w programie Virtual PC: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … al+PC+2007

Próbowałem z obydwóch #-o

Wszystko wskazuje na płytkę. Sprawdź ją tak, jak mówiłem.

Jak kopiowałem płytkę wyskoczyło beztytuuzi1.jpg

Czyli wszystko jasne. Płytka do wyczyszczenia, jeśli brudna. Do wyrzucenia, jeśli porysowana.

Ej a jak bym wziął dysk do kolegi formatną partycje C: i zainstalował winde??