Jak zainstalować winXP na PC z wgranym fabrycznie win8?

(Lirycznypoeta) #1

Siemka. Mam nowego lapka.

Intel Pentium CPU B970 2.30GHz 2.30GHz 64 bitowy

Fabrycznie jest wgrany win8. Chcę wgrać winXP.

Mam jedną partycję, dysk C. Jak wgrać XP żeby były dwa systemy i żeby nic nie zostało uszkodzone ?

(Jefus) #2

zmniejsz partycje C:/ i utwórz drugą za pomocą narzędzi systemowych

po za tym nie wiem, czy instalując Win XP na W8 nie nadpiszesz programu rozruchowego, powinno się instalować to

starszy system -> nowy system.

(Veers) #3

Zacznij może od sprawdzenie czy w ogóle Windows XP będzie działał na tym sprzęcie.

W międzyczasie przygotuj sobie zestaw instalacyjny do Windows 8 (płyty recovery mogą być nieprzydatne , szczególnie kiedy ich działanie będzie się sprowadzało do odtworzenia obrazu dysku). Tak czy inaczej - ponieważ bootloadery są niekompatybilne, będziesz musiał zainstalować najpierw XP (co może wymagać zmiany rodzaju partycji dysku i/lub usunięcia partycji serwisowej - czyli krótko mówiąc: całkowite wyczyszczenie dysku). Potem Instalujesz Windows 8 na dodatkowej partycji, i po instalacji zmieniasz z poziomu Windows 8 opcję tak jak pokazano tutaj : http://boshdirect.com/Blogs/Tech/dual-b … ows-8.html

Generalnie zaś - osobiście cały pomysł uważam za poroniony (szkoda czasu i prądu)

(Lirycznypoeta) #4

na win8 nic mi nie działa ;/

wszystko laguje, najgorsze gry, net, ogólnie wszystko ;/

(bachus) #5

Noooo jak to… Przecież podobno najlepszy OS do gier, najnowszy DirectX. Czego chcieć więcej? :wink:

Może się skończyć, że będziesz musiał zainstalować Windows 7, ale próbuj, może wszystkie sterowniki podpasujesz; rozumiem, że to nowy laptop, więc nie obsłużysz też pewnie całej pamięci (3.2GB).

(bart86) #6

podaj model laptopa

jeśli ma on tylko zintegrowaną grafikę to o grach zapomni obojętnie czy tam będzie win8, 7, Xp czy system wyczarowany przez dżina problemem nie jest system a sprzęt

(Lirycznypoeta) #7

samsung 310E5C-U01

ma on 2 karty graficzne

zintegrowana Intel HD i GeForce 620M

(rgabrysiak) #8

Ani na zintegrowanej karcie ani na dedykowanej nie poszalejesz z grami, obie mają słabą wydajność w grach.

Procesor też jest dość słaby jak na dzisiejsze czasy, więc jeżeli kupowałeś laptopa z myślą o grach to kiepsko wybrałeś.

A co do wolnego działania systemu Windows 8, odinstaluj choćby crap od producenta laptopa to sprzęt powinien zacząć jakoś działać.

(Lirycznypoeta) #9

nie myślałem o grach, głównie oglądanie filmów, przeglądanie neta.

Jeśli znasz grę Robin Hood: Legenda Sherwood, ta gra laguje na najniższych !

(rgabrysiak) #10

Do takich zastosowań laptop powinien dawać radę. Myślę że na początek warto odinstalować zbędne programy od producenta, uporządkować autostart, wówczas laptop powinien działać w miarę przyzwoicie.

Na grach się w ogóle nie znam, więc i tego tytułu nie kojarzę :slight_smile:

(system) #11

Alę chwileczkę. Przyjżałem wymagania tej gry i coś jest nie tak. Podaje wymagania:

Pentium 450 MHz lub G3/G4 300 MHz lub Pegasos I/II 600 MHz, Windows 98/Me/2000/XP lub Linux 2.2 z glibc 2.1 lub OS X 10.2 lub MorphOS 1.4 128 MB RAM, 8 MB karta graficzna, 120 MB miejsca na twardym dysku Więc powinna ona działać bez problemów! Dodatkowo kolega mówi że muli mu wszystko więc napewno coś tu ma winę niż tylko windows 8. Nie masz dużych temperatur przypadkiem? Może coś się uszkodziło że Tobie tak wszystko laguje bo przy tej karcie graficznej nawet procesorze Windows 8 powinien chodzić sprawnie