Jak zaktualizować Archlinux /lib?

Witam, mam problem z aktualizacją Archa.

Na oficjalnej stronie Archlinux.org można znaleźć artykuł o tym, jak zaktualizować Archa po nowym udoskonaleniu.

System aktualizuje się poprawnie po zignorowaniu pakietu glibc (pacman -Syu --ignore glibc)

Ale po wpisaniu pacman -Syu nadal wyskauje błąd:

teraz muszę cały czas aktualizować archa wpisując: [root@arch-pc modinfo]# pacman -Syu --ignore glibc

Bardzo proszę o pomoc.

Czytając dalej:

this = https://wiki.archlinux.org/index.php/De … iki:usrlib

Czytałem i wykonałem wszystko co jest napisane i też nie pomogło.

Witam!

Też miałem ten problem po aktualizacji systemu po dłuższej (jak na Archa) przerwie w aktualizacjach.

Rozwiązanie jest następujące:

Aktualizacja pakietów oprócz glibc:

pacman -Syu --ignore glibc

Następnie trzeba wpisać:

find /lib -exec pacman -Qo -- {} +

Na wyjściu w konsoli pojawią się właściciele (programy), każdego z plików w /lib.

Z grubsza większość powinna należeć do glibc.

U mnie oprócz glibc zostały śmieci po ufw, które nie zostały usunięte. Po usunięciu tych śmieci można już zaktualizować glibc.

Powodzenia!

===========================

Ze śmiesznych skutków aktualizacji, to po ostatniej aktualizacji, która troszkę “namieszała”, w youtube wszystkie postacie występujące w różnych filmach wyglądały jak te z Avatara. Czyli na niebiesko.

Ponoć dzieje się tak na kartach NV przy aktualizacji flashplugina na wersję 11.2 .

Z yaourta dograłem fajny program/skrypt - downgrade.

Po uruchomieniu go można wybrać wersje pakietu, czyli np.

downgrade flashplugin.

Pojawia się opis do której wersji przywrócić:

flashplugin 11.1.x - (1)

flasplugin 11.2.x - (2)

Dzięki! U mnie było “/lib/modules/3.2.6-2-ARCH/” :slight_smile:

Też miałem ten problem ale ja musiałem wywalić katalog modules. No ale takie uroki dystrybucji ciągłej :slight_smile:

Też tak miałem. Wystarczy prawym na filmiku > Ustawienia i odznaczyć “Włącz przyspieszanie sprzętowe” :slight_smile:

@ Calfy

Tak. Rozwiązań jest kilka, między innymi nasze dwa.

Zresztą mój sposób ‘nie rozwiązuje problemu’ lecz go omija, bo po prostu wymusza instalację wcześniejszej wersji.

Nie jest to rozwiązanie ‘eleganckie’, ale głównie chodziło mi o pokazanie skryptu “downgrade”, z którym się pierwszy raz spotkałem. Może się ten skrypt komuś przydać przy innej okazji, gdy nowa wersja pakietu nie działa tak jak oczekiwano.

Wyłączenie akceleracji klikając na ‘ustawienia filmu’ czy też globalnie wyłączając przyspieszanie sprzętowe z pliku konfiguracyjnego flash plugina rozwiązuje problem niebieskiego zabarwienia, ale obciąża CPU.

Ale to już temat na inny wątek.

Pozdrowienia!