Jak załączyć czcionkę do strony?

Mili ludzie, pomóżcie.

Chcę na mojej stronie (pisanej w xhtml) użyć czcionki, której nie ma w standardowym zestawie czcionek systemowych. Ściągnęłam ją, umieściłam w odpowiednim folderze, i teraz moje pytanie brzmi: czy da się ją jakoś załączyć do strony? Najlepiej, żeby dało się zdefiniować jej url w style.css.

Google milczy na ten temat :frowning:

Czcionka osadzona ;]

Więcej znajdziesz na http://www.kurshtml.boo.pl/css/rodzaj,czcionki.html

Edit - Przejdź od razu do “Czcionki osadzone”

Dzięki, działa :smiley:

Niby w IE nie można osadzić TTFów, a z IE trochę ludzi korzysta. No i nie wiem jak to na Macach i Linuxach wygląda oraz innych wynalazkach.

Tak naprawdę musiałbyś tworzyć czcionki PNG/GIF w PHP lub PHP+ImageMagick zainstalowany na serwerze. Potem wstawiasz je normalnie przez obrazek - tag IMG.

@up

Tak się składa, że strona, w której musiałam wykorzystać dołączanie czcionek robiona była jako ćwiczenie (pewnego rodzaju praca domowa). A osoba, która będzie je sprawdzać, na 99% nie będzie używać do tego IE. Ale dziękuję za radę, może kiedyś się przyda :slight_smile:

Nie jestem The Best Webmasterem, ale możesz wstawić do downloadu tą czcionkę i napisać na stronie, że trzeba to ściągnąć żeby strona dobrze funkcjonowała. Przynajmniej ja tak kiedyś zrobiłem. :stuck_out_tongue:

To chyba jeden z gorszych pomysłów… Chcesz zmuszać użytkownika do ściągnięcia czcionki? Większość ludzi nigdy jej nie ściągnie bo weszła na stronę po informacje a nie po dodatkowe niezaufane pliki :wink:

Odnośnie problemu, którym temat się rozpoczął, polecałbym używać Flasha. Odrobinę więcej wysiłku to wymaga, ale można wstawiać na stronę KAŻDĄ niestandardową czcionkę a wielką zaletą jest możliwość dodawania do niej efektów.

Zgadza się, można użyć flasha i do daje super efekt jeśli czcionka jest np. jak slogan w banerze oraz w max 3-4 miejscach na stronie. Rozwiązanie niestety ma więcej wad niż zalet: 1. Trzeba mieć licencję Flasha, 2. Przy większej ilości generowanych fontów (np. menu lewe/prawe, głownę działy + nagłówki) spowalnia wczytywanie się strony i to, 3. Google gorzej “widzi”, choć niby flasha potrafi czytać.

Dlatego polecam generowanie fontów w PHP jako GIF lub PNG, nie jest to takie trudne, można wykorzystać pakiet ImageMagick lub PHPpowy GD.

@lina.karo, ale jak na ćwiczenie/zaliczenie tylko to wykorzystaj co chcesz bo nie ma sensu sie zwieszać nad tematem, a jeśli w przyszłości chcesz wejśc w WWW to rozważ wszystkie za i przeciw i zadbaj o użytkowników róznych systemów i przeglądarej.

Licencję Flasha? Przecież nie musisz sam tworzyć we Flashu takiej “aplikacji” - są gotowce, które wczytują plik txt lub xml - wystarczy zapisywać w nim tekst, który Flash potem wyświetli. Żadna licencja nie jest potrzebna, to są darmowe gotowe skrypty.

Co do spowalniania strony to się zgadzam, jest to wada Flasha.

Google natomiast będzie widział nagłówki i wszystko co napiszesz Flashem. I wcale nie dlatego, że potrafi go czytać, tylko dlatego, że jako porządny webmaster zadbasz o czytelność strony dla robotów i wstawisz zwykłe nagłówki H1, H2, itd. nadając im styl z marginesem 9000px na minusie.

Rozwiązanie z generowaniem obrazków likwiduje wiele problemów po stronie użytkownika, ale wydaje mi się trudne do osiągnięcia…

… i czekając aż strona spadnie z wyszukiwarek.

To jest tak samo fajnie jak wstawianie białego napisu na białym tle, ukrywanie go itp. Szybko się idzie w górę i jeszcze szybciej spada. Z tekstem w obrazkach jest tyle lepsza sprawa że Google i proste przeglądarki (“WAPowe”) na 100% widzą tam tekst. Obejrzyj strone np. w Lynxie albo Dillo to zobaczysz.

Może jak przyjdzie na dobre HTML5 to będzie fajnie (czytajL IE będzie obsługiwało HTML5 to będzie dobrze)

http://net.rh.cba.pl/fajny_tekst_dla_dobreprogramy.png.html Jak widać generowanie nie jest takie trudne, to przed chwilą wygenerowany tekst ImageMagickiem.